piątek, 15 lutego 2013

UFO nad Pasmem Babiogórskim


Pierwsze zdjęcie NOL-a nad Bystrą Podhalańską

W dniu wczorajszym udało mi się zaobserwować Nieznany Obiekt Latający nad Bystrą Podhalańską. Miał on kształt czerwono świecącej kropki poruszającej się powoli nad tą miejscowością. A oto metryczka tego zdarzenia:

TYP INCYDENTU: NL/RV
MIEJSCE: Bystra Podhalańska – 49°39’30” N – 019°47’14” E
DATA: 14.II.2013
CZAS: 17:36 – 17:37 CET
CZAS TRWANIA: ok. 2 minut
ILOŚĆ OBIEKTÓW: 1
ŚWIADKOWIE: 1
ZDJĘCIA: 2
PRAWDOPODOBNE WYJAŚNIENIE: balon-lampion

Warunki pogodowe były następujące:

TEMPERATURA POWIETRZA: -1°C
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA: 80%
WIATR: bezwietrznie
CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE: 960 (1013) hPa
ZACHMURZENIE: 1,0
WIDZIALNOŚĆ: dobra, podstawa chmur wynosiła ok. 800 m n.p.m.

Wykonano dwa zdjęcia aparatem fotograficznym telefonu komórkowego Motorola 3,2 Mpix.

Zdjęcie nr 2, na którym - po obróbce - widać NOL-a wskazanego strzałką... 

NOL miał kształt świecącego na czerwono punktu poruszającego się bardzo powoli na tle chmur pokrywających stoki i wierzchołek góry Cupel (887 m n.p.m.), a znajdujących się na północ od wsi Bystra Podhalańska. Szacowana wysokość lotu tego NOL-a wynosiła ok. 200 m, znajdował się on poniżej podstawy chmur, która wynosiła ok. 800 m n.p.m. Początkowo sądziłem, że jest to światło jakiegoś domu znajdującego się na stoku góry, ale na stoku tych gór nie ma żadnych osiedli poza przysiółkami Migasy i Staszkowa. UFO znikł naraz – jakby zgasł – po ok. 2 minutach od początku obserwacji.

Istnieje możliwe wyjaśnienie alternatywne, które zakłada, że był to czerwony balon-lampion wypuszczone we wsi Bystra Podhalańska w dniu Świętego Walentego przez jakichś imprezowiczów z tej miejscowości. Nie sądzę także, by obiekt ten miał cokolwiek wspólnego z wydarzeniami z dnia dzisiejszego w Rosji i przelotem asteroidy 2012 DA14.