poniedziałek, 4 marca 2013

Jeszcze o Czelabińskim Meteorycie

UCZENI ZAPŁACĄ ZA ODŁAMKI CZELABIŃSKIEGO METEORYTU

Aleksandr Skripow („Rossijsklaja Gazieta” 21.02.2013, http://www.rg.ru/2013/02/21/reg-urfo/nauka-anons.html)

Uczeni z Czelabińskiego Uniwersytetu Państwowego i Rosyjskiej Akademii Nauk poprosili mieszkańców południowego Uralu o sprzedawanie im znalezionych odłamków kamieni z kosmosu. Jak oświadczyli uczestnicy ekspedycji, którzy wyruszyli w czwartek na poszukiwania odłamków meteorytu w rejon Jemanżelinska nie warto jest sprzedawać meteoryty pierwszemu lepszemu, w celu wzbogacenia się. RAN jest w stanie wynagrodzić swoich darczyńców, także i materialnie. W niektórych przypadkach wynagrodzenie może być nawet większe, niż na wolnym rynku.

W składzie ekspedycji znajdują się: dziekan Katedry Fizyki Teoretycznej Czelabińskiego Państwowego Uniwersytetu Aleksandr Dudorow, docent Katedry Astrofizyki Siergiej Zamozdra, a także zastępca kierownika Laboratorium Meteorytyki Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej RAN Dimitrij Badiukow, który niezwłocznie przyleciał do Czelabińska. Uczeni obawiają się, że u miejscowych mieszkańców może nie być już niczego, poza pamięcią o meteorycie. Większość ludzi udała się na pola w poszukiwaniu kosmicznych kamieni. Gdzie SA one teraz, to możemy się tylko domyślać…
- Jeżeli będzie przedłużać się takie histeryczne poszukiwania i zbiór meteorytów, to doprowadzi to do rozproszenia jego masy i utratę cennego materiału naukowego – bije na alarm Dimitrij Badiukow.

Domniemane fragmenty meteorytu można sprzedać CzPU, który potem wyśle te cenne eksponaty do Moskwy, do RAN. Nazwiska tych, którzy je znaleźli i nam sprzedali zostaną wciągnięte do naszej kartoteki i zostaną upamiętnione w historii. Natomiast sam eksponat zostanie złożony w Narodowej Kolekcji Meteorytów, która ma już 200 lat. Szczegóły na telefon  w Czelabińsku - +7-351-7997193.

Przypominam, upadek Czelabińskiego Meteorytu zaobserwowano w Tjumeńskiej, Kurganskiej i Swierdłowskiej Obłastiach. Wybuch kosmicznego przybysza spowodował w Czelabińskiej Obłasti uszczerbek na zdrowiu ponad 1000 osób.          


* * *Niusy:

·        Ministerstwo ds. Zdarzeń Nadzwyczajnych (MZN) nagrodzi wyróżniających się przy akcji ratowniczej po upadku meteorytu  na Uralu.
·        Na Uralu przeszkodzono w kolejnej próbie sprzedaży meteorytu.
·        RAN zmniejszyła moc eksplozji Uralskiego Meteorytu.
·        Ekspert: W celu ochrony od asteroidów potrzebna jest wola polityczna wszystkich wiodących krajów.
·        Wojska Kosmiczne Federacji Rosyjskiej będą prowadzić obserwacje meteorytów.
·        Uczeni NASA zaproponowali utworzenie w Czelabińsku Centrum Astronomii Popularnej.

Przekład z j. rosyjskiego -
Robert K. Leśniakiewicz ©