poniedziałek, 14 lipca 2014

Za gorąco: topią się drogi w Yellowstone

Yellowstone: odliczanie wsteczne zaczęte...


Trevor Hughes

Podziemne gorąco z podziemnego Superwulkanu w Yellowstone wraz z gorącem skwarnego lata stopiły odcinek drogi w Parku Narodowym Yellowstone, zmuszając do jej zamknięcia.
- Odcinek Firehole Lake Drive długi na 3,3 mi/6,11 km został zamknięty, bowiem droga przekształciła się w paskudną maśtykę – powiedział rzecznik YNP Dan Hottle. YNP rozpościera się na część stanów Idaho, Montana i Wyoming.

Droga ta jest wyłączona z Grand Loop Road pomiędzy Olf Faithful i Madison Junction w parkowym Lower Geyser Basin, i w przeszłości prowadziła zwiedzających do Great Fountain Geyser, White Dome Geyser i jeziora Firehole Lake. To samo ciepło, które napędza gejzery, zmiękczył także asfaltowy chodnik, który nie nadaje się do użytkowania.
- W rzeczywistości to przemieniło asfalt w zupę – mówił Hottle – i zamieniło drogowy żwir w owsiankę.

Droga została zamknięta w poniedziałek (7.VII) i będzie zamknięta dla użytkowników póki pracownicy nie zdrapią uszkodzonej warstwy i nie zamienią jej na nową. Zwiedzający YNP są uprzedzani doraźnie. Urzędnicy parkowi proszą turystów o nie wchodzenie na ten teren.

Yellowstone znajduje się na czubku kaldery starego Superwulkanu i Hottle powiedział, że problemy z drogą są spowodowane przez ciepło wydobywające się z podziemnych zbiorników magmy i przesuwanie się Ziemi (???) są wspólne.
- My widzimy tylko część tego problemu – powiedział on.  
          


Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©

Zob. także: https://www.youtube.com/watch?v=vc4B2OMhQSU&feature=youtu.be