piątek, 5 grudnia 2014

USO w Szwecji (4)

Zdjęcie od którego wszystko się zaczęło - wykonano je w okolicach wyspy Ornoe. Obiekt porusza się w wodzie; południowym kursem; wytwarzając znaczna ilość piany...


SPEC-OPERACJA ZOP NA SZKIERACH SZTOKHOLMSKICH

Marynarka Wojenna zdobyła dowód na kolizję okrętu podwodnego!


Sztokholm, DN, 14.XI.2014 r. - Marynarze sfotografowali ślad na dnie, który wskazuje na to, że pozostawił go jakiś niezidentyfikowany okręt podwodny.

Siły Zbrojne orzekły: mini-okręt podwodny nieznanej bandery miał kolizję na szwedzkich wodach terytorialnych. Są na to dowody na zdjęciach. Wojsko i rząd ogłosiły w piątek (14.XI) część materiałów z dochodzenia i stwierdziły, że mogą udowodnić iż obcy miniaturowy okręt podwodny operował wśród sztokholmskich szkierów. Członkowie rządu i Marynarki m.in. analizowali zdjęcie, które wykonała osoba prywatna.

Widok ogólny akwenu na którym miała miejsce operacja ZOP

- Ta biała piana nie powstaje wskutek jakiegoś naturalnego zjawiska, ale wtedy, kiedy woda jest wypychana z balastów – powiedział Sverker Göransson.
- Okręt podwodny zanurzył się pod wodę w chwilę po zrobieniu zdjęcia – powiedział głównodowodzący.

Obraz sonarowy bruzdy w dnie morskim wyrytej przez nieznany okręt podwodny i...

...jej rysunek wykonany przez nurków Marynarki Wojennej 

Siły Zbrojne zabezpieczyły także podwodny szlak.
- Dalsze obserwacje potwierdzają obecność okrętu podwodnego, według wzorca akustycznego – powiedział Sverker Göransson.

Wojsko nie powiedziało, do którego państwa należał ten okręt podwodny, który naruszył szwedzkie wody terytorialne. Część materiałów z prowadzonego dochodzenia jest jeszcze niejawna.

Istnieje możliwość, że rosyjski miniaturowy okręt podwodny został "podrzucony" pod sztokholmskie szkiery przez podobny do tego statku statek-bazę... W tym przypadku mamy transportowiec wiozący okręt podwodny prawdopodobnie na złomowanie

No i to byłoby na tyle...


Tekst i zdjęcia – „Dagens Nyheter”

Przekład z j. szwedzkiego – Robert K. Leśniakiewicz ©