sobota, 14 grudnia 2019

Znaleziono gwiazdy starsze od samego Wszechświata


Gwiazda HD 140283 Matuzalem

Šárka Pelouchová


Astronomowie zmagają się z zagadką  o dosłownie kosmicznych rozmiarach. Gwiazda o oznaczeniu HD 140283, która się nazywa Matuzalem, znajdująca się 200 ly od Ziemi istniała jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

Badania wykonane przy pomocy zdjęć wykonanych przez LST Hubble odkryły, że gwiazda liczy sobie około 14,5 mld lat, a wszak wiek samego wszechświata jest szacowany na 13,78 mld lat. Jak to jest możliwe?


Jak stary jest Wszechświat?

Lokalizacja Matuzalema

Fizyk Robert Matthews oświadczył:
-  Jest to doprawdy wielka zagadka, jak we Wszechświecie mogą istnieć gwiazdy starsze, niż on sam? To łamigłówka, którą astronomowie próbują teraz rozgryźć. Próbują ponownie ustalić wiek Wszechświata, ponieważ dotychczasowe obliczenia mogą być niepoprawne. Jak dotąd wiadomo tylko, że HD 140283 zawiera bardzo mało żelaza, co oznacza, że to ciało musiało zostać uformowane, zanim ten pierwiastek stał się powszechny we Wszechświecie. Gwiazda musi być naprawdę bardzo stara. Podczas pomiaru musimy liczyć się z pewnym odchyleniem (w którym to przypadku gwiazda może zbliżyć się do granicy wieku wszechświata), poszukiwanie odpowiedzi trwa. Może we Wszechświecie jest coś, o czym naukowcy wciąż nie wiedzą – dodał on.


Przekład z czeskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz