poniedziałek, 5 lutego 2018

Odkrycie: rosyjska ultratajna torpeda nuklearnaNowa broń Moskwy może wymazać całe miasta na wybrzeżach

Franz-Stefan Gady

Rosyjska telewizja państwowa RT przez przypadek wyemitowała supertajne plany nowej nuklearnej torpedy dalekiego zasięgu nazwanej Status-6. Incydent ten wydarzył się w listopadzie 2015 roku, w czasie spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z najwyższymi oficerami Rosyjskich Sił Zbrojnych w Soczi nad Morzem Czarnym w pd-zach. Rosji. W czasie spotkania, w czasie którego dyskutowano nad rozwojem rosyjskich możliwości militarnych, ekipa TV z państwowego kanału RT-1 sfilmowała rosyjskiego generała studiującego schemat nowego „oceanicznego wielozadaniowego systemu Status-6”.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że rosyjskie media przypadkowo ujawniły tajne dane we wtorek (10.XI.2015 r.):
- Prawdą jest że pewne tajne dane dostały się w kadr kamery i zostały potem skasowane. Mam, nadzieję, że to się więcej nie powtórzy – powiedział on.

Zgodnie z tym, co pokazała TR-1, „oceaniczny wielozadaniowy system Status-6 jest zaprojektowany do „niszczenia ważnych ekonomicznych instalacji nieprzyjaciela na obszarach brzegowych i gwarantuje dewastujące zniszczenia terytorium wrogiego kraju poprzez stworzenie wielkich obszarów radioaktywnych skażeń, wyłączając je z wojskowej, ekonomicznej i innej aktywności na długi czas.”

Kadr pokazuje tą torpedę jako „samobieżny pojazd podwodny” o zasięgu „powyżej 6200 mi/10.000 km” mogący operować na głębokościach „do 3300 ft/1000 m”. Zgodnie doniesieniami rosyjskich mediów cytowanymi przez BBC, „torpeda może poruszać się z prędkością 100 kts/115 mph/185 km/h unikając wszelkich akustycznych urządzeń nasłuchowych i innych pułapek”.

Mając średnicę 1 m, ta „robotyczna[1] łódź podwodna” (czy torpeda) może być wypuszczona albo przez okręt podwodny z Projektu 09852 – bazującym na Projekcie 949A Oscar – albo z okrętu podwodnego z Projektu 09851, przedłożonych w grudniu 2012 roku i w lipcu 2014 roku – odpowiednio i z nieznaną datą ukończenia.

Po ukończeniu, oba okręty podwodne będą w stanie przenosić mały bezzałogowy pojazd podwodny – UUV[2]: ten z Projektu 09852 będzie w stanie zabrać 6 torped, podczas gdy Projekt 09851 będzie mógł przenieść do 4 UUV.
- W oparciu o informacje z tego kadru, nowa broń może być wyposażona w głowicę termojądrową z otuliną ze stabilnego izotopu 59Co - którego wybuch termojądrowy przekształci w wysoce radioaktywny izotop 60Co* z T1/2 = ok. 5 lat[3] – donosi BBC. - Prototypowy egzemplarz będzie skonstruowany do 2019 roku, a pierwsze próby będą miały miejsce w 2019-2020 roku – donosi agencja.

Wygląda na to, że torpeda/UUV Status-6 jest bardziej czy mniej tym samym systemem broni, o którym pisałem we wrześniu. Kodowe oznaczenie Kanyon nadane przez Pentagon, zostało także rzekomo nadane dwóm portom używanym przez flotę okrętów podwodnych USA a także amerykańskim regionom nabrzeżnym.    

Źródło – „Diplomat” - https://thediplomat.com/2015/11/revealed-russias-top-secret-nuclear-torpedo/  - z 13.XI.2015 r.
Przekład z angielskiego - ©R.K.F. Leśniakiewi


[1] W oryg.: Robotic.
[2] W oryg.: Unmanned Underwater Vehicle.
[3] Dokładniej ten czas półrozpadu -  T1/2 = 5,2714 roku.