sobota, 15 sierpnia 2015

Nocne Światła nad WarszawąJest to relacja z obserwacji formacji Nocnych Świateł, względnie jednego obiektu świecącego wieloma światłami, nad Warszawą. Incydent ten przypomina podobne obserwacje trójkątnych NOL-i z Europy Zachodniej, które miały miejsce na początku lat 90. XX wieku. Inną rzeczą jest, że to UFO czy ich formacja, były zaobserwowane nad Warszawą w sierpniu br.

Metryczka tej obserwacji wygląda następująco:

Typ incydentu: NL
Data: 5.VIII.2015 r.
Czas: 01:25 CEST/23:25 GMT
Miejsce: Warszawa; N 52°07'89,4" - E 021°04'35,7"
Ilość obiektów: 1
Świadkowie: 1
Opis incydentu: Świadek stojąc na balkonie swego mieszkania zauważył nadlatujące z zachodu 7 obiektów w formacji klucza i zmierzające na wschód. Klucz tych obiektów leciał na wysokości ok. 60° i w odległości ok. 2000 m od świadka. Co do wyglądu i ruchu obiektu/ów, to świadek pisze tak:
Obiekty w kształcie trójkątów leciały bezgłośnie otoczone świecącą aurą w kolorach żółto-pomarańczowych. Trudno ocenić wielkość, ale biorąc moje 20-letnie doświadczenie z lotnictwem mogę ocenić ich wymiary na ok. 5 m. wszystkie były takie same, a prędkość klucza oceniam na ok. 800 km/h.

Jestem na 300% pewien, że nie był to żaden samolot - o czym świadczył kształt i brak jakiegokolwiek dźwięku /była bezszelestna noc/ a słuch mam bardzo dobry powiem, że jestem wręcz nadwrażliwy słuchowo.

------

Znam osobiście świadka, który jest starszym oficerem rezerwy Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, więc na jego obserwacjach można polegać choćby dlatego, że wszyscy przeszliśmy szkolenie w zakresie obserwacji i dokumentacji wszelkich zjawisk z którymi mieliśmy się zetknąć w czasie służby na granicy. Oczywiście nie mówiło się wtedy o UFO, ale jest oczywiste, że przepis mówiący o „obserwacji i meldowaniu przełożonym oraz służbom operacyjnym Wojsk Obrony Powietrznej Kraju o wszelkich nisko przelatujących obiektach nad granicą” (Zob. „Regulamin służby granicznej”, Wojska Ochrony Pogranicza) może dotyczyć także i tej kategorii obiektów. Opisałem to w opracowaniu pt. „UFO nad granicą”, Kraków 2000. Poza tym świadek przez 20 lat swego zawodowego życia miał do czynienia z samolotami i lataniem, więc jest on człowiekiem bardzo doświadczonym w tych sprawach.

Wracając do zaobserwowanego NL, to mogła to być albo formacja 7 Nocnych Świateł lecących w kluczu, albo światła konturowe trójkątnego NOL-a, z tym, że sam obiekt był albo przeźroczysty albo niewidzialny – świadek dokładnie widział gwiazdy przeświecające poprzez wnętrze formacji lub obiektu. Spotkałem się z takimi właśnie nieprzeźroczystymi i przeźroczystymi, niemal niewidzialnymi NOL-ami, więc i pod tym względem relacja jest prawdopodobna.


Mnie osobiście relacja ta przypomina relacje o Latających Trójkątach widzianych nad Europą Zachodnią w latach 90., a które były wielokrotnie fotografowane i filmowane przez świadków – w tym lotników cywilnych i wojskowych, żołnierzy, policjantów i zwyczajnych ludzi. Przedstawiam dwa zdjęcia latającego trójkąta nad Brukselą sfilmowanego w dniu 1.XII.1990 roku nad Brukselą przez Patricka Vidala z SOBEPS oraz rysunek trójkątnego NOL-a wykonany przez świadka obserwacji Anitę Persson ze Sztokholmu – Södertalje w dniu 9.IV.1991 roku, dla UFO Sverige. Czy znajdą się jeszcze inni świadkowie przelotu tego dziwnego Nocnego Światła nad Warszawą?