poniedziałek, 16 lutego 2015

Spysat, ATV czy… UOO?


 Mamy teraz wspaniałą pogodę, która sprzyja obserwacjom astronomicznym. Przy pogodnym niebie, temperaturze „przez zero” i wyżowej pogodzie możemy prowadzić obserwacje czterech planet, i tak oto:

·        bardzo jasna Wenus (-3,37 mag.) znajduje się w koniunkcji…
·        ze słabo świecącym Marsem (+1,44 mag.) w konstelacji Ryb,
·        jasny Jowisz (-2,1 mag.) świeci na pograniczu Lwa i Raka,
·        zaś nad ranem możemy obserwować Saturna (+1,5 mag.) w Skorpionie…
·        i słabo świecącego Merkurego (+4,33 mag.) w koniunkcji z Księżycem w Koziorożcu.


ISS/MSK będzie przelatywała jako obiekt o jasności równej Wenus na wieczornym i przedporannym niebie z zachodu na wschód. Warto obserwować te przeloty, bo przy okazji można zobaczyć także tzw. „flary” satelitów Iridium oraz przeloty dużych satelitów na orbitach polarnych.


W dniu wczorajszym mieliśmy okazję do dwukrotnej wieczornej obserwacji ISS/MSK nad Jordanowem. Wraz z Panem Bednarzem obserwowaliśmy jej przelot z dwóch punktów naszego miasta i ku naszemu zdumieniu zauważyliśmy, że w odległości ok. 4° przed ISS leci jakiś inny obiekt:

TYP INCYDENTU: NL/UOO
MIEJSCE: Jordanów - 48°38’57” N - 019°49’48” E
DATA: 14.II.2015 roku
GODZINA: 17:40 i 19:15 CET/16:40 i 18:15 GMT
CZAS TRWANIA: ok. 3 min.
ILOŚĆ OBIEKTÓW: 1
ŚWIADKOWIE: 2
ZDJĘCIA: 1
PRAWDOPODOBNE WYJAŚNIENIE: ziemski obiekt towarzyszący ISS/MSK albo sztuczny satelita poruszający się po tej samej orbicie, co ISS.


Warunki pogodowe były wręcz idealne:

TEMPERATURA: +0,3°C
CIŚNIENIE: 1002 hPa
ZACHMURZENIE: 0,0
WIDOCZNOŚĆ: CAVU

Wyglądało to dość niesamowicie, bo tak właśnie wyobrażaliśmy sobie lot Nieznanego Obiektu Orbitalnego - UOO. Jasność tego obiektu wynosiła jakieś +3 mag. Po powrocie do domu połączyłem się via FB z Albertem Rosalesem, który przyznał się, że nic nie wie o jakimkolwiek obiekcie towarzyszącym ISS/MSK. Czyżby jednak UFO/UOO? A może jakiś satelita-widmo śledzący lot Stacji?

Sprawdziłem na Orbitonie, ale poza ISS znajdowały się tam także dwa statki kosmiczne: Progress M53 i Sojuz TMA6, ale ich orbita nieco różniła się od orbity Stacji. Po uzupełnieniu danych dowiedziałem się, że jednak nie było to żadne UOO.

Dowiedziałem się mianowicie, że owszem – od Stacji odleciał statek dostawczy, który dowiózł na ISS żywność i sprzęt ATV-5 Georges Lemaitre, który został odcumowany i wkrótce wpadnie w atmosferę, gdzie się spali. A zatem nie ma mowy o UOO, a trochę szkoda.


ATV-5 Georges Lemaitre (Foto: NASA)

Należy tutaj dodać, że według Orbitona, na orbitach zbliżonych do orbity ISS/MSK krążą także następujące obiekty, w zależności od odległości od ISS:
·        Thangong 1,
·        AESP-14,
·        Flock 1B2,
·        SPINSAT,
·        Flock 1B23,
·        Flock 1B24
·        Flock 1B17…
·        i Flock 19,

które także można obserwować z Ziemi gołym okiem czy przez lornetkę.

Ale obserwujmy nadal – może zaobserwujemy coś innego, niż tylko satelity i stację kosmiczną…