piątek, 11 lipca 2014

Sezon kręgów zbożowych w kujawsko-pomorskim w 2014 roku

Agroznak w Sławsku Dolnym (Fot. Marcin Prawa)


Leszek Ostoja-Owsiany


Sławsko Dolne (52°39'18”,09 N - 018°11'18”,9 E) około 4 km na północ od Strzelna tuż przy drodze krajowej nr 15 odkryto piktogram wykonany 29 czerwca. Składa się z dwóch kręgów i figury złożonej z 6 kręgów nachodzących na siebie z części wspólnie wygniecionych.


Wymiary przybliżone: mały AS = 13 m.
                                         duży  AS = 30 m.
                                         figura   50 x 35 m.

Całość starannie wykonana, pozostawione „ostańce” i zaplecione środki w AS  zdj. nr 3 . Niestety zboże w piktogramie jest połamane fizycznie, brak zmian w polu magnetycznym i radiestezyjnym. Sama lokalizacja - dobrze widoczna z drogi krajowej relacji Strzelno-Inowrocław świadczy iż twórcy zależało na tym aby został szybko odkryty i stał się atrakcją turystyczną. Samo wykonanie świadczy o znajomości tematu, co wskazuje na ludzi którzy zajmują się tym od jakiegoś czasu i są zaznajomieni z tym zjawiskiem.

Orchowo (52°30'25”.25 N - 018°01'57”,83 E)  pierwszy krąg odkryto 2 lipca a już po 2 dniach pojawiły się kolejne które nawiązują do pokrewnych w Młynach z przed paru lat . Wykonanie nie jest tu idealne i w porównaniu z tym co można było oglądać w Sławsku Dolnym „lekko” może rozczarować swym wykonaniem . Brak staranności przy tworzeniu wskazuje iż twórca-twórcy uczą się tego „fachu” i wiele przed nimi . Z doniesień miejscowych na pobliskich polach pojawiają się nie tylko kręgi, lecz bardziej skomplikowane figury, ale jakie - do końca nie wiadomo . Sprawie będę się przyglądał i opiszę po zakończeniu sezonu.Na razie to są dwa miejsca w naszym województwie gdzie zgłoszono powstanie w tym roku formacji zbożowych lecz sezon trwa i jeszcze może pojawić się jakiś „kwiatek”. Szkoda iż obydwie formacje są dziełem ludzi jednak i takie pojawiające się podtrzymują pamięć i zainteresowanie tym zjawiskiem. Może doczekamy się na „oryginał” który nas „zaskoczy”, czego sobie i wszystkim życzę.


Fot. Leszek Ostoja-Owsiany & Marcin Prawa