środa, 19 października 2011

W Tokio znaleziono miejsce z wysokim skażeniem radioaktywnymSpecjaliści znaleźli w Tokio miejsce, w którym zmierzono niezwykle wysoki poziom promieniowania radioaktywnego. Jedna z ulic w dzielnicy Setagaya jest skażona radioaktywnie o wiele więcej, niż niektóre miejsca w okolicy zniszczonej przez tsunami  elektrowni jądrowej Fukushima I. Fukushima I EJ znajduje się w odległości około 200 kilometrów na północny-wschód. O wynikach pomiarów poinformowały władze we środę (12.X).

Wyniki pomiarów wywołały panikę wśród tokijczyków. Na skażonym obszarze znajduje się kilka szkół i przemieszcza się tam codziennie wielka ilość ludzi. Urząd miejski wezwało ludzi, by nie wchodzili na skażony obszar, ale nie rozważały możliwości ewakuacji. Powody powstania radioaktywnej strefy są dla specjalistów zagadką. Niektórzy twierdzą, że doszło do zgromadzenia się pod okapami dachów radioaktywnie skażonej wody deszczowej. Wysokie wartości pomiarów pojawiły się w ostatnich dniach, do tego czasu radioaktywność była w normie.

Japoński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego pracuje nad dekontaminacją skażonego terenu i próbuje zbadać przyczynę tego skażenia. Aktualnie dokonuje on pomiary radioaktywności w pozostałych dzielnicach Tokio, aby wykluczyć podobne przypadki.

Japończycy po katastrofie w Fukushimie przyjmuje bardzo uważnie wszelkie doniesienia o podwyższeniu się radioaktywności. Katastrofę w elektrowni i późniejsze skażenie powietrza spowodowało marcowe trzęsienie ziemi i wywołane przez nie tsunami. Katastrofa ta pochłonęła 15.000 ofiar, a aż 4000 osób zostało ewakuowanych z tego obszaru.Przekład z j. czeskiego –
Robert K. Leśniakiewicz ©