Powered By Blogger

wtorek, 15 kwietnia 2025

Czy 2024 YR4 uderzy w Księżyc?

 


Patrick Pester

 

Asteroida „zabójca miast”, która może uderzyć w Księżyc, i ma „nieoczekiwany” kształt - twierdzą astronomowie

Kiedyś nazywana „zabójcą miast” asteroida 2024 YR4 zaskoczyła naukowców swoim „niezwykłym” kształtem, ponieważ szybko obraca się w przestrzeni kosmicznej po trajektorii, która może doprowadzić do uderzenia w księżyc.

Naukowcy ujawnili niezwykły kształt dużej asteroidy, która ma potencjał uderzenia w księżyc w roku 2032, zgodnie z nowymi badaniami.

Asteroida 2024 YR4 wywołała falę zainteresowania na początku tego roku, po tym jak NASA ustaliła, że ​​istnieje szansa, że ​​uderzy w Ziemię. Ryzyko uderzenia w Ziemię spadło od tego czasu do zera, ale nadal istnieje niewielka szansa, że ​​2024 YR4 uderzy w Księżyc w 2032 roku 3,8% prawdopodobieństwa na początku kwietnia.

Zespół astronomów niedawno zbadał asteroidę bardziej szczegółowo za pomocą teleskopu Gemini South w Chile. Naukowcy odkryli, że 2024 YR4 prawdopodobnie pochodzi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem i ma niezwykle płaski, dyskowaty kształt, podobny do krążka hokejowego, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab) Narodowej Fundacji Nauki.

- To odkrycie było dość nieoczekiwane, ponieważ uważa się, że większość asteroid ma kształt ziemniaków lub bąków zabawek, a nie płaskich dysków — powiedział w oświadczeniu główny autor badania Bryce Bolin, naukowiec badawczy w Eureka Scientific, kalifornijskiej korporacji badawczej zajmującej się astrofizyką i astronomią.

Naukowcy umieścili swoje odkrycia w bazie preprintów „arXiv” i wkrótce opublikują je w „The Astrophysical Journal Letters”.

Astronomowie odkryli asteroidę 2024 YR4 w grudniu 2024 r., stąd „2024” w jej nazwie. W lutym prawdopodobieństwo uderzenia 2024 YR4 w Ziemię w 2032 r. wzrosło do 1 do 32, czyli 3,1%, co było najwyższym prawdopodobieństwem uderzenia, jakie NASA kiedykolwiek zarejestrowała dla obiektu kosmicznego o rozmiarach 2024 YR4 lub większego.

Jednak astronomowie zawsze spodziewali się, że poziom zagrożenia spadnie, gdy dowiedzą się więcej o trajektorii 2024 YR4. W ciągu kilku dni prawdopodobieństwo spadło do praktycznie zera i w momencie pisania tego tekstu wynosi 0,00078% szansy na uderzenie w Ziemię w 2032 r. Jednak nadal istnieje ryzyko dla Księżyca — nie jest tak, że asteroida znacząco uszkodziłaby Księżyc, nawet jeśli uderzy.

W ramach nowego badania naukowcy wykonali zdjęcia skały kosmicznej przy różnych długościach fal światła. Zespół wykorzystał wzór emisji światła 2024 YR4 w czasie, czyli krzywą blasku, do zbadania kształtu, składu i charakterystyki orbity asteroidy, zgodnie z oświadczeniem.

Możliwe cele impaktu asteroidy 2024 YR4

Na podstawie odblaskowego wzoru skały naukowcy wywnioskowali, że 2024 YR4 jest prawdopodobnie asteroidą typu S, co oznacza, że ​​jest bogata w krzemiany klasę minerałów, do której należy kwarc. Zespół ustalił również, że asteroida obraca się bardzo szybko, mniej więcej raz na 20 minut, i oszacował jej rozmiar na 98 do 213 stóp (30 do 65 metrów) szerokości, zgodnie z badaniem.

Naukowcy próbowali dokładnie obliczyć rozmiar 2024 YR4 od czasu jego odkrycia, a to najnowsze przybliżenie jest podobne do poprzednich szacunków. Najnowsze dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba sugerują, że może być on nieco większy, 174 do 220 stóp (53 do 67 metrów), jak wcześniej informował „Live Science”.

2024 YR4 jest jednym z największych obiektów w niedawnej historii, który ma potencjał uderzenia w Księżyc, zgodnie z oświadczeniem. Kiedy wzrastało prawdopodobieństwo uderzenia 2024 YR4 w Ziemię, nazywano go potencjalnym „zabójcą miast”, ponieważ był wystarczająco duży, aby zniszczyć duże miasto.

Chociaż mało prawdopodobne, uderzenie w Księżyc dałoby naukowcom bezprecedensową okazję do zbadania, w jaki sposób rozmiar asteroidy odnosi się do rozmiaru krateru, który tworzy, zgodnie z oświadczeniem.

 

Źródło: https://www.livescience.com/space/asteroids/city-killer-asteroid-that-might-hit-moon-has-unexpected-shape-astronomers-say?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=dhfacebook&utm_content=null

Opracował: ©R.K.Fr. Sas - Leśniakiewicz