środa, 13 stycznia 2021

Pakistański black-out

 

Zaciemnione ulice Rawalpindi

W dniu wczorajszym media doniosły o totalnym zaciemnieniu, czyli elektrycznym black-out’cie, które miało miejsce na całym terytorium Pakistanu. W historii ufologii znane są takie zaciemnienia, które miały miejsca w USA i Europie o czym, pisał Mistrz Lucjan Znicz-Sawicki w swej ufologicznej biblii „Goście z Kosmosu – UFO”, a także na terytorium ZSRR i kilku innych krajów, o czym pisano już o tym na moim blogu.[1] W niemal każdym przypadku w rejonie zaciemnienia obserwowano aktywność Nieznanych Obiektów Latających – UFO. Tym razem elektryczna epidemia dotknęła Pakistanu, o czym zasygnalizowało Radio Plus w dniu 10 stycznia. Pisze o niej Sophia Saifi (CNN) z Rawalpindi:

 

Awaria prądu spowiła Pakistan w ciemnościach

 

Ludzie stali się sylwetkami w światłach samochodowych na ciemnych ulicach w czasie ogólnokrajowego braku prądu, który dotknął Rawalpindi w niedzielę, 10.I.2021 r. Pakistan pogrążył się w ciemnościach późnym wieczorem w sobotę, pozostawiając miliony ludzi w ciemnościach, o czym doniosły miejscowe media.

Jak podaje CNN, awaria pakistańskiej sieci energetycznej pogrążyło 212-milionowy naród w ciemnościach sobotniej nocy 9/10.I.2021 r. – powiedzieli urzędnicy.

- Ogólnokrajowe zaciemnienie zostało spowodowane przez nagły spadek częstotliwości w systemie transmisji energii – oświadczył na Twitterze pakistański minister energetyki Omar Ayub Khan. Poprosił on swych krajanów o spokój. To jest największy spadek w dostawach energii elektrycznej w tym kraju od 2015 roku.

W oświadczeniu ministra energetyki mówi się, że zgodnie z początkowym raportem, do awarii doszło w elektrowni cieplnej Guddu w pakistańskiej południowej prowincji Sindh, co spowodowało wyłączenie wszystkich elektrowni w kraju. W Karaczi świadkowie opowiadali o długich kolejkach na stacjach benzynowych, w których ludzie kupowali paliwo do swych domowych generatorów prądu, które uruchomiono w nocy.

- W mieście były długie kolejki do pomp benzynowych, gdzie ludzie kupowali paliwo do swych domowych generatorów prądotwórczych. Ludzie czekali po kilka godzin z pustymi kanistrami w rękach – powiedział Akbar Saifi – mieszkaniec Karaczi. 

Obecnie podejmowane są wysiłki w celu przywrócenia zasilania w różnych częściach kraju. Według informacji udostępnionych przez K-Electric, spółkę dostarczającą energię do miasta, duże połacie Karaczi, największego miasta w Pakistanie, nadal nie mają zasilania.

W niedzielę o godzinie 06:44 PKT, minister ds. energii Omar Ayub Khan napisał na Twitterze, że w głównych częściach stolicy Islamabadu przywrócono dostawę energii.

Abdullah Khan, rzecznik PIA, głównej linii lotniczej Pakistanu, powiedział, że wszystkie operacje lotnicze działają pomimo przerwy w dostawie prądu.

- Wszystkie główne lotniska w kraju mają zapasowe generatorypowiedział on.

Awarie zasilania nie są rzadkością w Pakistanie, a większość głównych szpitali, lotnisk i innych instytucji ma własne generatory. Tych, których stać na trzymanie w domu generatorów na benzynę na wypadek przerw w dostawie prądu.

 

I jeszcze informacja z „The Guardian”:

 

Ogólnonarodowe zaciemnienie pogrążyło Pakistan w ciemnościach

 

- Drugi incydent tego rodzaju w ciągu trzech lat został spowodowany przez awarię techniczną – powiedział premier. Agencja AFP donosi z Islamabadu:

 

W głównych miastach Pakistanu stopniowo przywracany jest prąd po tym, jak doszło do masowej przerwy w dostawie energii. System dystrybucji energii elektrycznej w kraju liczącym ponad 210 milionów ludzi to złożona i delikatna sieć, a problem w jednym odcinku sieci może prowadzić do kaskadowych awarii w całym kraju.

Ostatnia awaria została spowodowana „awarią techniczną” w południowym Pakistanie o godzinie 23:41 PKT (18:41 GMT) w sobotę, która spowodowała wyłączenie systemu i zamknięcie elektrowni, powiedział minister energii Omar Ayub Khan na konferencji prasowej w Islamabadzie.

- Nasi eksperci starają się określić dokładną lokalizację awarii, której nie byliśmy w stanie ustalić.

 

Zaciemnienie w Rawalpindi

Khan powiedział, że zajmie to jeszcze kilka godzin, ponieważ obszar jest nadal pokryty gęstą mgłą i że zasilanie zostało częściowo przywrócone w większości obszarów Pendżabu, najbardziej zaludnionej prowincji, a także gospodarczego centrum Karaczi na południu.

Awaria pogrążyła w ciemności wszystkie główne miasta Pakistanu, w tym stolicę Islamabad, Karaczi i drugie co do wielkości miasto, Lahore.

Nie było żadnych natychmiastowych raportów o zakłóceniach w szpitalach, które często mogą polegać na generatorach zapasowych.

Rzecznik ministerstwa wody i energii powiedział, że w niektórych częściach kraju przywrócono prąd, ale wiele obszarów w Lahore i Karaczi wciąż czeka.

Firma NetBlocks, która monitoruje przerwy w dostępie do Internetu, twierdzi, że łączność on-line w kraju załamała się w wyniku awarii. Łączność była na „62% zwykłego poziomu”, napisała na Twitterze.

To była druga poważna awaria władzy w Pakistanie w ciągu mniej niż trzech lat. W maju 2018 roku zasilanie zostało częściowo przerwane na ponad dziewięć godzin.

W 2015 roku pozorny atak rebeliantów na kluczową linię energetyczną pogrążył około 80% Pakistanu w ciemności.

Ta awaria, jedna z najgorszych w historii Pakistanu, spowodowała odcięcie prądu w głównych miastach w całym kraju, w tym w Islamabadzie, i dotknęła jedno z międzynarodowych lotnisk w tym kraju.

 

I „Sputnik”:

 

W Pakistanie wznowiono dostawy prądu

 

Prawie na całym terytorium Pakistanu przywrócono dostawy prądu. Do awarii na ogromną skalę doszło w nocy w soboty na niedzielę – poinformowało Radio Pakistan.

Władze oświadczyły, że przerwa w dostawach prądu była spowodowana awarią techniczną, gdy moc w krajowym systemie dystrybucji energii nagle spadła z 50 do zera.

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne powołało komisję do zbadania przyczyn awarii.

 

***

 

Tak więc scenariusz podobny do już znanych przypadków elektrycznego black-out’u. Niestety nie mamy żadnych informacji odnośnie obserwacji UFO na tym terenie. A szkoda. Nie zapominajmy, że Pakistan jest jednym z państw klubu atomowego i posiada własną broń jądrową – a jak dowodzą badania Amerykanów – właśnie w okolicach instalacji nuklearnych cywilnych i wojskowych – UFO widuje się nader często. Dlatego też wcale bym się nie zdziwił, gdyby z terytorium tego kraju pojawiły się relacje o obserwacjach i Bliskich Spotkaniach z NOL-ami i nie byłyby to tylko indyjskie czy amerykańskie samoloty i drony zwiadowcze… Niestety, właśnie z tego względu na wszelkie informacje o dziwnych wydarzeniach z terytorium Pakistanu była, jest i będzie nałożona „czapa i knebel” tajemnicy wojskowej.

I nie ma co liczyć na jakieś zmiany w tej polityce informacyjnej…  

 

Źródła:

·        CNN

·        AFP

Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewicz