wtorek, 6 września 2016

Apel AVAAZ w sprawie ochrony Wszechoceanu


Przyjaciele i Przyjaciółki!

Oceanom grozi katastrofa. Olbrzymie, wciąż powiększające się obszary Pacyfiku zamieniają się w pustynie bez życia. Ale nadzieja też jest coraz większa, bo w ostatnim roku objęto ochroną więcej powierzchni wód niż kiedykolwiek wcześniej!

Ten tydzień może przesądzić o tym, czy zdążymy uratować oceany, czy prędzej będziemy świadkami ich zagłady. Naukowcy twierdzą, że ochrona 30% ich powierzchni wystarczy, by reszta była w stanie się zregenerować. I właśnie ten postulat pojawi się na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody, który zaczyna się już dziś!

Japonia i inne kraje, w których działa silne lobby rybackie, są oczywiście na „nie”. Ale nas jest więcej! To może być punkt zwrotny w historii oceanów. Wyślijmy milion głosów prosto na Kongres:


Kliknij tutaj, by ocalić nasze oceany.

Oceany dają nam połowę tlenu, którym oddychamy. Ale przełowienie, zmiany klimatu i zanieczyszczenia zabijają to źródło życia naszej planety. Jeśli nie zrobimy czegoś tu i teraz, chciwość ludzka może doprowadzić do masowego wymarcia gatunków, którego nasza planeta nie widziała od 55 milionów lat.

180 rządów za moment zbierze się na głosowaniu, które może wyznaczyć światowy standard ochrony 30% powierzchni oceanów do 2030 roku. Głosowanie nie jest wiążące, ale stanowi podstawę przyszłej, obowiązkowej umowy.

W zeszłym roku, dzięki masowym społecznym kampaniom, stworzono więcej rezerwatów morskich niż kiedykolwiek wcześniej. Wiemy, że nasz głos robi różnicę. Zmobilizujmy się teraz! Nie czekajmy, aż oceany dojdą do granic własnej wytrzymałości:


Kliknij tutaj, by ocalić nasze oceany.
Nasze oceany to prawdziwe cuda natury. Zajmują 71% powierzchni planety, są domem dla tysięcy gatunków, których jeszcze nie odkryliśmy. To dzięki nim życie na ziemi istnieje. Ich niezwykła siła pozwala na samodzielną regenerację po zniszczeniach spowodowanych przez człowieka. Ale to zadziała tylko, jeśli nie pozbawimy tego niebieskiego serca ziemi możliwości walki. I właśnie po to tu jesteśmy!

Z nadzieją i determinacją,

Dalia, Nell, Danny, Lisa, Ari, Diego, Fatima i Alice wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

Nauka w Polsce: Coraz większa presja oraz zanieczyszczenie mórz i oceanów. Raport WWF

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406495,raport-wwf-coraz-wieksza-presja-oraz-zanieczyszczenie-morz-i-oceanow.html

Business Insider: Co by było, gdyby nagle zniknęły wszystkie ryby?
http://businessinsider.com.pl/wideo/ryby-morza-oceany-wplyw-na-ocieplenie-klimatu/kvy0bye

Polskie Radio: Na Pacyfiku powstanie największy na świecie rezerwat przyrody
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1660196,Na-Pacyfiku-powstanie-najwiekszy-na-swiecie-rezerwat-przyrody

University of York: Badanie pokazuje, że ochrona 30% oceanów przyniesie wiele korzyści (tekst w j. angielskim)
https://www.york.ac.uk/news-and-events/news/2016/research/oceans-conservation-fisheries/

National Geographic: Punkty nadziei czyli plan ratowania oceanów (tekst w j. angielskim)
http://voices.nationalgeographic.com/2016/06/08/hope-spots-an-actionable-plan-to-save-the-ocean/