niedziela, 30 grudnia 2012

Materializacja UFO nad Bystrą Podhalańską?
Pierwsze zdjęcia tworzącej się UFO-chmurki...

W dniu 29 grudnia stałem się świadkiem interesującego zjawiska atmosferycznego, które wyglądało na materializację Nieznanego Obiektu Latającego w atmosferze. A wszystko wyglądało tak:

TYP INCYDENTU: RV – materializacja NOL-a
MIEJSCE: Jordanów -  49°40′ N - 019°50′ E
DATA: 29.XII.2012 r.
CZAS: 15:16 CET (14:16 GMT)
CZAS TRWANIA: ok. 10 minut
ILOŚĆ OBIEKTÓW: 1
ŚWIADKOWIE: 1
ZDJĘCIA: 5
PRAWDOPODOBNE WYJAŚNIENIE: tworząca się chmura Altocumulus lenticularis


Wyjaśnienie to jest najbardziej prawdopodobne, bowiem właśnie w tym czasie zaczął wiać od południa lekki wiatr halny, a stan pogody na ten czas wyglądał następująco:

TEMPERATURA POWIETRZA: -1°C
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA: 44%
WIATR: słaby do umiarkowanego z kierunku południowego
CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE: 964 (1017) hPa, stałe
ZACHMURZENIE: 0,1
WIDZIALNOŚĆ: nieograniczona (CAVU)

A zatem idealne warunki do poczynienia obserwacji. Samo zjawisko wyglądało następująco – idąc ulicą Mickiewicza zauważyłem na tle zorzy wieczornej jakąś ciemną plamę, która szybko się rozrastała w kształt dwuwypukłego dysku. Wykonałem trzy zdjęcia w krótkich odstępach czasu. Potem jeszcze fotografowałem inne tematy, a o godzinie 15:26 i 15:27 wykonałem jeszcze dwa zdjęcia już utworzonej chmury soczewkowatej, która wyglądała niemal dokładnie tak samo, jak tradycyjne UFO…


...i dwa następne

Oczywiście nie był to żaden statek latający, ale tylko chmura, która potem powoli rozwiała się, kiedy słońce zeszło niżej poza horyzont.


Zdjęcia obiektu po obróbce - wyraźnie widoczna włóknista struktura obłoku spowodowana przepływem mas powietrza

Chmura ta wyglądała faktycznie jak UFO, ale już wrażenie pryska po rozjaśnieniu zdjęcia i powiększeniu obiektu. Widać jego wewnętrzną strukturę, która nie przypomina UFO, a zwykły altocumulus… Ale teraz już rozumiemy, skąd poszedł chyr o materializacjach Nieznanych Obiektów Latających nad naszymi głowami – w większości są to właśnie tego rodzaju obłoki. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, bowiem Rosjanom udało się sfotografować czy sfilmować NOLa w trakcie materializacji jeszcze w XX wieku, a dokładniej w Norylsku w 1961 roku.

UFO materializujące się nad Norylskiem w 1961 roku

Trudno mi jest coś powiedzieć na temat prawdziwości tego zdjęcia – powiedzmy, że jest to autentyk. UFO na tym zdjęciu wygląda zupełnie inaczej, niż na moich. I w większości przypadków zdjęcia „materializujących” się, czy „zamaskowanych” NOLi w chmurach, to są po prostu chmury. A obiekt z Norylska wygląda zbyt „solidnie” jak na chmurę i jest po prostu „materialny”.  Chciałbym wiedzieć, czym NAPRAWDĘ był ten obiekt…