czwartek, 11 czerwca 2015

Plastykożerne grzyby znalezione w amazońskim lesie zagrażają współczesnej cywilizacjiBob Flanagan


Cusco, Peru – Ekipa biologów z Uniwersytetu Michigan pracująca w amazońskim lesie deszczowym na pograniczu Peru i Boliwii odkryła nowe gatunki grzybów, które są w stanie całkowicie rozłożyć plastyk i zamienić go w materię organiczną.

Grzyby, które nazwano Petroleumvorous fungus, czyli grzyby żywiące się ropą naftową odkryto w lasach Amazonii, 400 km od granicy Peru z Boliwią w naturalnym rezerwacie Del Manu. Uczeni dokonali tego zadziwiającego odkrycia po tym, jak ich sprzęt radiowy został uszkodzony przez grzyby, które także żywiły się namiotami ekipy i ich syntetyczną odzieżą. Ekipa musiała być ewakuowana helikopterem w skafandrach biologicznych, bo całe ich oporządzenie i wyposażenie zostało pożarte przez grzyby, którym nie wolno było się przedostać do okolicznych miast. Uczeni byli eskortowani przez wojskowych peruwiańskich i skierowani do kwarantanny w bazie wojskowej pod Cusco.

Rządowi oficjele obawiają się, że grzyby te zostaną rozniesione na okoliczne miasta i zaatakują cała ich infrastrukturę.

- Krajowcy z regionu opowiedzieli nam o tym grzybie wcześniej, ale teraz mamy konkretny dowód w ręku – wyjaśnił gen. Horacio Mendez – peruwiański wojskowy. Cała ta strefa będzie objęta kwarantanną, a uczeni zostaną wypuszczeni dopiero po 40-dniowej kwarantannie – powiedział on dziennikarzom.- Odkrycie żywego organizmu żywiącego się plastykami tak jak te grzyby stanowi poważne zagrożenie dla „ludzkiej cywilizacji jaką znamy” – powiedział prof. Eduardo Chiapates z Uniwersytetu Meksykańskiego. Plastyki są podstawą naszej cywilizacji. 90% rzeczy używanych na co dzień jest zrobione z ropy naftowej – wyjaśnia profesor.

- Te grzyby będą kosztowały naszą cywilizację biliardy dolarów za zniszczenia, jakich dokonają rozprzestrzeniając się na nasze miasta. To spowoduje potężne zniszczenia infrastruktury, fabryki zostaną zamknięte, samochody staną się nie do użytku, a społeczeństwo jakie znamy załamie się ostrzega uczony. Te proste grzyby stanowią zagrożenie dla naszej cywilizacji jaką znamy – dodaje nerwowo.

Ten Petroleumvorous fungus nazywany także „grzybem końca świata” może być użyty w bardziej konstruktywnym celu, np. w celu pozbycia się plastykowych śmieci na całym świecie, a nawet do zaatakowania problemu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci , ale eksperci ostrzegają że grzyby te powinny znajdować się w „ściśle kontrolowanym środowisku” i naukowcy już pracują nad znalezieniem silnego selektywnego fungicydu, który pomógłby utrzymać te grzyby pod kontrolą.        Przekład z j. angielskiego - Robert K. Leśniakiewicz ©