piątek, 2 sierpnia 2013

Człekokształtny UMH w Japonii?Kiyoshi Amamiya


Stworzenie to nazywa się Hibagon i według relacji wielu świadków widziano je w Japonii w latach 70.na terenach Prefektury Hiroszima, w paśmie górskim Hiba. Nazwa istoty Hibagon  bierze się właśnie od nazwy góry Hiba, gdzie zauważono je po raz pierwszy.


Rysopis tego stworzenia


UMH[1] jest podobny do dużej małpy i porusza się na dwóch nogach. Jego ciało jest pokryte czarnym gęstym włosem w kolorze czarnym lub brązowym. Twarz tej istoty ma kształt odwróconego trójkąta równoramiennego kątem w dół. Oczy stworzenia są duże. Wzrost 1,5 m, postać tęga, istota ta wydawała się być osobnikiem dorosłym. Masa ciała tej istoty została oszacowana na 85 kg. Długość stopy tej istoty wynosiła 27 cm. Istota ta chodząc powłóczyła jedną nogą. Najprawdopodobniej była samotna.

Widziano ją po raz pierwszy w dniu 20 lipca 1970 roku. W dniu 18 sierpnia 1974 udało się wykonać jej zdjęcie. Spotkania z tym UMA zakończyły się w październiku 1974 roku i już nigdy nie zaobserwowano tej istoty więcej na tym terenie i w Japonii.


Wpływ na społeczeństwo


Sytuację uznano na tyle poważną, że Urzędzie Miejskim miasta Hibagun Saijo (Prefektura Hiroszima) powołano specjalnego doradcę ds. małp w kwietniu 1971 roku, który pełnił swą funkcję do marca 1975 roku po tym, jak stwierdził on, że "Hibagon nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu".


Hipoteza robocza


Istnieje możliwość, że tym nieznanym UMA był niedźwiedź himalajski [Niedźwiedź himalajski, albo tybetański, albo księżycowy, lub obrożny - Ursus thibetanus lub Selenarctos thibetanus – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, blisko spokrewniony z baribalem. Żyje w lasach na terenach górzystych (do 4 700 m n.p.m.) od zachodniej (Afganistan) do wschodniej (wschodnie Chiny) oraz w południowo-wschodniej Azji. Niedźwiedź ten ma czarne długie futro z wyraźną białą plamą na piersi w kształcie litery V, często kojarzonej z kształtem księżyca - stąd nazwa niedźwiedź księżycowy. Dorasta do 130-190 cm długości. Jest trochę mniejszy od niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Samiec na ogół jest większy od samicy i waży przeciętnie 100-218 kg (samice 50-125 kg). Jest zwierzęciem wszystkożernym. Zjada owoce, bambusy, bezkręgowce, miód i mięso. W czasie chłodniejszych zim zapada w sen zimowy. Gatunek posiada grzywę u obu płci ale samiec ma bujniejszą. Uważany za agresywnego. Częste ataki na ludzi, nierzadko zakończone śmiercią ofiary są prawdopodobnie wynikiem nakładania się terytoriów człowieka i niedźwiedzia. Prowadzą życie samotników, kojarząc się tylko w okresie godowym. Ciąża trwa ok. 7 miesięcy, po których samica rodzi 2-4 młodych. Młode towarzyszą matce przez dwa lata. Niedźwiedzie himalajskie żyją ok. 25 lat – Wikipedia] widziany w niesprzyjających warunkach obserwacji - mgła, gra świateł i cieni, zadymienie, itd. itp. Istnieje także możliwość, że był to makak japoński (Macaca fuscata – małpa wąskonosa z rodziny makakowatych. Żyje na Wyspach Japońskich, oprócz Hokkaido. Zwierzę znane jest ze swych zdolności uczenia się. Występuje w japońskiej mitologii, literaturze i sztuce. Rysopis: długość ciała: 47–60 cm; długość ogona: 7–12 cm; masa ciała: samce 11 kg, samice 9 kg; ciąża: 170–180 dni; liczba młodych w miocie: 1; dojrzałość płciowa: 3,5–4 lata; pożywienie: liście, owoce, owady; długość życia: 19 lat (w niewoli); oczy umiejscowione z przodu twarzy (są najdoskonalszym zmysłem makaka); nos wąski, skierowany ku dołowi. Twarz czerwona, pozbawiona owłosienia. Dłoń pięciopalczasta. Futro gęste, barwa sierści przechodzi od szarobrązowej do oliwkowobrązowej. Ulubionym siedliskiem makaków jest las tropikalny, liściasty i iglasty. Występują w Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Yakushimie. Makaki japońskie zażywające kąpieli. Małe makaki zażywają rozgrzewających kąpieli w ramionach matek. Ulubioną zabawą młodych zwierząt są skoki do gorącej wody. Małpy chętnie bawią się śniegiem. Potrafią lepić z niego kulki o średnicy 60 milimetrów i rzucać nimi jak piłką. Zimą często posilają się korą drzew liściastych, igliwiem i opadłymi orzechami - Wikipedia)


Informacja dodatkowa dla Kolegów na całym świecie


Wraz z moją żoną wspiąłem się na górę Ookunimi (498 m n.p.m.) w dniu 17 września. Podjechaliśmy najpierw w okolice góry samochodem, a potem wspięliśmy się na nią i spędziliśmy na niej trochę czasu. Nieopodal jej szczytu znajdowała się jeden wielki monolit skalny i sześć mniejszych kamieni. Monolit ten jest specjalnie traktowany przez Japończyków i ma on związek z ich wierzeniami związanymi ze zstąpieniem Boga na ziemię. Jest on zwany przez ludzi Iwakura - co po japońsku znaczy "skalne siedzenie", "wyniesione siedzenie" czy "skalny tron". A teraz moje przypuszczenie - te kamienie pokryte są słomianymi festonami i połączone ze sobą sznurem uplecionym z trawy. Istnieje legenda, że Oświecony usiadł na tej skale, a ludzie nazwali ją potem Świecącą Skałą - po japońsku Toumyou-Iwa. Historia opowiada też, że na pewnym statku zagrożonym zatonięciem w czasie sztormu, załoga dostrzegła jasne swiatło i skierowała swój statek w kierunku lądu, gdzie udało się osadzić go na skałach i zapobiec katastrofie.

Tenri, 18.09.2009 r.
Z ostatniej chwili:


Japonia: niedźwiedź zaatakował turystów

W centralnej Japonii czarny niedźwiedź zaatakował grupę turystów. Dziewięć osób doznało obrażeń - podają niedzielne media tokijskie.
Do wydarzenia doszło w sobotę w rejonie położonego w górach miasta Nyukawa, 230 kilometrów na zachód od Tokio.
Zwierzę wyłoniło się z lasu i bez powodu zaatakowało grupę ludzi, odpoczywających na parkingu autobusowym. Później niedźwiedź wdarł się do sklepiku z pamiątkami - tam został zastrzelony przez sprowadzonego myśliwego.
Tego typu przypadki w Japonii należą do rzadkości. Droga, na której doszło do ataku, jest uczęszczana głównie przez turystów - pozostaje otwarta wyłącznie w lecie i to tylko dla licencjonowanych autokarów i taksówek. Rejon Nyukawy znany jest z pięknych widoków. (Onet.pl, 2009-09-20)
        
A więc jednak to był chyba zwykły miś. Szkoda tylko, że go zastrzelono. Nie można go było uśpić i po prostu wywieźć w inne okolice? Przypomina mi się smutna historia Kuby Kondrackiego i Magdy Roztoczanki - niedźwiedzi tatrzańskich, które zapłaciły najwyższą cenę za konfrontację z człowiekiem. 

Czy wydarzenia te mają jakiś związek z tymi, które sygnalizowano nam z rejonu Tatr Polskich, gdzie w sierpniu br. ponoć widziano i sfilmowano UMH kojarzącego się z Yeti? Być może przeżywamy "falę" kolejnego fenomenu, lub - co jest o wiele bardziej prawdopodobne - wraca moda na obserwacje UMA w rodzaju Yeti czy Nessie, bo mediom przejadły się już UFO i kręgi zbożowe, więc na gwałt potrzebny był kolejny temat do wakacyjnych wydań bulwarówek, więc trzeba było reanimować Yeti...

Przekład z j. angielskiego -
Robert K. Leśniakiewicz © [1] Unknown Mysterious Humanoid – nieznany, tajemniczy humanoid.