wtorek, 8 marca 2016

Wszechocean pełen plastyku
Apel Avaaz:


Przyjaciele i Przyjaciółki! 


 Wyniki najnowszego badania szokują: do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
 Zaśmiecamy naszą planetę w przerażającym tempie. Czytając o tym, można stracić wiarę w ludzkość. Ale z drugiej strony są ludzie tacy jak Terry, Christina i Chris – troje przyjaciół, którzy postanowili temu zaradzić, gdy usłyszeli, że na Pacyfiku unosi się olbrzymia plama śmieci: wyspa częściowo rozdrobnionych odpadków, dwukrotnie większa od Francji.
Wspólnie wynaleźli proste rozwiązanie: SeaVax, statek zasilany energią słoneczną, który w ciągu roku może wessać aż 22 tysiące ton tworzyw sztucznych. Wystarczyłoby kilka takich statków, aby w 10 lat usunąć z Pacyfiku całą tę olbrzymią plamę śmieci.
 To wspaniały przykład zaradności, z jaką potrafimy zmierzyć się z największymi wyzwaniami naszych czasów. Ten niezwykły projekt nie ruszy jednak bez naszego wsparcia. Powstał już pierwszy model SeaVax. ale zbudowanie pełnowymiarowej jednostki, która rozpocznie wielkie odkurzanie Pacyfiku, wymaga funduszy. Za cenę jednego posiłku lub filiżanki kawy każda i każdy z nas może przyczynić się do realizacji tego zamierzenia.. Przekaż , aby nie tylko wesprzeć budowę statku SeaVax, ale także urzeczywistnić wiele innych ambitnych projektów oczyszczenia oceanów z masy śmieci: 

v Przekaż 40 zł, aby usunąć z oceanu 7 kg tworzyw sztucznych – ponad 70 tysięcy kawałków plastiku!
v Przekaż 100 zł, aby usunąć z oceanu 17 kg plastiku – ponad 170 tysięcy kawałków plastiku!
v Przekaż 300 zł, aby usunąć z oceanu 50 kg tworzyw sztucznych – ponad 500 tysięcy kawałków plastiku!
v Przekaż 500 zł, aby usunąć z oceanu 83 kg tworzyw sztucznych – ponad 830 tysięcy kawałków plastiku! 

 W grudniu odwiedziłem samotną wysepkę u wybrzeży Wietnamu i Kambodży. Zobaczyłem tam rajski krajobraz. Ale gdy wiatr powiał od oceanu, całą powierzchnię wody pokrył gruby kożuch śmieci. Było tam wszystko: od opakowań po słodyczach po kawałki styropianu. Odrażający, apokaliptyczny widok.
Nas takie śmietnisko napawa obrzydzeniem, ale dla drogocennego ekosystemu oceanu to wyrok śmierci. Cierpią ryby, delfiny, wieloryby i wszystkie żywe organizmy. Szczególnie groźne są drobiny rozpadającego się plastiku, które zatykają zwierzęce pyszczki, tchawice i skrzela.
 SeaVax to przełomowy projekt: bezzałogowy statek zasilany energią słoneczną, który wsysa pływające w oceanie drobiny plastiku. Jest wyposażony w specjalne czujniki dla ochrony oceanicznej fauny. Właśnie takie pomysły są nam dziś niezbędne. Jeśli pomożemy zrealizować je w pełnej skali, wykażą swoją skuteczność i usłyszy o nich cały świat. Dzięki temu zyskamy dodatkowy, silny argument, naciskając na rządy naszych państw, by na poważnie zajęły się oczyszczaniem środowiska.
Nie ma na świecie większej społeczności zdolnej do zbierania funduszy niż Avaaz. Pod tym względem nasz ruch jest zupełnie wyjątkowy. Dzięki nam marzenie trojga wynalazców może stać się rzeczywistością. Dzięki nam światło dzienne ujrzy wiele innych wspaniałych projektów. Dzięki nam cała ludzkość może odzyskać nadzieję. Za cenę przeciętnego posiłku możesz pomóc usunąć z oceanu nawet 170 tysięcy kawałków plastiku!
 Oczywiście: samo czyszczenie oceanów nie wystarczy. Musimy jeszcze przestać je zaśmiecać. Oto, co nasza społeczność mogłaby zrobić dzięki zgromadzonym funduszom: 

•Wspomagać projekty, które ograniczą ilość odpadów wyrzucanych do oceanów w krajach produkujących najwięcej śmieci.
·        Wyszukiwać inne ambitne pomysły na oczyszczanie oceanów przy użyciu nowych technologii.
·        Organizować społeczne akcje sprzątania plaż i wybrzeży, aby śmieci nie wypływały do oceanów.
·        Naciskać na władze krajowe i lokalne, aby wprowadziły ograniczenia lub zakazy stosowania tworzyw sztucznych – jak w San Francisco, gdzie niedawno zakazano sprzedaży wody w plastikowych butelkach.
Ruch Avaaz współtworzył zwycięskie kampanie na rzecz utworzenia największych na świecie rezerwatów oceanicznych: na wyspach Chagos na Oceanie Indyjskim oraz na Pacyfiku. W kilku miastach pomogliśmy doprowadzić do zakazu używania plastikowych toreb. Zmobilizujmy się jeszcze raz. Wyprowadźmy statek SeaVax na szerokie wody i zainspirujmy ludzi na całym świecie, by wspólnie wypracowali rozwiązanie problemu śmieci zasypujących oceany. Niech odraza, jaką wzbudza w nas wielka plama śmieci na Pacyfiku, stanie się impulsem do pozytywnego działania, które przywróci naszym oceanom życie i piękno.

 Z nadzieją i wdzięcznością za naszą niezwykłą społeczność,

Ricken wraz z całym zespołem Avaaz


 Dowiedz się więcej: 


·        Gazeta Wyborcza: Wyprodukowaliśmy tyle plastiku, że moglibyśmy zafoliować nim całą kulę ziemską http://wyborcza.pl/1,75400,19572725,wyprodukowalismy-tyle-plastiku-ze-moglibysmy-zafoliowac-nim.html  
·        National Geographic: Jak pokonać dryfujące w oceanie śmieci? Jest pomysł na rozwiązanie http://www.national-geographic.pl/ludzie/jak-pokonac-dryfujace-w-oceanie-smieci-jest-pomysl-na-rozwiazanie  
·        Eco Watch: Słoneczny statek-odkurzacz może oczyścić ocean z 24 tysięcy ton plastiku rocznie (tekst w j. angielskim) http://ecowatch.com/2016/02/19/seavax-vacuum-ocean-plastic/  
·        Washington Post: Do 2050 roku w oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych niż ryb (tekst w j. angielskim) https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2016/01/20/by-2050-there-will-be-more-plastic-than-fish-in-the-worlds-oceans-study-says/  
·        BBC: Oceany pełne plastiku. Co wiemy o zanieczyszczeniu? (tekst w j. angielskim) http://www.bbc.com/news/science-environment-34414710  
·        Guardian: Pierwsze rzetelne dane o zanieczyszczeniu oceanów odpadami z tworzyw sztucznych (tekst w j. angielskim)


A także na tym blogu: