środa, 27 kwietnia 2016

Kulista skałka w Bośni budzi kontrowersjeSuad Keserovic robi pomiary kamiennej kuli w Podubravlje
VOA News, 12.IV.2016 r.: Niesławny pseudo-archeolog pojawił się ponownie – tym razem sugerując, że unikalne skalne formacje, które odkrył ostatnio w Bośni, są dowodem na istnienie starożytnej cywilizacji, która istniała 1500 lat temu.

Semir Osmanagič, bo o nim mowa, od roku 2005 uważa wzgórza otaczające Visocice za część ogromnego zbioru piramid, o których mówi on, że liczą sobie 15.000 lat. 

Od tego czasu kopie on wokół tych gór, ale nie odkrył żadnego przekonywującego dowodu na to, że jest tak jak on mówi. 

Jego ostatnim „odkryciem” jest wielka, kulista skałka znaleziona w bośniackim lesie, która jak on mówi – może być najstarszą taką skałą jaka kiedykolwiek była obrabiana przez człowieka. 

Kula ta ma promień 1,4 m i jak on twierdzi, zawiera bardzo wysoką ilość żelaza.
Naturalna formacja?


 Uczeni, którzy oglądali tą kulę mówią, że jest to naturalna formacja, a nie twór człowieka. Ale Osmanagič otrzymał bogatą dotację od rządu Bośni i Hercegowiny i jest kimś w rodzaju celebryty na tym terenie, natomiast środowisko archeologów uważa go za niebezpiecznego szarlatana. 

Anthony Harding – prezes European of the Association opf Archeologists nazwał jego enuncjacje „totalną bzdurą” – jak podaje „The Telegraph”.
- Jeżeli idzie o prawdziwą archeologię, to są tam artefakty ze Średniowiecza, być może z Epoki Brązu albo czasów rzymskich mówi on. – Ale spekulacje, że znajduje się tam coś sprzed 12.000 lat jest kompletna fantazją i każdy, kto posiada podstawową wiedzę o archeologii pozna się na tym

W otwartym liście opublikowanym lata temu, grupa naukowców określa Osmanagiča jako… - haniebnie zagrażającemu zniszczeniem części prawdziwego dziedzictwa Bośni… 

Mimo tego jest mało prawdopodobne, że Osmanagič przestanie głosic swe teorie i kopać w tym rejonie.

Kamienna kula przyciąga podobne zainteresowanie. 

Dr Mandy Edwards z Uniwersytetu Manchester School of Earth, Atmospheric and Environmental Sciences powiedziała „The Daily Mail”, że ta kula nigdy nie była wytworzona przez człowieka, i mogła być utworzona poprzez osadzenie się naturalnego mineralnego cementu w przestrzeniach pomiędzy warstwami osadów – nazywane konkrecjami.                         


Przekład z j. angielskiego – © Robert K. Leśniakiewicz