Powered By Blogger

sobota, 15 lutego 2020

Co się stało z radzieckimi potworami morskimi?

Ekranoplan "Łuń"

Elizabeth Blackstock


W latach 60-tych ubiegłego stulecia, radziecki przywódca Nikita S. Chruszczow oświadczył, że pewien tajny projekt ma miejsce w głębi jego kraju. Była to hybryda: pół-statek pół-samolot, który był w stanie pobić lądowe i morskie rekordy prędkości w czasie, kiedy liczy się jak najszybszy przewóz jak największej ilości towaru. Projekty te nazwano Ekranoplanami i oto dlaczego ta technologia się nigdy nie przyjęła.

"Łuń" - ekranoplan z projektu 903

O Ekranoplanach pisaliśmy już wcześniej, jeśli nie znasz ich historii. Krótko mówiąc, ta rzecz była ogromną, przerażającą maszynową bestią. Ale tak naprawdę nigdy nie wszedł do produkcji. Film na YouTube informuje nas o tym, co stało się później:  https://youtu.be/yVdH_dYlVB8

Ogólnie rzecz biorąc, Ekranoplany nie były zaplanowane do użycia militarnego, ale w ZSRR żeby coś weszło do użycia, musiało mieć swe przeznaczenie wojskowe. Poza tym, że byłyby one doskonałymi nosicielami pocisków z głowicami jądrowymi, Ekranoplany miały jeszcze wiele dodatkowych zastosowań. Ponieważ nie dotykały one wody, nie mogły być wykryte przez aktywne sonary i były niewrażliwe na miny morskie, a nie latały tak wysoko, by wychwycił je radar w tamtych czasach. Były one doskonałymi średnimi transportowcami.


Ale Ekranoplany nie były doskonałe. Ich problemy mogły być prawdopodobnie rozwiązane przy odrobinie majsterkowania, ale do tego momentu Chruszczowa zastąpił Leonid I. Breżniew, a Breżniewa nie interesowały ryzykowne, odważne projekty. Jednym z nich były Ekranoplany.

W miarę zmniejszania się zasobów i coraz większej frustracji kierowników projektu, plany Ekranoplanów zostały porzucone. Po prostu budowanie tych rzeczy nie miało sensu. Zbudowano tylko kilka Ekranoplanów, z których niektóre były używane w wojsku. W rzeczywistości nadal można go znaleźć na GoogleMaps w Kaspijsku, mieście nad Morzem Kaspijskim w Rosji. Kiedy rząd postanowił zrezygnować z technologii Ekranoplanu w 1991 roku, po prostu zaparkował jednego w porcie i pozostawił go:

"Łuń" w ostatnim porcie

Ale obietnica technologii wciąż istnieje. Im większy Ekranoplan, tym lepszy, dzięki lepszej obsłudze i rozszerzonym możliwościom. Na świecie jest zbyt wielu miliarderów. Zamiast budować głupie rakiety, dlaczego nie Ekranoplan?
Równie niepoważne, ale o wiele przyjemniejsze.


Zob. także:
Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz