Powered By Blogger

niedziela, 3 maja 2020

Na Azorach




Stanisław Bednarz


Zawsze chciałem odwiedzić Azory. W tą majówkę mogę odwiedzić Przykiec nad Jordanowem. Jako ciekawostkę podam że gdy w 1932 na zachodnich peryferiach Krakowa budowano osiedle to było to tak daleko od centrum że nazwano to osiedle Azory. Prawdziwe Azory to – archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii położony w środkowej części Atlantyku. Znajduje się 1500 km od Portugalii . Na długości 650 km są wyspy Flores i Corvo Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel i Santa Maria.

Azory leżą na skrzyżowaniu trzech płyt tektonicznych: euroazjatyckiej, afrykańskiej i północnoamerykańskiej. Ostatnia erupcja wulkaniczna miała miejsce w 1957 roku. Wyspy zbudowane są ze skał wulkanicznych - bazalty, andezyty, i tufy. Archipelag powstał w Neogenie w wyniku rozszerzania dna oceanicznego. Granicę między płytami stanowi uskok Azory–Gibraltar - ten sam, który był przyczyną trzęsienia w 1755 roku, które spustoszyło Lizbonę.

Znajduje się tam wiele wulkanów; jeden z nich, Pico jest najwyższym (2351 m). Wyspy, znane w starożytności, zostały ponownie odkryte w 1427 roku przez Portugalczyków. Jest to ważna stacja dla statków przepływających przez Ocean, a także ważna baza dla samolotów. Dopiero w 1943 r. nastąpiła zmiana polityki dyktatora Salazara, który udostępnił bazy wojskowe Aliantom. Ewentualna odmowa byłaby praktycznie bez znaczenia, Alianci by zajęli Azory…








Pico to jedyna wyspa w archipelagu, gdzie uprawia się winorośl. Najbardziej znanym winem z Pico jest słodkie robione z odmiany o nazwie verdelho. Uprawy mocno ucierpiały w czasie plagi filoksery, która dotarła nawet tu. W 1866r zamiast zwyczajowych 15.000 beczek wina wyprodukowano tylko 100. Na początku XX wieku musiało być sławne, gdyż w czasie rewolucji październikowej w carskich piwnicach znaleziono kilkaset butelek wina Verdelho do Pico. Poza wspomnianym produkuje się tu sporo wytrawnych win białych. Klimat sprzyjał tutaj uprawie herbaty i sadzonki przyjęły się na wyspie San Miguel. Początkowo uprawiano krzewy z Chin. Dziś większość upraw to herbata asamska na ostatnich dwóch plantacjach. Jedna z nich szczyci się historią sięgającą 1883 roku.

W 1929 roku, podczas próby przelotu przez Atlantyk zginął major Ludwik Idzikowski na samolocie Amiot 123. Wystartował 13 lipca 1929 r., z lotniska Paryż - Le Bourget. Po przeleceniu 2140 km, silnik zaczął wydawać trzaski, pilot zdecydował się lądować na wyspie Graciosa. Samolot wpadł na wał z kamieni i spłonął.





8 lutego 1989 uległ katastrofie Boeing-707-331 B linii Independent Air. Zginęły 144 osoby. Samolot z Bergamo do Punta Cama na Dominikanie zderzył się ze skalną ścianą góry wulkanu Pico Alto na wysokości 547 m n.p.m. Była to najpoważniejsza katastrofa na terytorium Azorów, a także całej Portugalii.


Moje 3 grosze


Nazwa Azory bierze się z portugalskiego słowa açores – jastrzębie, których jest tam wiele i jastrząb figuruje na fladze tego okręgu autonomicznego.

Niektórzy badacze Nieznanego uznają je za wschodni kraniec Imperium Atlantydzkiego, które opisywał Platon w swych dialogach. Przedstawiają na to ciekawe argumenty – m.in. obecność tam Guanczów – pierwotnych mieszkańców tych wysp i ich kulturę. Podobnie jest w przypadku Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka. Tylko one ocalały ze straszliwego kataklizmu, który pochłonął Atlantydę jakieś 20.000 lat temu.

Azory były przez długi czas jednym z „punktów bez powrotu” w czasie lotów transatlantyckich, kiedy samoloty nie mogły brać dostatecznej ilości paliwa, by wziąć Atlantyk „jednym skokiem”. Atlantyk pokonywano wtedy trzema skokami: Paryż/Londyn – Azory, potem Azory – Bermudy i w końcu Bermudy – Nowy Jork.

Ale najciekawsze – jak zwykle – znajduje się na dnie oceanu. Spójrzmy na mapę dna oceanicznego na południe od Azorów. Znajduje się tam sześć dziwnych, półkolistych obiektów, które przypominają kratery – czy są to kratery wulkaniczne – kaldery czy też astroblemy czyli kratery poimpaktowe? Nie zapominajmy, że według jednej z hipotez wyspa Atlantyda została zniszczona przez impakt asteroidy – w atlantologii zwanej Planetoida A. Czyżby więc były to ślady jej upadku na (jeszcze wtedy) suchy ląd?


Dziwnym jest także siódmy obiekt, który przypomina góry stołowe powstałe z gór wulkanicznych, które zostały zniszczone przez działanie wiatru i fal. Oznacza to, że góra ta kiedyś była wyspą i wznosiła się ponad poziom morza…


Drugim ciekawym miejscem jest obszar dna oceanicznego pomiędzy Maderą a Europą i Afryką. Ten z pozoru chaotyczny obraz jest spowodowany przez uskok tektoniczny Azory – Gibraltar. Uskok ten jest wciąż aktywny i od czasu do czasu dno Atlantyku drży w tamtym regionie. Wydarzenia z 1.XI.1755 roku są bardzo poważnym ostrzeżeniem.