Powered By Blogger

poniedziałek, 3 lutego 2025

CE0/CE-III-E z humanoidami w Pd. Dakocie

 


Albert Rosasles

 

Lokalizacja: w pobliżu Eagle Butte, SD

Data: 5.III.2011

Godzina: 23:40 CST

Opis incydentu:

Pracownik Standing Rock Sioux Tribe (rezerwatu), ochroniarz w kasynie, jechał sam do domu po pracy, gdy zaczął widzieć czerwone światła przypominające piłki do softballu i setki z nich, które najwyraźniej kręciły się wokół samochodu, jadąc na południe autostradą 20. Czerwone piłki, pozornie setki, dotrzymywały kroku pojazdowi przez kilka mil, nigdy nie zbliżyły się zbytnio do samochodu i pozostały w odległości około 2 długości samochodu. Po kilku milach samochód zaczął zwalniać, zwolnił do około 40 mil na godzinę i nie mógł jechać szybciej. Następnie czerwone światła po prostu zniknęły na widoku. Samochód przyspieszył z powrotem do 60 mph. Następnie dotarł do miejsca, w którym żwirowa droga łączy się z autostradą 63 (w tym momencie skręcił na autostradę 63) przy jednej z blokad wiatrowych „stacji eksperymentalnych lub eksperymentów erozji gleby”. W tym momencie zaczął dostawać gęsiej skórki na całym ciele, poczuł mrowienie na całym ciele. Następnie zobaczył tę „rzecz” na poboczu drogi, gdzie żwirowa droga spotyka się z główną autostradą i zanim się zorientował, była przy samochodzie. Następnie sięgnęła i dotknęła głowy świadka przez przednią szybę i przesunęła dłonią po plecach świadka.

Jego plecy zrobiły się bardzo gorące. Opisał stworzenie jako mające podłużną głowę, prawdziwe ciało, cienkie ramiona i nogi. Było przezroczyste i świeciło jak bardzo słaba żarówka, i mógł przez nie widzieć. Jego oczy były wielkości człowieka, a także miało naprawdę długi nos i ogromne usta. Jego ramiona były jak patyki i miało wyciągnięte naprawdę patyczkowate ramiona, które również delikatnie świeciły. Miało około 4 stóp wzrostu. W tym momencie świadek zobaczył inne stworzenie po drugiej stronie drogi (po lewej stronie); opisał drugie stworzenie jako „przerażające” z pomarszczoną twarzą przypominającą zwierzę, przysadziste z wyglądu i wielkości „kozy”. Świeciło czerwonobrązowym kolorem. Gdy tylko zobaczył drugie stworzenie, zdawało się ono znikać. Pierwsze stworzenie najwyraźniej pozostało przy pojeździe przez około 10 minut, ponieważ mrowienie nie ustępowało. Świadek w końcu odjechał i zaczął czuć się lepiej, gdy zbliżał się do farmy bizonów około 15 mil od Eagle Butte. Według jego żony był w stanie silnego pobudzenia, gdy dotarł do domu.

Dodatek HC

Źródło: MUFON CMS

Typ: D?

Przekład z angielskiego - ©R.K.Fr. Sas - Leśniakiewicz

niedziela, 2 lutego 2025

Meteoryt „Pułtusk”

 


Stanisław Bednarz

 

W dniu 30 stycznia 1868 roku w okolicach Pułtuska spadł największy meteoryt na ziemiach polskich zwany jako meteoryt „Pułtusk”. Tego dnia około godziny 19-tej mieszkańcy wsi w okolicach Pułtuska: zobaczyli kulę ognistą, która stawała się wielka jak księżyc w pełni i tak jasna, że nie można na nią było patrzeć. Potem światło zgasło i usłyszano potężną przewlekłą detonację, zakończoną serią odgłosów przypominających wystrzały karabinowe lub werble.

Mieszkańcy wsi słyszeli świst spadających setek kamieni o ziemię, dachy i drzewa, lód na Narwi. Meteoryt eksplodował  w warstwach atmosfery  i zamienił się w tzw. deszcz meteorów kamiennych. Jest do dzisiaj uznawane jako największy deszcz meteorytów  na  świecie. Bolid leciał z południowego zachodu na północny wschód  widoczny był od Wrocławia po Królewiec  w postaci kuli ognia z długim ogonem. Warszawiacy wybiegli z domów myśląc że jest pożar ponieważ barwa zmieniał się z białej na ciemnoczerwoną. 

Obszar spadku fragmentów, tzw. elipsa rozrzutu, wynosił 127 km² i jest zobrazowany na załączonej mapie. Masę całkowitą rozdrobnionych fragmentów obliczono na 8863 kg, a ich ilość na kilka tysięcy. Największe fragmenty spadły w okolicach wsi Rzewień. Największy okaz ważący 9,09 kg znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, w Warszawie w Muzeum  PAN - 8,10 kg, ponadto w Muzeum w Berlinie znajduje się okaz o wadze 8,07 kg. Był to meteoryt kamienny  typu chondrytów  z udziałem żelaza a, jego planetoida macierzysta była planetoida (6) Hebe z pasa planetoid pomiędzy Marsem i Jowiszem. Miejsce upadku do dzisiaj przyciąga dziesiątki poszukiwaczy, ponieważ te fragmenty są w dużej cenie na giełdach.  Na  pokazanym medalu zaznaczone jest 10 miejsc w Polsce upadku wielkich meteorytów, ale ten jest największy. Mieszkaniec Warszawy z ulicy Dobrej  zobrazował przelot bolidu co jest załączone.

 


Meteoryt Pułtusk - elipsa rozrzutu odłamków

Moje 3 grosze

 

(6) Hebe - to duża (205 × 185 × 170 km) asteroida z tzw. głównego pasa planetoid, zawierająca około 0,5% masy całego pasa. Jednak ze względu na jej pozornie wysoką gęstość właściwą (większą niż gęstość Księżyca), Hebe nie znajduje się wśród dwudziestu największych asteroid pod względem objętości. Wskazuje to na niezwykle zwarty, solidny obiekt, który nie ucierpiał z powodu kolizji, co nie jest typowe dla asteroid tej wielkości – zazwyczaj są one luźno związanymi stertami gruzu.

Pod względem jasności, Hebe jest piątym najjaśniejszym obiektem w pasie asteroid po Weście, Ceres, Iris i Pallas. Ma średnią wielkość opozycji +8,3 mag., co odpowiada średniej jasności Tytana. Hebe została odkryta 1 lipca 1847 roku przez Karla Ludwiga Hencke, jako szósta odkryta asteroida (stąd jej numer w nawiasie).[1]

W tym kontekście ciekawa jest wzmianka o dużej gęstości Hebe. Hebe składa się w dużej części ze skał krzemianowych i kompozytów żelazowo-niklowych. Wikipedia podaje jeszcze jeden ciekawy fakt, otóż 5 marca 1977 Hebe zasłoniła gwiazdę Gamma Ceti (jasność +3 mag.). Podczas obserwacji tego zjawiska Paul Maley znajdujący się o kilkaset kilometrów od głównego pasa zakrycia i śledzący bliską koniunkcję planetoidy z gwiazdą zauważył dodatkowe półsekundowe zakrycie tej gwiazdy, co – zdaniem obserwatorów – świadczyło o posiadaniu przez planetoidę księżyca. Według tej obserwacji obiekt miałby około 20 km średnicy i w momencie zakrycia znajdował się mniej więcej 900 km od planetoidy. Nazwano go roboczo „Jebe”. Nie udało się jednak potwierdzić istnienia tego satelity.[2]

Istnieje możliwość, że Meteoryt „Pułtusk” był właśnie takim księżycem Hebe i wskutek impaktu czy działania grawitacji innej planetoidy zerwał więź grawitacyjną z macierzystą asteroidą i poleciał w kierunku Ziemi.

 

sobota, 1 lutego 2025

Podsumowanie pogodowe stycznia 2025

 


Styczeń w okresie 3-5 oraz 10-25 charakteryzował się lekką zimą temperaturą, która nie spadała poniżej -11,7°C, a pokrywa śnieżna o maksymalnej grubości do 25 cm (jeden dzień) utrzymywała się w ciągłości do 26 stycznia. Opady – jedynie 38 l/m², czyli raczej mało. Odnotowano potężne ciśnienie atmosferyczne 1037 hPa.  Odnotowano skażenie powietrza >100 nSv/h przez 14 dni. Najwyżej było 140 nSv/h w dniu 1 stycznia. Okres od 1 do 3, 6-9, 25-31 stycznia można uznać, że miał charakter jesienny. Katastrofalne trzęsienie ziemi w Tybecie na północ od Mt. Everest, zginęło 95 osób. Najtragiczniejszy pożar w historii USA od 8 do 16 stycznia 24 ofiary, 16 zaginionych, 12 tys. budynków spalonych... W szczegółach wyglądało to tak:

 

Jordanów, okolice, Polska:

·        1 stycznia. Ciepło, słonecznie rano +4,5°C w południe +8,9°C, ale w Zakopanem +11,5°C. Podmuchy halnego. Kasprowy Wierch 20 m/s,  Śnieżka 43 m/s.  Śnieg: Bukowina 5 cm, Dolina Pięciu Stawów Polskich 33, Hala Gąsienicowa 29, Kasprowy Wierch 29 cm, Poronin 4 cm. Opadu deszczu i śniegu spadło 36 mm. Raczej sucho. Przez większość część czasu od 12 utrzymywał się wyż stacjonarny ze złą jakością powietrza.

·        2 stycznia. Rano pogoda, ale wiatr silny. O 16 zaczął się niewielki opad deszczu. Niż GINETTE.

·        3 stycznia. Spadł niewielki opad śniegu do 1,5 cm. Silny wiatr.  Temperatura od -1 do +1°C. W Polsce z powodu konwekcji ujawniło się dziesiątki burz z piorunami.

·        4 stycznia. Znów nieco padało jest 2,5 cm śniegu. Rano aż 6,5 cm, w południe -2°C, dzień zimny. Jordanów 2,5 cm, Bukowina 14 , Dolina Pięciu Stawów Polskich 47, Hala Gąsienicowa 41 cm, Kasprowy Wierch 45, Jabłonka 12, Kraków 4, Zakopane 18, Zawoja 6 cm śniegu. Wyż ANKE.

·        5 stycznia. Pogoda, popołudniu zachmurzenie z niewielkim opadem. Rano najzimniejszy poranek -11,7°C  ale w Sączu -20°C.

·        6 stycznia - odwilż, popadywał deszcz, rano +4,5°C w południe +8°C.  Śnieg znika błyskawicznie. Niż BERND.

·        7 stycznia. Rano ciepło +5, w południe +10°C, śnieg skasowało. Po południu zaczęło obficie lać. Śniegi: Bukowina 9, Dolina Pięciu Stawów Polskich 37, Hala Gąsienicowa 20, Kasprowy Wierch 34, Zakopane 12 cm.

·        8 stycznia. W nocy lało, bez pokrywy śnieżnej. Rano +1, południe +3°C, deszczu już spadło od początku miesiąca 15,3 mm.

·        9 stycznia Ciepło +9. Śnieg uciekł powyżej Zubrzyckich przełęczy. Wieczór +7°C.

·        10 stycznia. Niestety nawrót zimy. Jest już 1 cm śniegu. Niż CHARLIE.

·        11 stycznia. Śnieżyce od rana jest już ze 4 cm. Rano -2,5°C. Kasprowy Wierch 57, Zakopane 12, Śnieżka 60, Markowe Szczawiny 52 cm.

·        12 stycznia - napadało śniegu że hej już! - z 10  cm  i pada dalej. Rano -2,5°C, wiatr powodujący zadymki. Do  końca dnia  spadło z 15 cm, ale tam gdzie mawiało nawet do 50 cm.  Kasprowy Wierch 65 cm, Zakopane 16, Zubrzyca 20, Zawoja 27 cm śniegu. Na wybrzeżu 10° w skali Beauforta, cofki portowe. W północnej Polsce słupy energetyczne wala się od śniegu. Wyż BEATE I.

·        13 stycznia - śniegu jest, że hej ze 25 cm. Wkraczamy w obszar wyżu BEATE, który długo będzie trzymał,  1036,4 hPa.

·        14 stycznia - pogodnie, rano -8,9 potem się ocieplało  do +1.1°C. Wysokie ciśnienie 1033 hPa, wyż BEATE. Przepiękna, karminowo-purpurowa zorza wieczorna zwiastująca opady śniegu. Sztorm na Bałtyku zasypał Łebę kilkumetrową warstwą piasku – rezultat cofki.

·        15 stycznia - nocna śnieżyca, napadało 10 cm śniegu. Rano temperatura -1.1°C, ciśnienie 1021 hPa. Paraliż na kolei – opóźnienia nawet do 11 h (!!!) z powodu oblodzeń  trakcji.  Do południa temperatura skoczyła do +3.5°C i posypywało śniegiem. Ciśnienie znów wzrasta – 1023 hPa. Po południu temperatura spadła do +0.9°C i cały czas chmury. II° zagrożenia lawinowego w Tatrach.

·        16 stycznia w nocy słaby opad śniegu <1cm, mgła i „odwilga” +0.1°C, za to ciśnienie znów bardzo wysokie 1034 hPa, zgniły wyż BEATE. W południe +3.1°C, zaś o 18-tej ciśnienie 1035 hPa. Pokrywę śnieżną skompaktowało do 16-17 cm. Dolina Pięciu Stawów Polskich 126, Kasprowy Wierch 86, Hala Gąsienicowa 56, Zakopane 25, Babia Góra 90, Markowe Szczawiny 75, Bukowina 34, Jabłonka 16, Kraków 10, Zakopane 25, Zawoja 33, Raba Wyżna 12 cm - szczyt śnieżności.

·        17 stycznia. Rano -7, potem słonecznie koło 0,5°C w południe, śnieg się kompaktuje ale nie znika.

·        18 stycznia. Trwa stacjonarny wyż 1036,8 hPa, słonecznie, rano -7,5 zaś w południe +5°C. Odczucie chłodu. Zła jakość powietrza, zagrożenie smogiem. Pokrywa: Jordanów 12, Dolina Pięciu Stawów Polskich 110, Bukowina 29, Kasprowy Wierch 80, Hala Gąsienicowa 40, Zawoja 28, Zakopane 23, Poronin 20 cm.

·        19 stycznia. Słonecznie i 1029 hPa w okowach wyżu. Rano -7,8 w południe +4°C, śnieg bardzo powoli ubywa bo jest zmrożony. Smog: AQI 187. Jest go 10-11 cm Około 1% wytopisk.

·        20 stycznia. Rano -5, w południe +4, wieczór -0,1°C. Pokrywa 8-10 cm. Słonecznie z zachmurzeniem. Bardzo zła jakość powietrza, szczególnie koło Krakowa, na Opolszczyźnie, w Kotlinie Kłodzkiej, u nas też przekroczenia AQI – smog!

·        21 stycznia. Pochmurno, rano -2, w południe +6°C, śniegu 8 cm, wytopisk tylko 1,5 %. AQI 142 – nadal smog!

·        22 stycznia. Rano -1, w południe +6°C, stan powietrza bardzo zły nawet w Jordanowie, AQI 323 – smog! Wytopiska 1,8%, pokrywa 8 cm. Słońce pod samym szczytem Kielika.

·        23 stycznia. Rano -2, potem +4,7°C. Pokrywa 5-6 cm. Wytopisk 2%. Wreszcie wyż ustąpił gwałtowny spadek ciśnienia niż ERWIN, lekki wiatr przegonił zanieczyszczenia ale wciąż mamy AQI 213, pierzyna chmur na Babiej Górze.

·        24 stycznia. Rano -2, potem podmuchy ciepłego powietrza z temperaturą do +6,5°C, wyraźny wzrost wytopisk do 4,5 % .

·        25 stycznia. Wreszcie ocieplenie z prawdziwego zdarzenia. Rano +3, w południe +9°C, śniegu ubywa 4-4,5 cm, wytopisk do 10%. ÉAWYN nie spowodował u nas wiatru, ale spowodował gwałtowne ocieplenie. Śniegi: Dolina Pięciu Stawów Polskich 95, Kasprowy Wierch 74, Hala Gąsienicowa 42, Zakopane 17, Zawoja 21, Raba Wyżna 6, Jabłonka 10, Zubrzyca Dolna 5 cm.

·        26 stycznia - dzień wstał ciepły odwilżowy +5. Wytopiska wzrastają do 12%. Pokrywa 3 cm.  W południe +10°C, wieczór +7°C, śnieg 1,5 cm. Wytopisk na wieczór 27%. Niż HEIKO.

·        27 stycznia - bardzo ciepło. Rano +5, w południe +12°C. Śnieg kasuje  z ogromną prędkością i jest go już miejscami do 25-30% i tak: Dolina Pięciu Stawów Polskich 87, Bukowina 16, Hala Gąsienicowa 39, Kasprowy Wierch 71, Poronin 12, Zakopane 12 cm.

·        28 stycznia. Rano +1 słonecznie z zachmurzeniem 3/5 , o 10-tej było już +10°C, śniegu 10%.

·        29 stycznia. Rano coś pokropiło, potem pogoda z zachmurzeniem, rano +6°C, śniegu 5% w ciągłości uciekł na Zubrzyckie Przełęcze.  Bukowina 8, Dolina Pięciu Stawów Polskich 79, Hala Gąsienicowa 29, Kasprowy Wierch 65, Zakopane 6, Śnieżka 60 cm śniegu. Niż IVO.

·        30 stycznia Rano -1,7 w południe 12,8. Śniegu 3% w zakamarkach i miejscach głęboko zacienionych.

·        31 stycznia Rano -1,7 potem w południe +8,4, ale wieczorem ochłodzenie i tylko +1,9°C. Śniegu około 0,5%. Idzie wyż CAROLINE. Po południu przelotne opady mżawki i zachmurzenie całkowite. Śnieg rośnie w chmurach…

 

Europa:

·        2 stycznia.  Ulewy, powodzie, wichury w Wielkiej Brytanii.

·        5 stycznia. Zima zaatakowała Wielką Brytanię i Niemcy.

·        6 stycznia. Atak zimy w północnej i środkowej Wielkiej Brytanii nasila się. Straszne ulewy zaatakowały wyspę grecką Rodos.

·        7 stycznia. Śnieżyce z wichrami w Szwecji i Norwegii burza FLORIAN.  Wielka Brytania oprócz śnieżyc walczy na południu z powodziami.  

·        8 stycznia. Ekstremalny mróz do -40°C w północnej Skandynawii.

·        10 stycznia. Wielka burza śnieżna w północnej Francji, 2 osoby zginęły, 20 rannych.

·        12 stycznia. Wielki atak mrozu w Wielkiej Brytanii do -20°C.

·        16 stycznia. Układ niżowy przyniósł silny wiatr, obfite opady deszczu i śniegu na obszarach górskich w takich krajach jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Włochy, Czarnogóra, Macedonia Północna i Słowenia. Zamknięto 70 szkół w Albanii. Bułgaria, Macedonia Północna i Włochy również wydały ostrzeżenia o obfitych opadach śniegu. W bułgarskim regionie Smolyan pokrywa śnieżna osiągnęła w poniedziałek 40 centymetrów.

·        23 stycznia. Straszliwy smog w Sarajewie i Bangkoku, najgorszy na świecie. Wielka Brytania i Irlandia szykuje się na straszliwy orkan ÉOWYN. Czerwone alerty.

·        24 stycznia. Orkan ÉOWYN z wiatrem 180 km/h uderzył w Wielką Brytanię i Irlandię… 1 milion odbiorców bez prądu.

·        25 stycznia Orkan ÉOWYN przeniósł się nad Skandynawie, ale pozostawił ofiarę (Polaka) i rekordowy wiatr 183 km/h, pobito rekord z 1945 roku. Odnotowano gwałtowne obniżenie ciśnienia o 50 hPa w ciągu kilku godzin do poziomu 935 hPa.  Zbliża się następny  bardzo głęboki niż. Jak to mówił śp. Andrzej Zalewski - karuzela niżów.

·        27 stycznia. Wielkie powodzie nie notowane od 40-lat koło Rennes w Bretonii we Francji, ewakuacje.

·        28 stycznia. W Walencji wczoraj odnotowano rekordową temperaturę +26,8°C, a do tego kraj zmaga się z wichurami i powodziami związanymi z niżem HERMINIA. W Wielkiej Brytanii znów wichry, sztormy i powodzie.

·        29 stycznia. Apokaliptyczne powodzie z zachodniej Francji.

·        30 stycznia. Rekordowo ciepły styczeń w Moskwie. Lawina zabiła 5 narciarzy w Alpach francuskich. Sztorm HERMINIA we Włoszech czyni zniszczenia, powodzie, lawiny ziemne, u wybrzeży Toskanii osiadł statek przewożący olej napędowy. Groźba katastrofy ekologicznej.

·        31 stycznia. Trwa apokaliptyczna powódź w zach. Francji.

 

Świat :

·        3 stycznia. Na USA nadciąga wielka arktyczna zima.

·        4 stycznia. Niesamowity smog w Hanoi w Wietnamie.

·        5 stycznia. Wydmy w Algierii ośnieżone.  W Centralnej i wschodniej USA wielka zima.

·        6 stycznia - na preriach USA kalamita śniegowa.

·        8 stycznia. Mekka w okowach powodzi błyskawicznej.

·        10 stycznia. Mekka w okowach błyskawicznych powodzi. 16 ofiar lawin błotnych.

·        12 stycznia. Znów burza tropikalna tym razem DIKELDI uderzyła na Madagaskar, ominęła Majottę zdewastowana poprzednia burzą. Zginęły 3 osoby.

·        14.I – groźba nowych pożarów w L.A. z powodu wiatru Santa Ana.

·        18 stycznia. Bardzo silnie burze we wschodniej Australii, stan klęski żywiołowej. Wielkie upały w Boliwii +39°C.

·        20 stycznia. Kolejny atak wielkich mrozów w USA i Kanadzie. W Kanadzie -34 do -48°C, w USA -20 do -29°C. W północnym Syjamie spadek temperatury do +12°C, dużo osób w szpitalu z powodu wychłodzenia.

·        21 stycznia.  Olbrzymia lawina błotna na Jawie pochłonęła ostatecznie 22 osoby, ale są jeszcze nie odnalezieni, na południe od półwyspu Tajmyr mrozy -50 stopni.

·        22 stycznia. W USA jest taka zima że nawet w Nowym Orleanie spadł śnieg.

·        25 stycznia - na Florydzie tak zimno, że iguany spadają z drzew.

·        26 stycznia - w  Zimbabwe wreszcie deszcz ulga dla hipopotamów ale deszcz tak gwałtowny, że pozostawił ofiary.

·        27 stycznia.  Wielkie upały w Australii, zagrożenia pożarowe. Susza w Pakistanie.

 

Wulkany, trzęsienia ziemi, katastrofy w tym ekologiczne, pożary, zdarzenia niezwyczajne:

·        1.I - pożar suchych traw na Hajdówce koło wieży widokowej z powodu zaprószenia ognia po fajerwerkach. Wznowienie aktywności Axial Seamount u wybrzeży Oregonu.

·        2 stycznia.  Ropa z uszkodzonych w grudniu tankowców w cieśninie Kerczeńskiej  wypływa na plaże czyniąc spustoszenia.  W Kenii na wioskę na południu kraju spadł złom kosmiczny w kształcie obręczy o wadze 500 kg. W Kapitol uderzył piorun, niebo ostrzega Trumpa. Stwierdzono przesuwanie się na północ zbiorników magmy superwulkanu Yallowstone.

·        4 stycznia. W Etiopii w rogu Afryki koło starego wulkanu odnotowano trzęsienie M5,5 około 250 km na NW od Addis Abeby. 

·        5 stycznia. Znów trzęsienie ziemi M5,8 w Etiopii koło wulkanu Dofan. Czyżby miał wybuchnąć?

·        6 stycznia - 32 delfiny padły od ropy z tankowców na Morzu Czarnym – rosyjsko-ukraińska ekozbrodnia...

·        7 stycznia. Katastrofalne trzęsienie ziemi w Tybecie na północ od Mt. Everest M6,8-7,1 - 95 ofiar (ostatecznie 126 ofiar), akcje ratunkowe utrudnia zimno. Pojawienie się infekcji hMPV w Chinach.

·        8 stycznia. Rozpoczął się straszliwy pożar koło Los Angeles, może największy w historii USA, tam zima nie dociera.  Ponadto całe USA łącznie z Teksasem w okowach straszliwej zimy. Infekcja hMPV w Portugalii.

·        9 stycznia - koło Los Angeles pożar już spowodował 5 ofiar, spalił 2 tys. budynków.

·        10 stycznia. Szczątki mężczyzny, który został znaleziony przy skraju austriackiego lodowca, należą do alpinisty, który zginał w 1967 roku... W Los Angeles już 10 ofiar, spaliło się 10 tys. budynków. Jest kilka ognisk pożarowych, podsyca je porywisty wiatr, spaliło się ponadto 5 kościołów, synagodga , zabytkowe motele z lat 20-tych.

·        11 stycznia. W Los Angeles już 11 ofiar, 12 tys. budynków spalonych. 19 hipopotamów padło od suszy w Zimbabwe.

·        12 stycznia.  Z wielką siłą wybuchł indonezyjski wulkan Ibu na Molukach, kolumna popiołów na 4 km.  Wyciek ropy z tankowców czarnomorskich, dotarł do Morza Azowskiego i Zaporoża (w zasadzie jest to mieszanina ropy z mazutem, bo mazut był na drugim tankowcu). Smuga ropy ma 14 km długości.  Pożar w Los Angeles to apokalipsa zginęły  już  16  osób, silny wiatr wznieca nowe zarzewia w miejscu ugaszonych. Silne trzęsienie M6,2 w SW Meksyku. Pryszczyca w Niemczech.

·        13 stycznia. W Los Angeles jest już 24 ofiary 16 zaginionych.

·        14.I – aktywizuje się superwulkan Karyszyma na Kamczatce, Rosja. Jezioro Aralskie w Kazachstanie w swej części północnej powiększyło dwukrotnie swoją objętość. L.A. wciąż płonie.

·        15.I – rój trzęsień ziemi pod wulkanem Bàrðarbunga na Islandii, grozi erupcja. Ewakuacja 3000 z okolic wulkanu Ibu, Indonezja.

·        16.I – wielki pożar w Kolumbii w Chingaza N.P.; Wirus Ebola-Marburg w Tanzanii; Erupcja wulkanów Ibo w Indonezji i widowiskowa erupcja Kīlauea na Hawajach. Możliwość megatrzęsienia ziemi w Japonii. Skończył się pożar w Los Angeles - tragedia. Z kolei groźne pożary koło Bogoty w Parku Narodowym Chingana. Wulkan Ibu nadal aktywny.

·        17 stycznia. Pożary z kolei w Patagonii.

·        18 stycznia - setki żółwi morskich morze wyrzuciło na wybrzeża Indii.

·        20 stycznia. Wulkan Ibu nadal aktywny. Trzęsienia ziemi w okolicach superwulkanu Laacher See w Niemczech.

·        21 stycznia. Trzęsienie ziemi na Tajwanie M6,0 - 15 osób trafiło do szpitala.

·        22 stycznia. Wybuch metanu w kopalni Knurów masa poparzonych (4 górników zmarło później w szpitalu.)

·        23 stycznia. Koło Los Angeles znowu  zalążek pożaru ewakuacje.

·        24 stycznia. Ognisko pożarowe w Los Angeles ugaszone ale w innych miejscach Kalifornii  na północ i południe od Los Angeles  znów zarzewia pożarów.

·        25 stycznia. Masowa tragiczna śmierć 110 delfinów  na wybrzeżu Somalii, z nieznanych przyczyn, uratowano 30. Rozlany mazut z tankowców  MV Wołgoneft 212 i MV Wołgoneft 239 dotarły do Odessy, wcześniej zanieczyściły najpiękniejsze plaże Krymu. Jest to największa katastrofa ekologiczna na Morzu Czarnym w XXI wieku.  Zbliżające się opady nad Kalifornię  ugaszą resztki pożarów.

·        27 stycznia. Największa góra lodowa A-23a na kursie kolizyjnym z brytyjską Georgią Południową, dryfując  wokół Antarktydy.

·        28 stycznia - koło Bostonu rzadkie trzęsienie M3,8 na głębokości 14 km.  Odczuwalne było aż po Portland w stanie Maine. Silne efekty akustyczno-hukowe.

·        29 stycznia. Rosyjski lodołamacz NV 50-lat Pobiedy doznał uszkodzeń w zderzeniu z kontenerowcem 26 stycznia w Przejściu Północnym. Nie doszło do skażeń środowiska. Możliwość wybuchu epidemii eboli w DRK.

·        31 stycznia Aktywność sejsmiczna koło Santorynu niepokoi służby geologiczne – istnieje możliwość supererupcji podmorskiego wulkanu Kolumbo. Infekcja RSV w Polsce, zagrożone dzieci.

 

 Ciekawostki przyrodnicze:

·        3 stycznia. W Wielkiej Brytanii w kamieniołomie wapienia w południowej części kraju odkryto wiele śladów olbrzymich dinozaurów kredowych. Prawdziwa autostrada dinozaurów. W Hiszpanii inwazja komara tygrysiego i suma europejskiego, który został sztucznie zasiedlony w rzekach Hiszpanii i ma się tam bardzo dobrze.

·        4 stycznia. Na Gwadelupie masowo chorują palmy kokosowe, one są tam przybyszem i nie służy im otoczenie…

·        7 stycznia. Słoń zabił w Tajlandii hiszpańską turystkę, chciała go kąpać.

·        13 stycznia. W Szkocji zauważono rysie uznane za gatunek, który wyginął.

·        14.I – na siedmiu plażach w Australii znaleziono tajemnicze kulki z nieznanej substancji, podobne do tych z jesieni 2024 r. Lampart perski zagrożony wyginięciem widziany w Kazachstanie.

·        15.I – Zaobserwowano fenomen tzw. górnego mirażu „statku-widma” nad Kanałem La Manche.

·        16 stycznia. W Kazachstanie powstrzymano  kurczenie się Morza Aralskiego, ale w Uzbekistanie nadal się kurczy.  

·        18 stycznia. U wybrzeży Tajlandii zaobserwowano  białego wieloryba. W Australii uratowano olbrzymią płaszczkę, która utknęła w płytkim zastoisku wody, siedziała tam od 5 stycznia…

·        23 stycznia. Zjawisko tzw. lodowych naleśników na jeziorze Michigan  koło Chicago.

·        25 stycznia - uratowano 10 tys. żółwi na Madagaskarze żółwi promienistych i pajęczych gdy burza tropikalna DIKELDI zalała ich sanktuarium. Padło tylko 700 żółwi. Były to żółwie odebrane handlarzom.

·        26 stycznia. W Egipcie zaobserwowano nie widziana od 5 tyś. lat hienę cętkowaną ale dzicy ludzie zbili ją samochodem dostawczym.

·        29 stycznia.  Na Florydzie uratowano dziesiątki żółwi morskich podczas fali nie notowanych chłodów. Na Bałtyku w Dąbkach znaleziono na plaży bardzo rzadki gatunek niegładzicy  Hippoglassoides platessoides, jest typowa dla cieśnin duńskich ale nie u nas, ostatnie sztormy ją przywlekły.

·        31 stycznia. W Pensylwanii służby uratowały dużego osła, który wpadł pod lód. Chwała im za to.

 

Z Kosmosu:

 

·        1.I – 31.XII – promieniują roje meteorytowe Antyhelion, N=3/h.

·        1-5.I – promieniują Kwadrantydy, N=120/h.

·        1-15.I – lecą γ-Velidy, N=2/h.

·        1-31.I – promieniują δ-Cancrydy, N=4/h.

·        1-31.I – można obserwować paradę planet na nocnym niebie.

·        3.I-19.II – spadają ο-Centaurydy, N=2/h.

·        5.I-14.II – spadają α-Hydrydy, N=2/h.

·        6-28.I – spadają α-Crucidy, N=3/h.

·        12.I – przelot asteroidy (887) Alinda w pobliżu Ziemi.

·        14.I - Widoczna kometa C/2024 G3 (ATLAS) tuż po zachodzie Słońca.

·        14-27.I – lecą η-Carinidy, N=2/h.

·        15.I – Space X wystrzelił polskiego satelitę HYPE; Wystrzelono 2 lądowniki księżycowe NASA: Blue Ghost oraz Resilience. 

·        16.I - Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił ciekawe zjawisko. To kolosalna fala pyłu gwiezdnego, której rozmiary są ogromne. Pod tym względem przyćmiewa ona cały Układ Słoneczny. Źródłem zjawiska jest układ podwójny Wolfa–Rayeta WR 140. Obserwacje z użyciem JWST pokazały, że pierścienie ulegają rozszerzeniu; Meteoryt roztrzaskał się na Wyspie Księcia Edwarda, Kanada w lipcu ub. roku; odwołano po raz siódmy start Starship, prototypu rakiety na Marsa…

·        17.I – statek kosmiczny Starship rozleciał się w 8,5 minucie po starcie, na szczęście bez ofiar…

·        20.I – Księżyc został dodany do Listy Miejsc Zagrożonych przez Światowy Fundusz Zabytków.

·        22.I-21.II lecą δ-Velidy, N=1/h

·        23.I-12.III lecą θ-Centaurydy, N=4/h.

·        24.I-9.II spadają α-Carinidy, N=2/h.

·        26.I  - przelot asteroidy 2024 YY5 w odległości 4,78 mln km.

·        28.I-21.II promieniują α-Centaurydy, N=6/h

·        29.I - koło Portoryko i Dominikany przeleciała bardzo jasna „przystojna” asteroida. 

·        30.I – Ziemia jest zagrożona impaktem asteroidy 2024 YR4, która przeleci w odległości 4 mln km od naszej planety. Astronauci amerykańscy Butch Wilmore i Suni Williams mogą wrócić wcześniej niż przewidywano…

·        31.I – gigantyczna dziura w koronie słonecznej może przynieść burze słoneczne w lutym br. Próbki asteroidy (101955) Bennu zawierają elementarne cząstki życia.

Stanisław Bednarz, Robert Leśniakiewicz