niedziela, 8 lipca 2018

Sekrety Królowej Beskidów (2)


Widok na jednostkę Babiej Góry z Zawoi-Przysłopu 
(od północnego-wschodu)

Po zamieszczeniu materiału na temat Babiej Góry w Internecie – zob.: http://wszechocean.blogspot.com/2018/07/sekrety-krolowej-beskidow-1.html otrzymałem dwie odpowiedzi - pierwsza od red. Marka Rudnickiego, który przypomniał mi, że sam pisał o tych rewelacjach w swych pracach pt. „Bękarty bogów” i wcześniejszej „Kołowrót dziejów”. Według prof. Jana Pająka – wejście do Tunelu o Szklistych Ścianach znajdowało się ukryte za dużym głazem.

Widok na kopułę szczytową Diablaka z Zawoi-Wideł 
(od północy)

Ta kwestia jest wciąż dyskusyjna, bo – o ile relacja informatora prof. Pająka jest prawdziwa – to chodziłoby o jakiś duży głaz zamontowany na mechanizmie obrotowym czy przesuwnym, który byłby łatwy do przesunięcia. Rzecz w tym, że część kopuły szczytowej Babiej Góry stanowią gołoborza i szukanie szczególnego głazu na głazowisku byłoby szukaniem igły w stogu siana. Ten głaz musiałby mieć średnicy ponad 2 m i owalny kształt, bo inaczej NOL-e (jak zakłada to prof. Pająk) nie byłyby w stanie się w nim poruszać – mimo swego wysokiego technicznego zaawansowania. Żeby to wejście znaleźć należałoby przeszukać całą szczytową kopułę Diablaka od strony południowej – od niwelety 1400 do 1500 m n.p.m. – robota dla batalionu wojska na miesiąc. Należałoby sprawdzać każdy kamień, każdą skałkę. Rzecz jest do zrobienia w czasie realnym, tylko… kogo na to stać? Na pewno nie indywidualnych badaczy jak Pan Olaf Snappan czy emerytów i kanapowych detektywów jak ja. To są poważne koszty. No i do tego potrzebny jest łut szczęścia czy tzw. fuks.

Przełęcz Brona

Drugą wskazówkę otrzymałem od zawodowego geologa mgr inż. Stanisława Bednarza, który wprawdzie odnosi się do całej sprawy z powątpiewaniem, bo nie wynika to z jego doświadczenia, ale polecił mi znakomite prace na temat Babiej Góry, w których można znaleźć ciekawe informacje na jej temat. Tak więc polecił mi on książkę „Babiogórskie ścieżki” (Redakcja Wydawnictw Turystycznych, Poznań 1995) Urszuli Janickiej-Krzywdy i Adama Łajczaka oraz „Babia Góra” (Wiedza Powszechna, Warszawa 1978)  Teofila Wojterskiego.

Ale pierwszą wskazówkę otrzymałem jeszcze w latach 90-tych od Pana Kazimierza Pańszczyka z Nowego Targu, który w liście skierowanym do mnie z dnia 8.X.1996 roku, pisze tak:

Szanowny Panie Robercie,

… z tego, co wiemy na dzień dzisiejszy, groty na Babiej Górze powinny być cztery (zob. mapka – lokalizacje 5-8, żółte markery) trzy z nich miałyby się znajdować na południowym stoku, a jedna na stronie północnej.

Dwie groty znajdować by się miały po stronie słowackiej, przy czym przynajmniej jedna z nich mogłaby pasować do opisu, jaki jest w Pańskim artykule. Mianowicie chodzi tutaj o wysokość 1200 m n.p.m., jedna z rzekomych jaskiń jaka ma się znajdować pod Cylem – 1515 m n.p.m., miałaby znajdować się na wysokości 1/3 Cylu, ok. 1300-1400 m n.p.m. Cyl jest niższym szczytem Babiej Góry, a zatem mogło chodzić o niego, a nie o Diablaka czyli Babią Górę właściwą…

A oto mapka tajemnic Babiej Góry – lokalizacje przybliżone:


1.      Resztki ruin spalonego przez Niemców schroniska BV w czasie II Wojny Światowej i zaraz po wojnie w czasie próby jego odbudowania. W latach 30-tych obsługa tegoż schroniska niejednokrotnie widywała (szczególnie nocami) dziwne zjawiska świetlne przywodzące na myśl aktywność NOL-i: dziwne światła i dźwięki, poruszanie się metalowych przedmiotów, lewitacja, itd.
2.    Lokalizacja Tunelu o Szklistych Ścianach wg prof. Jana Pająka.
3.    Domniemane miejsce lokalizacji niemieckich super dział strzelających w kierunku łańcucha Tatr Wysokich w 1943 roku.
4.    Miejsce zagłady zespołu Frysiów w 1935 r. grupa 4 turystów zginęła tam w niewyjaśnionych okolicznościach. Przyjęto, że powodem ich śmierci była śnieżna zamieć i zawieja…
5,6,7 i 8. Lokalizacja grot w masywie Babiej Góry i Małej Babiej Góry.

Lokalizacje hipotetycznych jaskiń podaję za Kazimierzem Pańszczykiem – być może któraś z nich jest prawdziwa i wtedy uzyskamy potwierdzenie lub zanegowanie hipotezy prof. Jana Pająka. Na zdjęciach mamy jedną ze sztolni wybitych w południowym zboczu Cylu – czyli Małej Babiej Góry.

Sztolnia poszukiwawcza pod szczytem Cylu
(Fot. Kazimierz Pańszczyk)

Na tych dwóch zdjęciach mamy tajemnicze znaki wyrzeźbione w skałach na Małej Babiej Górze. Najprawdopodobniej zostały one wyryte przez poszukiwaczy skarbów z Bractwa Św. Wawrzyńca alias Bractwa Siedmiu Gwiazd, na których masyw Babiej Góry działał jak magnes…


Znaki umowne poszukiwaczy skarbów na skałach Małej Babiej Góry
(Fot. Kazimierz Pańszczyk)

CDN.