wtorek, 25 października 2016

Ratujmy wieloryby! - apel AVAAZ

Przyjaciele i Przyjaciółki!

Mimo międzynarodowego zakazu, w ciągu ostatnich 30 lat w Japonii zamordowano tysiące wielorybów. Ale wreszcie możemy zatrzymać ten proceder!

W tym momencie trwa historyczny szczyt wielorybniczy, na którym Australia stworzyła koalicję wzywającą do zniesienia luk prawnych. Luki te umożliwiają Japonii polowania dla, jak utrzymuje, „celów naukowych”.

O wyniku mogą przesądzić nawet 1 lub 2 głosy. Jeśli kluczowe kraje usłyszą nasz głośny sprzeciw, a ich delegacje otrzymają od nas milion podpisów, możemy powstrzymać tę rzeź raz na zawsze! Głosowanie już za kilka godzin, podpisz teraz:

Kliknij i powstrzymaj japońską rzeź wielorybów: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/stop_the_whales_slaughter_loc

Ten proceder wymknął się spod kontroli. Japonia ostatnio zabiła 200 ciężarnych wielorybów, a zarejestrowana w tym kraju strona internetowa nielegalnie sprzedawała mięso tych zwierząt za granicę.

Zakaz komercyjnego połowu wielorybów pozwalał Japonii na coroczne zabijanie niewielkiej ilości zwierząt do celów naukowych. W praktyce okazało się, że japońskie floty wykorzystały tę lukę prawną, by odławiać wieloryby na skalę przemysłową.

Nawet międzynarodowy sąd orzekł, że japońskie polowania nie mają nic wspólnego z nauką i są po prostu nielegalne. Teraz Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa ma w rękach wszystkie argumenty, by wreszcie powstrzymać Japończyków. Mało tego, Brazylia chce utworzenia rezerwatu, aby populacja wielorybów mogła się odtworzyć. Spotkanie rządów właśnie trwa, razem nam się uda!

Kliknij i powstrzymaj japońską rzeź wielorybów: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/stop_the_whales_slaughter_loc

Nasza społeczność ma długą historię ochrony oceanów i gatunków, dla których są one domem. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. Siła społecznej mobilizacji w kluczowych momentach pozwalała odwracać bieg wydarzeń i zmieniać świat na lepsze. A więc zróbmy to raz jeszcze!

Z nadzieją,

Luca, Nic, Lisa, Danny, Carol i Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

TVP Info: Japończycy urządzają wielorybom „naukową” rzeź

The Guardian: Japonia krytykowana za lekceważenie przepisów wielorybniczych (tekst w j. angielskim)

SBS: Australia chce skończyć z „naukowym” wielorybnictwem (tekst w j. angielskim)

IFAW: Prawda o „naukowym” wielorybnictwie (tekst w j. angielskim)