poniedziałek, 1 lipca 2013

Kuba Rozpruwacz: sprawa wreszcie zamknięta? (1)To łamigłówka, w której każda część z osobna jest jasna i zrozumiała, ale razem tworzą niezrozumiałą całość.
Stanisław Lem – „Katar”


Niedawno kanał Discovery Channel wyemitował film dokumentalny pt. „Kuba Rozpruwacz za oceanem” („Jack the Ripper In America” – film jest dostępny w Internecie na YT - http://www.youtube.com/watch?v=-CJMpL1qQ3E i dalsze), w którym postawiono tezę, że wreszcie udało się zedrzeć zasłonę tajemnicy otaczającej osobę najsłynniejszego seryjnego mordercy zwanego pod pseudonimem Kuba RozpruwaczJack the Ripper. Według realizatorów filmu – jednemu z amerykańskich policjantów, twórcy specjalnego biura do spraw nierozwiązanych spraw kryminalnych – coś á la polskie kryminalne Archiwum X – Edowi Norrisowi po żmudnym śledztwie udało się zdemaskować tego seryjnego zbrodniarza. Według Amerykanina był nim James Kelly, który w wolnych od pracy chwilach zajmował się… tapicerką. A zatem nie lekarz, nie rzeźnik, nie gospodyni domowa (jak założyłem to ongi rozpatrując sprawę hipotetycznej Jill the Ripper) ale tapicer!


Ed Norris poszedł inną drogą, niż inni badacze tego fenomenu, i przyjął on założenie, że Kuba Rozpruwacz po występach londyńskich w 1888 roku, wyjeżdżał z Anglii na sesje wyjazdowe do USA, gdzie dokonał on następnych zbrodni. Aby udowodnić powyższą tezę, ustalił znamienny fakt, iż tylko trzech z ponad dwudziestu podejrzanych z listy sporządzonej przez Scotland Yard przebywało w USA po 1888 roku. Byli to:


Seweryn Antonowicz Kłosowski alias George Chapman (nie związany z jedną z kanonicznych ofiar Annie Chapman) 14.XII.1865 – 7.IV.1903 – urodzony w Polsce, wyemigrował do Zjednoczonego Królestwa gdzieś pomiędzy 1887 a 1888 rokiem, na krótko przed rozpoczęciem się serii morderstw. Pomiędzy 1893 a 1894 zmienił nazwisko na Chapman. Skutecznie otruł on swe trzy żony przy pomocy arszeniku (As2O3) – a nie jak twierdzą niektóre źródła przy pomocy kamienia winnego (KC4H5O6), który jest prawie nieszkodliwy – i został powieszony za swe zbrodnie. W czasie, kiedy Kuba Rozpruwacz dokonywał swych morderstw, mieszkał on we Whitechapel w Londynie, gdzie pracował jako fryzjer. Według niektórych autorów, był on głównym podejrzanym przez inspektora Fredericka Abberline’a, jednakże inni wskazują, że Chappman zabijał swe żony podając im truciznę, podczas kiedy Kuba Rozpruwacz posługiwał się skrajnie drastycznymi metodami pozbawiania swych ofiar życia.


Dr Francis Tumblety (1833-1903) zdobył małą fortunę podając się za indiańskiego lekarza-herborystę w USA i Kanadzie, znany także jako mizoginista i znachor. Powiązano go ze śmiercią jednego ze swoich pacjentów, ale uniknął on kary. W roku 1865 był on aresztowany w związku z zabójstwem Abrahama Lincolna, ale oczyszczono go z zarzutów. W 1888 roku przebywał on w Anglii, gdzie aresztowano go 7.XI pod zarzutem homoseksualizmu, który wtedy był tam przestępstwem. Oczekując na proces uciekł do Francji, a następnie do USA, gdzie aresztowano go za jego wcześniejsze sprawki, ale powiązano go również z wyczynami Kuby Rozpruwacza. Scotland Yard usiłował doprowadzić do jego ekstradycji ze Stanów, czego jednak nie potwierdza brytyjska prasa, zaś nowojorska policja stwierdziła, że: „nie ma żadnych dowodów na to, że brał on udział w mordach w Whitechapel, a przestępstwo, za które jest ścigany w Londynie nie podlega ekstradycji”. W 1913 roku, Tumblety’ego z Rozpruwaczem skojarzył nadinspektor John Littlechild z Policji Miejskiej w Londynie w liście do dziennikarza i pisarza George’a R. Simsa.

Tak niejako à propos tej postaci, to godzi się wspomnieć, że pokazano jej profil psychologiczny w ciekawym filmie pt. „Lokator” (reż. David Ondaatje, 2008), w którym zostały ukazane trzy hipotezy dotyczące Rozpruwacza:
v Hipoteza dr Thumblety’ego – zakładająca, że zbrodni tych dokonał właśnie on, ale ograniczył się jedynie do „kanonicznej piątki”;
v Hipoteza Julki Rozpruwaczki alias Jill the Ripper – zbrodni we Whitechapel dokonywała kobieta niezrównoważona umysłowo po porodzie z cesarskim cięciem, lub kobieta chora umysłowo, cierpiąca na schizofrenię paranoidalną;
v Hipoteza naśladowcy – zbrodnie w USA zostały dokonane przez tzw. naśladowcę – osobnika kalkującego zbrodnie Kuby Rozpruwacza, tylko że w warunkach USA. Do tej hipotezy jeszcze powrócimy rozpatrując trzeciego podejrzanego z listy detektywa Eda Norrisa.

W 2001 roku został nakręcony inny film na temat zbrodni we Whitechapel pt. „Z piekła rodem” („From Hell”, reż. Hudges Bros.), w którym przedstawiono hipotezę spisku dworsko-masońskiej koterii wspieranej przez Wydział Specjalny Policji, a którego bohaterkami jest pięć prostytutek z kanonicznej piątki i związany z nimi poprzez ich koleżankę sam następca tronu, książę Albert, cierpiący na syfilis. Mordercą był w tym przypadku lekarz rodziny królewskiej sir William Whitey Gull, który zaszlachtował wszystkich świadków mezaliansu księcia Alberta… Dlatego właśnie wszystkie ślady wiodące do rodziny królewskiej zostały dokładnie zatarte, a sprawa – zatuszowana. Czy coś takiego byłoby możliwe? Owszem, to było możliwe i mogłoby być trzymane przez następne setki lat w sekrecie jako wstydliwa tajemnica stanu.  

No i pozostał trzeci podejrzany: James Kelly. O ile dwóch poprzednich już odrzucono w ich czasach, to James Kelly spełniał wszystkie możliwe kryteria bycia seryjnym mordercą. To niezwykle ciekawa figura w tym zbiorowisku najczarniejszych charakterów. I tak:


James Kelly alias John Miller (20.IV.1860 – 17.IX.1929) – pierwszą wzmiankę o nim jako podejrzanym dał Terence Sharkey w książce „Jack the Ripper. 100 Years of Investigation” (Ward Lock, 1987) i udokumentował w „Prisoner 1167: The madman, who was Jack the Ripper” Jima Tully’ego w 1997 roku.

James Kelly zamordował swoją żonę w roku 1883 ciosem noża w szyję. Uznany za szaleńca został osadzony w Szpitalu dla Umysłowo Chorych w Broadmoor, z którego później uciekł w 1888 roku dorabiając klucze. Po ostatniej zbrodni Rozpruwacza w listopadzie 1888 roku, policja bezskutecznie poszukiwała go. W roku 1927, prawie w 14 lat po swej ucieczce, niespodziewanie powrócił on do szpitala, z którego był uciekł. Zmarł w dwa lata później z przyczyn naturalnych.


Detektyw Ed Norris badający morderstwa Kuby Rozpruwacza dla kanału TV Discovery Channel twierdzi, że James Kelly popełnił swe zbrodnie nie tylko w Anglii, ale także w czasie pobytu w wielu miastach Stanów Zjednoczonych. Kelly pracował tam jako tapicer, a jest to zajęcie wymagające umiejętnego posługiwania się ostrymi nożami. Na krótko przed pierwszą zbrodnią był on na tyle bezczelny i pewny siebie, że zawiadomił policję poprzez jeden z dzienników, że wstąpił na wojenną ścieżkę z prostytutkami, które ganił za obmierzłość i rozpustę. Jego pierwszą ofiarą stała się prostytutka Carrie Brown, którą zamordował w czasie swego pobytu w Nowym Jorku. Jej ciało zostało potraktowane, jak ciało Mary Jane Kelly - piątej ofiary z kanonicznej piątki z Whitechapel. Ponadto Ed Norris znalazł dokumenty o podobnych zbrodniach prostytutek w miastach odwiedzanych przez Kelly’ego w czasie jego „gościnnych występów” w USA. (Wikipedia)


Alan Sharp – inny badacz tajemnicy Kuby Rozpruwacza – sporządził dokładne CV Kelly’ego[1], z którego najciekawsze momenty nas interesujące pozwolę sobie tu zacytować:


20.IV.1860 r. – James Kelly urodził sie w Preston w Lancashire jako nieślubny syn 15-letniej Sarah Kelly. Po urodzeniu Sarah powróciła do Liverpoolu pozostawiając dziecko u swej matki Teresy. James już nigdy nie spotkał swej matki. Zmarła ona 29.VII.1874 roku po krótkim małżeństwie.


[Tak nawiasem mówiąc i żeby było jeszcze ciekawiej, to godzi się wspomnieć, że 20.IV urodził się także jeszcze większy zbrodniarz – Adolf Hitler…] 


1873 – James Kelly rzuca szkołę i zaczyna pracować jako tapicer. Jego matka pozostawiła mu w spadku 25.000 funtów, co jest sumą niebagatelną jak na owe czasy. W dwa lata później James poznaje swoją historię od babki – jak dotąd sądził, że to ona jest jego matką. Dzięki temu zostaje on umieszczony do Akademii Komercyjnej dr Roberta Hurwortha w Nowym Brighton, by uczył się księgowości. Teresa Kelly umiera w 1876 roku.
   
1877 – James Kelly kończy naukę i dostaje posadę w Liverpoolu jako klark, ale w rok później rzuca pracę i znów wraca do fachu tapicera. Przeprowadza się do Londynu, gdzie wstępuje do Wschodniolondyńskiego Cechu Tapicerskiego, gdzie potem pracuje. W czasie następnych dwóch lat poznaje on uroki życia: ostre picie i płatny seks w zaułkach East Endu. Ima się on różnych zajęć i okazyjnych prac wszędzie, gdzie się tylko da.  

Lata 1879-1881 – Przez te dwa lata nie bardzo wiadomo, co Kelly właściwie robił. Wiadomo tylko, że mieszkał w Brighton i służył na jakimś amerykańskim statku.

W połowie 1881 roku powrócił do Londynu i odświeżył swoje kontakty z firmą Lamb and Merritt. Znowu imał się różnych prac i czasami zaciągał się na statki na kontynencie. Jego pijaństwa stawały się coraz intensywniejsze i większość wolnego czasu spędzał w Whitechapel i Spitafields.

Grudzień 1881 roku – na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem spotkał on Sarah Brider i szybko się w niej zakochał. Sarah zabrała go do domu i płaciła za jego utrzymanie. Rodzice Sarah uważali go za dobrego, religijnego człowieka z dobrymi perspektywami.

W marcu 1882 roku Kelly przenosi się do domu Briderów na Cottage Lane 21, nieopodal City Rd., pomiędzy Shoreditch i Islington jako lokator. Dzieli on pokój z innym mężczyzną. Przerywa on picie i porzuca prostytutki i spędza wiele czasu z Sarah i jej rodzicami.

Boże Narodzenie 1882 roku -  Kelly i Sarah zbliżyli się do siebie i Sarah utraciła swe dziewictwo. Wydarzenie to jest katastrofą. Mimo tego, że Kelly jest seksualnie doświadczonym, to jego doświadczenia nie wykraczały poza mało wymagajace prostytutki, i żadna z nich nie była w stanie dać mu seksualnej edukacji. Nie był on przygotowany na seks z dziewicą i nie był w stanie dokonać penetracji. Był on zatem przekonany, że Sarah ma jakiś rodzaj deformacji i wymyśla jakieś historie o swoim wuju, który ją zdeflorował, jako wyjaśnienie. Potem Kelly powrócił do swego poprzedniego hulaszczego życia i doświadczał on coraz silniejszej depresji i nastrojów w czasie następnych miesięcy. Powrócił on także do swych dawnych nawyków w East Endzie zanim poznał Sarah.

Luty 1883 – obawiając się utraty Sarah, która tymczasem oddalała się od niego, zaproponował jej małżeństwo. Odmówiła, ale nie definitywnie. Jednakowoż w międzyczasie Kelly zaraził się chorobą weneryczną i obawiając się lekarzy, postanowił leczyć się sam.

CDN.[1] Przekład mój.