wtorek, 1 maja 2012

Sink-hole w Szwecji Lokalizacja sinku na terytorium Szwecji (Internet)


Wygląd sinku w Szwecji (Internet)


To zjawisko znane jest geologom. Sink – czy jak kto woli sink-hole, to ogromna dziura w ziemi, która powstaje wskutek działalności sił Natury – i jest zjawiskiem krasowym, a czasami wulkanicznym. Sink-holes mają średnicę od 1 do 600 m, a ich powstanie powodowane jest przez wymywanie czy chemiczne trawienie skał wapiennych lub piaskowca przez wody gruntowe nasycone dwutlenkiem węgla. Pojawiają się nagle lub powstają powoli. Ostatnio – w 2007 i 2010 roku – pojawienie się takich dziur wywołało sensację w Gwatemala City, Gwatemala. Dziwna dziura pojawiła się ostatnio (w lutym 2012 r.) także w Szwecji, o czym doniosły media internetowe:Wiadomość dla Eagle.com:

– To wygląda jak zjawisko z jakiegoś horroru. Ktoś mógłby powiedzieć, że to otwór wiodący do samego Piekła. Ale o nie jest żaden film. Jest to realny i groźny fenomen. Te zdjęcia pokazują pojawienie się i rozrost tej dziury w ziemi, która pojawiła się w Szwecji. Szeroka na 200 ft/66 m dziura w ziemi, którą nazwano Fabiangropen czyli Szyb Fabiana pojawiła się w okolicy Malmberget k./Gällivare, 75 km od Kiruny w Szwecji. (Na mapie widzimy zaznaczony rejon na północy Szwecji) Z powodu istnienia tam wielu złóż rud żelaza, ich wydobycie jest prowadzone w tamtym regionie na poziomach 600, 815 i 1000 m. To właśnie firma wydobywcza LK A/B wykonała zdjęcia tej dziury. Na zdjęciach możemy zobaczyć nowy Szyb Fabiana, który powstał w nocy z wtorku na środę – 10/11.04.2012 roku – i utworzył szeroką jaskinię. Jego rozmiary wynoszą 150 x 150 m.Oczywiście jest to zła nowina dla tutejszych mieszkańców mieszkających w pobliżu gigantycznej dziury, a wielu z nich obawia się dalszego zniszczenia i głośnych hałasów. Zgodnie z miejscowymi, hałas i wstrząsy towarzyszące powstaniu tego fenomenu trwały 45 minut!

- Jestem przerażona, nie chcę być sama w domu, kiedy to się stanie. To było strasznie głośne i stawało się coraz głośniejsze. To było tak, jakby samolot przeleciał nad domem. To jest takie jak początek wybuchu wulkanu – powiedziała Berit Hannu, która mieszka blisko tej dziury.Ale problem nie w hałasach, tylko w tym, że ta dziura się powiększa i przyszłość ludzi tutaj jest niejasna.Należy tutaj nadmienić, że mamy wiele takich dziur na całym świecie. Wiele z nich powstało nagle wprawiając w zdumienie i przerażenie miejscowych. Jest to już światowy problem. (http://www.messagetoeagle.com/giantsinkholesweden.php#.T4rwiU9D3ZE.facebook)* * *Zjawisko – jak widać na zdjęciach – niesamowite, ale ma swe naturalne wytłumaczenie. Podobnie jak te z Gwatemalii i innych regionów świata. Takimi sinkami są także słynne niebieskie dziury, diabelskie dziury czy cenotes. Ale czy wszystkie? Niektóre być może powstały wskutek impaktów meteorytów – jak usiłowano wytłumaczyć słynne cenotes na płyciznach Morza Karaibskiego i interiorze Ameryki Środkowej – a osobliwie na półwyspie Jukatan. Co więcej – mają one być śladem impaktu sprzed 64.800.032 lat, który zabił dinozaury i stał się przyczyną V Epizodu Wielkiego Wymierania gatunków na Ziemi?To już są – niestety – tylko domysły. Dziura w Szwecji powstała dzięki ludzkiej aktywności i sił Natury. Ludzie uruchomili procesy wymywania i trawienia skał, a efektem mogło być pojawienie się sinku. Obawiam się, że nie jest to ostatnia dziura, jaka się tam pojawiła i dzięki ruchowi wód gruntowych może dojść do kolejnych zapadlisk w tym rejonie, więc obawy miejscowych są jak najzupełniej uzasadnione…Przekład z j. angielskiego –
Robert K. Leśniakiewicz ©