poniedziałek, 30 grudnia 2013

UFO w sylwestrową nocJasny meteor widziany nad stanami Iowa i Minnesota w dniu 26.XII.2013 r. o g. 17:43 CST


Clas Svahn

Chociaż teraz jesteśmy zaangażowani w obserwacjach różnych zjawisk na naszym nocnym niebie, to możemy pozazdrościć mieszkańcom stanów Iowa i Minnesota w USA, którzy zobaczyli jak duży meteor spala się w atmosferze parę dni temu, wczesnym wieczorem 26.XII. Amerykańska strona miłośników meteorytów przyjęła 1050 doniesień  na jego temat.

W noc sylwestrową niebo będzie zapełnione fajerwerkami (które po raz ostatni mogą się składać z cięższych rakiet zanim stanę się one nielegalne w Szwecji w przyszłym roku) oraz tajskie lampiony (które z jakiegoś powodu nazywa się chińskimi w języku angielskim), które będą świecić w tą noc na firmamencie.

Agencja TT stwierdziła, że są one stosunkowo często mylone i interpretowane jako UFO. A dzisiaj publikuje wywiad z moim kolegą z UFO-Sverige Tobiasem Lindgrenem, który ma delikatne zadanie odsiania ziarna od plew…

Dziwne jest to, jak wielu ludzi uważa te świecące balony na ogrzane powietrze za coś, co nie należy do naszej planety. Ja sam pamiętam raport oficera Sił Powietrznych, który był pewien, że to byli Rosjanie którzy zaatakowali Szwecję, w pierwszy dzień nowego roku. Pomarańczowe światło, które widział, wziął za spaliny z komór spalania silników rosyjskich myśliwców.

Te płonące papierowe mondgolfiery mogą spowodować pożary i właśnie dlatego zostały one zakazane w sąsiedniej Finlandii. Nierzadko spadają one na wioski w których znajdują się stodoły pełne siana i słomy.

Kilka lat temu UFO uderzyło w turbinę elektrowni wiatrowej w Wielkiej Brytanii niszcząc jeden z jej płatów. Spowodowało to sporo hałasu na całym świecie. W rzeczywistości rzekome UFO było zwyczajnym samolotem z niedalekiego lotniska.

A zatem jak zobaczysz coś świecącego na nocnym niebie w noc sylwestrową, to może to być przede wszystkim zwykły ziemski balon. Jak będzie ładna pogoda, to w grę może wejść także meteor. Ale jak będzie to tak jasny jak ten znad USA, to dowiesz się o tym na drugi dzień z mediów.   


Źródło – „DN” z 29.XII.2013 r.

Przekład z j. szwedzkiego – Robert K. Leśniakiewicz ©