czwartek, 22 września 2011

Trzecia część "Sprawy Andreassonów"Adam Chrzanowski

Na początku września skończyłem przekład książki Raymonda E. Fowlera - "The Watchers" czyli „Strażnicy”. To trzecia część "Sprawy Andreassonów" której dwie pierwsze wydała odpowiednio w latach 1991 i 1993 Agencja Nolpress.

Niezwykle skomplikowany przypadek Betty Andreasson trwa przez jej całe życie. Ma on w sobie bardzo wiele pierwiastka paranormalnego czy metafizycznego co jest bardzo widoczne w trzeciej części jej przygód. Co więcej, te wydarzenia mają o wiele więcej wspólnego z OOBE czy NDE aniżeli z klasyczną ufologią. Osobiście jestem sceptykiem wobec tego typu zdarzeń. Nie twierdzę, że jej porwania nie miały miejsca ale sposób w jaki to wszystko zostało opisane sugeruje że mieliśmy do czynienia bardziej ze zjawiskiem duchowym aniżeli fizycznym.

Pozytywnym aspektem tej książki jest niezwykła drobiazgowość Fowlera. Ale pomimo to znowu pozwolę sobie na nutkę krytycyzmu. Około 95% procent danych dotyczących spotkań Betty, jej drugiego męża Boba oraz samego Fowlera zostało uzyskane w wyniku zastosowania hipnozy. Jest to bardzo kontrowersyjna technika która sugeruje zawsze pytania naprowadzające. A w przypadku "seansów regresji hipnotycznych" o podłożu ufologicznym jest to jednoznaczne - zahipnotyzowany odpowiada na pytania zgodnie z życzeniem hipnotyzera któremu zależy na uzyskaniu potwierdzenia jego przypuszczeń.

Dalsza część książki poświęcona zwłaszcza uprowadzeniom Fowlera coraz bardziej kieruje się w kierunku badań medycznych a nie ufologicznych. Ten wątek jest tu zresztą cały czas widoczny a największe odzwierciedlenie ma właśnie w przypadku opisów dotyczących zdarzeń z udziałem Fowlera.

Oczywiście zachęcam do przeczytania tej pozycji zarówno tych którzy pamiętają książki wydane około 20 lat temu jak i tych którzy ich wówczas nie czytali. Podejdźmy jednak do tych kwestii z dystansem i pamiętajmy - niekoniecznie tak musiało być co zresztą sam Fowler daje do zrozumienia pod koniec książki. Bardzo chętnie poznam opinie Państwa na temat tego przypadku tym bardziej że obecnie tłumaczę czwartą z pięciu części przygód Andreasson - "Drugich Strażników".

Mój adres e-mali: adam8chrzanowski@wp.pl