piątek, 17 czerwca 2016

Znawcy ostrzegają: 10 najbardziej trujących grzybów w Wielkiej Brytanii


Pogoda, Przyroda & Jordanoviana: Znawcy ostrzegają: 10 najbardziej trujących grzybów w Wielkiej Brytanii: Ostrzeżenie dla naszych rodaków na emigracji na Wyspach Brytyjskich!

Opinia grzyboznawcy:

Bardzo lubię Twoje artykuły ale ten bardzo proszę usuń a zwłaszcza linię do mądrej gazety Telegraph ich edukacja jest antyedukacją jak oglądam muchomory cytrynowe które robią za zielonawe ( taką nazwę używaj na naszym forum ) a potem za jadowitego to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera choć nie jestem z Kielc... :)
Muchomor czerwony (łac. Amanita muscaria, ang. fly agaric) – ze swym jaskrawoczerwonym kapeluszem i widocznymi białymi plamkami wygląda jak kwidesencja muchomora z bajek dla dzieci. Jest on oczywiście trujący, zjedzenie jednego powoduje mdłości i/albo stan deliryczny, a potem śmierć.
no piękna bajka - nie chcę podawać jaka jest śmiertelna dawka aby nie zachęcić do eksperymentowania... ale śmierć po jednym czerwonym to gruba przesada... Nie ma chyba w Polsce zgłoszeń zejść po tym grzybie... to jest niby muchomor jadowity ? a to zielonawy ?
Napisz może do tego Telegrafu niech pukną się w głowę i otumaniają Anglików nie nas... 

(Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561 http://www.NaGrzyby.pl


Jako tłumacz odpowiadam tylko za poprawność przekładu tekstu, ale Zenit ma rację - takie błędy są naprawdę żenujące! Może wynika to z tego, że Anglicy nie mają takich jak nasze tradycji grzybobrań i siłą rzeczy ich mikologia stoi na znacznie niższym poziomie, niż u nas. (Arystokles)  


Gdybym poszedł teraz na grzyby,
szefowie zakuliby mnie w dyby,
robota by stała, choć i tak nie robię,
tylko rymuję limeryki sobie,
okraszając smak rychłej pochyby.

Gdybym był na grzybach,
nie byłbym na rybach,
choć też wśród natury,
gdzie chadza kot bury,
tymczasem pada po szybach.
 (Smok Ogniotrwały)