wtorek, 26 kwietnia 2016

Kamienne kule w BośniDr Miloš Jesenský Ph.D.


Wśród lasów środkowej Bośni, w okolicy wsi Podubravlje (N 44°26’18” – E 018°08’10”, wys. 213 m n.p.m.) znaleziona została kamienna, 35-tonowa kula o średnicy 3 m, podobna do tej znalezionej na Kysucach. Tamtejszy badacz Semir Osmanagič (znany dzięki odkryciu piramid w Visoko w Bośni) twierdzi, że to niedawne odkrycie jest dowodem na istnienie do dziś dnia nieznanej cywilizacji.

Chociaż według agencji ABC News geolożka z Uniwersytetu Machester – dr Mandy Edwards i większość specjalistów domniemywa, że chodzi tutaj o konkrecje naturalnie powstałą w zagęszczonych minerałów w skałach osadowych, Osmanagič forsuje swoja teorię na temat zaginionej kulturze megalitycznej:
- Byłby to dalszy dowód na to, że Południowa Europa, Bałkany i Bośnia są miejscem egzystowania kolejnych cywilizacji już w dawnej przeszłości, a nie mamy o nich żadnych źródeł pisanych – twierdzi on. – Ten artefakt mógłby być najstarszą kamienną kulą zrobiona rękami człowieka – dodając jeszcze, że chodzi tu o największe tego rodzaju znalezisko w Europie.

Badacz ten zwany „bośniackim Indianą Jonesem“ ma już na swoim koncie większość sensacyjnych znalezisk na terytorium Bośni. Wbrew krytyce kręgów specjalistów, które w górach znajdujących sie przy wsi Visoko w odległości 30 km od Sarajewa widzą tylko twory geologiczne, zyskał on wsparcie finansowe władz w celu udowodnienia swej tezy, że chodzi tam o pozostałości sztucznie postawionych piramid z siecią podziemnych tuneli.


Moje 3 grosze


Na ten temat pisałem już na moim blogu – zob. http://wszechocean.blogspot.com/2015/03/kule-dyski-skay-1.html, i dalsze; http://wszechocean.blogspot.com/2015/05/piki-bogow.html oraz http://wszechocean.blogspot.com/2015/07/kamienne-kule-w-polsce.html i dalsze. Jak się okazuje, kamienne kule znajdują się także w Bośni.


Przekład z j. słowackiego – © Robert K. Leśniakiewicz