sobota, 16 lutego 2013

Meteor także nad Kubą?
Raport: Meteoroid o wielkości autobusu eksplodował nad Kubą

Tego samego dnia, w którym eksplodował meteor nad Rosją, inny meteoroid wtargnął w ziemską atmosferę i najwidoczniej eksplodował nad Kubą.

Zgodnie z doniesieniem agencji RT: Według wielu naocznych świadków, którzy zgłosili się do miejscowej TV, obiekt, który naraz spadł z nieba i eksplodował z hukiem nad prowincją Cienfuegos na południowej Kubie. Miejscowi opisując obiekt porównywali jego wielkość do autobusu, dodając przy tym, że ich domy były wstrząśnięte przez podmuch eksplozji. Specjaliści kubańscy zbadali miejsce w poszukiwaniu pozostałości po tym obiekcie. Nie doniesiono o stratach i ofiarach.

Według YouReporterNews.IT: Eksplozja zatrzęsła domami na tym miejscu – opowiadali naoczni świadkowie lokalnej stacji TV. W raporcie wypuszczonym przez Rodas, w prowincji Cienfuegos kilku mieszkańców opisało bardzo jasne światło, które powiększyło się do dużych rozmiarów, porównywalne rozmiarami do autobusu, zanim eksplodowało ono na niebie.  

Marco Rodriguez, ekspert z tego terenu, twierdzi że była to „kula ognista” – kawał skały lub metalu, który wszedł w ziemska atmosferę z wielką prędkością. Kubańscy specjaliści badają ten teren w celu znalezienia w Rodas możliwych szczątków meteorytu spadłych z nieba – twierdzi kubańska TV.     
Brazylijska UOL donosi, że eksplozja nad Kubą miała miejsce w środową noc (13/14.II), a nie po upadku meteorytu w Rosji. Yoani Sanchez – kubańska dysydentka blogująca w Miami – pisze na temat rosyjskiego meteorytu i kuli ognistej nad Kubą: Mam rodzinę w Rodas, która twierdzi, że wielu ludzi jest wciąż przerażonych i zdumionych upadkiem tego meteoru.
Upadek meteorytu w Rosji i bliskie przejście asteroidu 2012 DA14 zostały uznane za dwa osobne wydarzenia, nie mające ze sobą związku. W takim razie co można powiedzieć o drugim upadku meteorytu w tym samym tygodniu?

Rosyjski polityk powiedział, że meteoryt był testem amerykańskiej broni

Władimir Żyrinowskij powiedział, że deszcz meteorytów, który spadł na Rosję w dniu wczorajszym, był naprawdę testem amerykańskiej broni.  

Przekład z j. angielskiego –
Robert K. Leśniakiewicz ©