niedziela, 9 listopada 2014

Atom w cieniu wulkanów

Niektóre elektrownie jądrowe w Japonii zagrożone przez tsunami lub wybuchy wulkanów


Japonia ostrzega o wzrastającej aktywności wulkanicznej w okolicy elektrowni atomowej


Elaine Lies


Tokio (Reuters)  - Japonia ostrzegła 21.X.2014 roku, że wulkan w południowej Japonii położony 40 mi/64 km od elektrowni jądrowej wykazuje wzrastającą aktywność, która może doprowadzić do niewielkiej erupcji i ostrzega ludność zamieszkała w rejonie wulkanu.

Elektrownia atomowa Sendai EJ k./Kagoshima...

...i jej lokalizacja. Poza nią ukazano także położenie Genkai EJ i wulkanu Mt. Sakurajima

Ostrzeżenia zaczęły się około miesiąc temu, kiedy inny wulkan Mt. Ontake wybuchł nagle, kiedy jego szczyt był pełen ludzi, zabijając 57 osób – co stanowi najgorszy wypadek wulkaniczny od prawie 90 lat.

Mt. Ioyama – góra położona na południowym-zachodzie Kiusiu – został wstrząśnięty ostatnio przez niezbyt silne wstrząsy podziemne i inne oznaki wzrastającej aktywności wulkanicznej, w tym małe trzęsienie ziemi trwające 7 minut – jak oświadczyła Japońska Agencja Meteorologii.
- To jest wzrastająca aktywność, która w sprzyjających okolicznościach może doprowadzić do niewielkiej erupcji, ale nie ma zagrożenia jakimś wielkim wybuchem – powiedział przedstawiciel JAM. - Poziom ostrzegawczy wzrósł w górach z najniższego – normalnego – do drugiego najniższego, co oznacza ze teren wokół krateru może być niebezpieczny – dodał on.

Mt. Ioyama znajduje się w łańcuchu górskim Kirishima i znajduje się w odległości 64 km od elektrowni atomowej Sendai[1], eksploatowanej przez Kiusiu Electric Power Co., którą rząd japoński chce ponownie uruchomić nawet w przypadku protestów lokalnych mieszkańców po kryzysie w Fukushimie.

Punkt krytyczny Sendai EJ znajduje się w odległości 31 mi/50 km od Mt. Sakurajima – aktywnego wulkanu, który często wybucha. Pięć gigantycznych kalder – kraterowatego kształtu depresja uformowana przez poprzednie erupcje znajduje się w odległości 25 mi/40 km od niej.

Ta elektrownia atomowa wymaga ciągłej kontroli środków bezpieczeństwa, póki nie uzyska aprobaty lokalnych władz, i może być uruchomiona w 2015 roku.

Zanim jednak dostanie ona zielone światło do restartu w lipcu, NRA - Urząd Kontroli Nuklearnej chce mieć pewność, że zagrożenie erupcją wulkaniczną jest nieistotne.

Dwa tygodnie temu, poziom ostrzegawczy często wybuchającego wulkanu Sakurajima wynosił 3, co oznacza, że ludzie nie powinni zbliżać się do jego szczytu.

Japonia leży na „Ognistym Pierścieniu Pacyfiku” – podkowiastym pasie uskoków tektonicznych i szczytów wulkanicznych wokół krawędzi basenu Oceanu Spokojnego – i znajduje się w niej 100 aktywnych wulkanów.

Eksperci ostrzegają, że gigantyczne trzęsienie ziemi o sile 9,0°R z marca 2011 roku, może podwyższyć ryzyko aktywności wulkanicznej w Japonii, w tym także ikonicznej świętej góry Fuji-san.

Wulkan Sakurajima od strony morza...

...od strony Kagoshimy i...

...z wysokości orbity...


Moje 3 grosze


Jak dotąd wszystko jest pod jako-taka kontrolą. Ale faktycznie, problem jest i – jak pokazały to wydarzenia z 11.III.2011 roku – jest nadzwyczaj niebezpieczny. Można tylko mieć nadzieję, że w przypadku wybuchu wulkanu w pobliżu elektrowni jądrowej – w najlepszym wypadku, jej ruiny zostaną zalane przez lawę i tym sposobem będzie to całkiem niezły mogilnik dla „gorących” pozostałości po reaktorach jądrowych.
Tym niemniej nie ma co oglądać się na Naturę i Jej możliwości, i jeżeli coś można zrobić, to zlikwidować zagrożenie poprzez likwidację kosztownych elektrowni atomowych i zastąpienie ich np. elektrowniami geotermicznymi. Przecież Japonia – podobnie jak Islandia stoi na wulkanach i ciepłych źródłach i nie całkiem rozumiem, po co stawiano tam drogie i niebezpieczne elektrownie jądrowe, kiedy można było postawić tanie instalacje hydrotermalne? Obawiam się, że w grę wchodziły kwestie polityczne, a nie ekonomiczne.                
Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©
[1] Nie mylić z miastem Sendai leżącym w prefekturze o tej samej nazwie na pn-wsch. od Tokio. Sendai EJ składa się z dwóch reaktorów jądrowych o mocy do 1000 MW każdy.