Powered By Blogger

piątek, 1 września 2017

Meteoryt Ratyń i Baszkówka



Ratyń – meteoryt spadły 24 sierpnia 1880 roku w miejscowości Ratyń w Polsce. Meteoryt nie zachował się do naszych czasów.



Meteoryt ten prawdopodobnie był meteorytem kamiennym i pochodził z tego samego ciała niebieskiego co meteoryty: Mt. Tazerzait, Baszkówka i Tjerebon. Daty spadków tych meteorytów oraz ich budowa są na tyle zbliżone, że przed wejściem w atmosferę ziemską mogły poruszać się po podobnej trajektorii. Według relacji świadków spadkowi towarzyszył głośny huk i okropny szum. Meteoryt wpadł między kosiarzy na łące, owiewając ich gorącym jak żar wiatrem. Meteoryt ważył około 1 kg i miał nieforemny kształt. Był twardy jak szkliwo, a powierzchnia miała otoczkę opalenizny. Znaleziony meteoryt był fragmentem większej całości i podobny był do "skrystalizowanej soli". Po wydobyciu go z ziemi z głębokości około "1/4 łokcia" został zaniesiony do wójta gminy Golina, pana Johna. Od tamtej pory meteoryt zaginął.



Baszkówka – meteoryt z grupy chondrytów zwyczajnych, o masie 15,7 kg, który spadł 25 sierpnia 1994 we wsi Baszkówka koło Piaseczna.

Meteoryt Baszkówka znany jest tylko z jednego okazu. Jego analiza dowodzi, że jest to okaz, który nie rozpadł się w trakcie przelotu przez atmosferę. Chondry mają budowę porfirową, gdzie prakryształy zbudowane są z pikotytu (odmiana spinelu bogata w chrom) i oliwinu, rozmieszczonych w masie bogatej w kamacyt (żelazo) i troilit. Chondry zajmują 30 – 50% objętości okazu i osiągają do 4 mm wielkości. Wiek datowany metodą K-Ar wynosi 3,8 mld lat.

Baszkówka charakteryzuje się:
•         bardzo znaczną porowatością wynoszącą 15 – 20%
•         bardzo dobrym stanem zachowania, gdyż meteoryt nie uległ metamorfizmowi kontaktowemu ani wietrzeniu. W 95% zachowała się obtopiona powierzchnia zewnętrzna. Dzięki temu skład Baszkówki jest tylko nieznacznie zmieniony w stosunku do składu wyjściowego.
•         dużą urodą formy, dzięki czemu uważany jest za jeden z najładniejszych meteorytów świata.

Baszkówka jest eksponowana w muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.


Opracował: Stanisław Bednarz