czwartek, 5 stycznia 2017

Czy grozi nam zmiana klimatu?

Wykres spadku aktywności słonecznej w latach 1995-2020George A. Filler III (MUFON)

Na załączonej mapce widzimy położenie prądu strumieniowego - Biegunowego Wiru - w dniach 14-15.XII.2016 roku.Globalne oziębienie klimatu, jak przypuszczano, zakończyło w latach 70. XX wieku okres rozległych zlodowaceń. W 1990 roku, klimatolodzy stwierdzili na Efekt Globalnego Ocieplenia i topienie się lodu polarnego, a miliardy zostały wydane na spowolnienie tegoż EGO. W ciągu ostatniego roku, zwolennicy EGO wypracowali nową nazwę dla zmiany klimatu. Sceptycy twierdzą, że to ostatni El Niño, rozpoczęty w 2015 roku, był powodem tego, że był on najgorętszym w historii, a nie wskutek emisji CO2 przez człowieka.

Naukowcy są podzieleni co do tego, czy zmiany klimatu spowodowane antropogeniczną emisją CO2 podgrzewa planetę dostatecznie, by stwierdzić że nienaturalny EGO powoduje nienaturalny wzrost temperatury dzięki zjawisku El Niño w 2015 roku i połowie roku 2016. Dr Gavin Schmidt – szef Wydziału Klimatologii NASA powiedział, że antropogeniczny EGO jest podstawowym czynnikiem. 

Inni naukowcy twierdzą, że owszem, występują zmiany klimatu, ale temperatury idą w dół. Oni wskazują na najniższe temperatury w tym tygodniu w ciągu ostatnich 20 lat. Media podpowiadają nam, w co mamy wierzyć. Najważniejszym jest przyjrzenie się problemowi z jego obu stron.


„Ciemna zima”

Pan John L. Casey – dyrektor Space and Science Reseach Center wydał oświadczenie w sprawie zmian klimatycznych:
Zmiany klimatu były i są kłopotliwym problemem od lat. W książce „Dark Winter” jej autor John L. Casey – były doradca ds. narodowej polityki kosmicznej Białego Domu, konsultant NASA i inżynier promów kosmicznych mówi prawdę na temat złowieszczych zmian klimatycznych i na Słońcu. Casey jest przekonany, że EGO się skończył. Po wyczerpującym przeglądzie badań klimatycznych, i wzięciu pod rozważania nowych danych i dowodów, jest to najwłaściwszy czas do tego, by powiedzieć społeczności światowej, że Ziemia rozpoczęła właśnie nową zmianę klimatu. W opinii, która odzywa się echem u wielu uczonych na całym świecie – światowy EGO z ostatnich kilku dekad właśnie dobiegł końca. Nowa epoka klimatyczna zaczęła się właśnie i przyniesie ona niższe temperatury na wiele lat w przyszłości. W ciągu kilku lat ten nowy klimat stworzy niebezpiecznie zimną pogodę z widocznymi złymi efektami na całym świecie.   
Casey twierdzi, że nadchodzi era ogólnego ochłodzenia, Efekt Globalnej Zimy – EGZ – jako rezultat odwrócenia się 206 letniego cyklu słonecznego, odkrytego niezależnie od siebie kilka lat temu. Teraz mamy bezbłędne sygnały spadku globalnych temperatur i narastania lodowców, które są powiązane dramatycznie z aktywnością Słońca – niską ilością i powolnością aktywności naszej gwiazdy dziennej. Znany rosyjski astrofizyk – Habibułło I. Abdussamatow także twierdzi, że zaczęła się kolejna Mała Epoka Lodowa. 


Casey twierdzi:
Nasz świat szybko stygnie. Nawet jeżeli mamy wciąż rekordy wysokich temperatur, to ogólny trend do ochłodzenia jest nieodwracalny. 

Casey gratuluje wielu innym uczonym z całego świata, którzy dokonali „wieloletnich wyczerpujących badań”, których wyniki on użył do swych rozważań, kiedy wziął pod uwagę ten 206-letni cykl słoneczny. On sporządził listę co najmniej tuzina naukowców, większość z innych krajów, którzy podobnie jak on przepowiadają zmianę klimatu naszej Ziemi na chłodniejszy. Mówi on: „skonsultowałem się z kolegami na całym świecie, którzy doszli do podobnych wniosków”. 


 Casey precyzuje, że cykle aktywności solarnej mają wpływ na klimat Ziemi od ostatnich 1200 lat. Potępił on zamieszanie i alarmistyczny ton, które towarzyszyły siedmiu oddzielnym okresom w czasie ponad 100 lat, w czasie których uczeni i media prześcigały się w doniesieniach o tym, że Ziemia wkracza w nową „epokę lodową” albo w globalne topnienie się lodowców, które mogłoby zamienić miasta portowe w rozległe bagna. Słońce właśnie wkracza w „spokojny okres” spowodowany przez zredukowaną aktywność solarną, jak to pokazano na wykresie.    


Gdy Słońce wejdzie w coś, co ja nazywam „słoneczną hibernacją”, Ziemia będzie chłodniejsza. Zostanie zminimalizowana ekspozycja astronautów na słoneczną radiację w kosmosie.

- Mogę powiedzieć – dodaje on - że jeżeli ten 206-letni cykl spowoduje ochłodzenie, to dojdzie do załamania światowego rolnictwa. Klimat w czasie Epoki Lodowej – ostatnie 4 MA – był szczególnie niestabilny z wieloma skokami temperatur nawet powyżej 10°F/~5,5°C.


Najważniejszą lekcję, którą dała nam geologia jest taka, że zmiany klimatyczne następują szybko i radykalnie. Geologia wspiera także teorię, że poprzednie okresy ocieplenia klimatu były spowodowane przez wysoki poziom atmosferycznego CO2.

 Z wielu efektów globalnego ocieplenia geologia daje dowody na podniesienie się poziomu Wszechoceanu ze względu na topnienie lodowców. 


- W rzeczywistości wydaje się, że mamy do czynienia z niewielką tendencją ochłodzenia – kreśli Watts w US Surface Climate Observing Refewrence Networks (USCRN) dane, na podstawie których uczeni z NOAA przerwali swe studia twierdząc, że nie ma „przerwy” w globalnym ociepleniu, pomimo tego że mamy 15-letni okres bez znacznego wzrostu średniej temperatury na świecie, na dzień 15.VI.2015 roku. Judah Cohen, znany klimatolog z MIT-u, pracującego nad swą teorią przez 17 lat, pomimo sceptycyzmu ze strony niektórych amerykańskich rządowych ekspertów pogodowych. Cohen, którego dane wskazują na wyjątkową grubość pokrywy śnieżnej na Syberii, przewiduje także wczesną i ostrą zimę. Jego teoria sprawdza się w 75%.


NOAA donosi, że uśrednione temperatury nad lądami i powierzchnią Wszechoceanu we wrześniu 2015 roku, były drugie co do wysokości w czasie 137-letnich pomiarów i o 0,07°F/0,04°C chłodniejsze od najcieplejszego września 2015 roku. Wygląda na to, że grudzień może być jednym z najzimniejszych z odnotowanych.   

W chwili, gdy piszę te słowa, wcześnie pada śnieg najwcześniej w południowym New Jersey, jak tylko sięgam pamięcią. I chociaż letnie miesiące są wyraźnie cieplejsze, to zima ma ekstremalnie niskie temperatury. Biegunowy Wir czy wiatry dookoła bieguna – zwane prądem strumieniowym – jet stream -  poruszają się na południe i powodują chłodniejszą pogodę w Europie, Azji i Ameryce Pn., dotykając miliony ludzi. Należy się spodziewać wielkich opadów śniegu i mrozów później, w lutym i marcu – szczególnie w Europie.

Czy wiedziałeś Czytelniku, że w okresie panowania Cesarstwa Rzymskiego i w Średniowieczu było cieplej, niż obecnie? Potem świat ochłodził się o kilka stopni od 1450 do 1850 roku. Okres ten nazywa się Małą Epoką Lodową – kiedy tworzyły się lodowce, które ostatnimi czasy znajdują się w odwrocie. Globalne temperatury w przeszłości – w czasie ostatnich 10.000 lat – były wyższe niż dzisiaj.  Te zmiany temperatur nie były spowodowane przez człowieka. Były one spowodowane całkowicie przez naturalne siły. Klimatolodzy nie zgadzają się z mediami lansującymi teorię grup głoszących EGO, i spodziewają się mroźnej zimy.  


Opinie z KKK


Dobrze, że wreszcie przebijają się głosy mówiące o znikomej, albo żadnej (na obecne czasy) roli człowieka w tzw. ocieplaniu się klimatu. Już kilka lat temu próbowałem puścić artykuł na ten temat, również artykuł nt. dziury ozonowej, ale były mocno pod wiatr, więc chyba dlatego nie poszły. Twierdzę, że fluktuacje klimatyczne są przez Naturę wpisane/zaprogramowane w historię Ziemi. I wbrew pewnym "chwilowym niedogodnościom", jakie to może sprawić człowiekowi, to w długich istotnych przedziałach czasowych skutki tych fluktuacji są zbawienne, odświeżające i regenerujące naszą planetę - można dużo napisać, udowadniając to, ale w tym gronie wystarczy chyba tylko sygnał. (Avicenna)

Oczywiście cykle słoneczne robią swoje – to fakt, ale nie wolno nam zaniedbywać działanie czynnika antropologicznego. Człowiek dokłada gazy cieplarniane do działania cykli słonecznych i to może spowodować katastrofę klimatyczną – już spowodowało, a jak ktoś nie wierzy, to niech pogada z mieszkańcami Kiribati, którzy przenoszą się do Australii. À propos Australii, to większa część Wielkiej Rafy Koralowej jest już martwa. Owszem, ostatnio Chanty-Mansijsku było -62°C i śnieg na Saharze, no i co z tego, skoro na Biegunie Północnym temperatura osiągnęła 0°C, a lody arktyczne topnieją w najlepsze? Cykle cyklami, ale swoje też dokładamy – wykres „kija hokejowego” jest na to najlepszym dowodem (Daniel Laskowski)

..i tak nas poranek przywitał dzisiaj - sypało cały dzień i noc :( Wczoraj grzmoty u nas, w Wieluniu, Kłobucku i Częstochowie.

Mam jeszcze fajne foty zrobione rano, efekt UFO :) (Artemida)    


Przekład z angielskiego – ©Robert K. F. Leśniakiewicz