sobota, 11 czerwca 2011

UFO nad Hangzhou nadal pozostaje tajemnicą


Yang Yijun („China Daily”)

Obiekt latający zakłócił 18 lotów w porcie lotniczym Hangzhou

Szanghaj – Nieznany Obiekt Latający, który zakłócił we środę (7.VII.2010 r.) na godzinę ruch lotniczy w Hangzhou pozostaje nadal niezidentyfikowanym.

- Jak na razie nie wyciągnięto żadnych wniosków – twierdzi Wang Jian, dyrektor kontroli ruchu powietrznego z Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC) w Okręgu Zhejiang, co dosłownie zacytowała agencja prasowa Xinhua.

Niektóre media spekulują, że UFO mógł być prywatnym samolotem, sądzą to na podstawie zwiększającej się ilości prywatnych samo0lotów w prowincji Zhejiang. Ale Wang stwierdził, że możliwość iż był to prywatny samolot jest „co najmniej problematyczna”.

Jednakże pewne źródło, które zna się na rzeczy, wcześniej powiedziało „China Daily”, że obiekt ten miał związek z wojskiem.

Pracownik z Portu Lotniczego Xiaoshan w Hangzhou powiedział, że błyskający obiekt został zauważony na niebie ponad miastem we środę, o godzinie 20:30, jednakże ów NOL nie pojawił się na ekranach lotniskowych radarów.

Port Lotniczy Xiaoshan został zamknięty o godzinie 20:45, ze względów na bezpieczeństwo i wznowił działalność o godzinie 21:41.

Tuzin przylotów na ten port lotniczy zostało skierowanych na sąsiednie lotniska, zaś sześć odlotów zostało opóźnionych o 3-4 godzin. Zgodnie z szacunkami dokonanymi przez szanghajską popołudniówkę „Ewening News”, ponad 2000 pasażerów było przez to poszkodowanych.

- Po raz pierwszy w historii Chin zamknięto port lotniczy wskutek pojawienia się UFO – oświadczył anonimowy pracownik CAAC na wschodnie Chiny.
- Powinniśmy jako pierwsi odkryć, jak to się stało, że właściciel tego samolotu zgodził się na lot – powiedział on dodając, że – Nawet balony meteorologiczne i strażackie muszą uzyskać zgodę władz na wypuszczenie ich w powietrze.

- Błyskający obiekt latający mógł znajdować się nieco poniżej linii horyzontu odbijając się na samolotach lecących na dużych wysokościach, co było możliwe przy doskonałej widoczności – powiedział Zhu Dayi, który pracuje w szanghajskim Obserwatorium Astronomicznym, dodając iż takie zjawiska zazwyczaj zdarzają się w około godzinę po zachodzie słońca.
- Jeżeli szybkość tego błyskającego obiektu jest bardzo duża, to może to być samolot wojskowy – mówi on – Ale nie można wyciągnąć żadnych wniosków, BOWIEM INFORMACJE SĄ OGRANICZANE. [Podkreślenie moje – tłumacz]

Zgodnie z personelem portu lotniczego, ciągle nie jest jasnym, które urzędy są odpowiedzialne za zaniedbania – jeżeli takowe miały miejsce. Wschodniochińska CAAC i port lotniczy dzielą swe obszary odpowiedzialności w zakresie wysokości lotów.

A co do zapłacenia strat kompanii lotniczych wynikłych z tego faktu, to poniesie je z całą pewnością właściciel tego niezidentyfikowanego samolotu.

Źródło – „China Daily” 11/12 lipca 2010, s. 1

Przekład z j. angielskiego –
Robert K. Leśniakiewicz ©

Pragnę wyrazić swoje podziękowania Czytelnikowi, który nadesłał nam egzemplarz tej gazety, z której przetłumaczono powyższy artykuł.