wtorek, 24 lutego 2015

Zaginiony samolot malezyjski (21)Siedem teorii na temat zniknięcia lotu MH-370


Mark Diamat (AP)


Istnieje siedem głównych teorii na temat tego, co stać się mogło z samolotem Boeing 777 z lotu MH-370, który zaginął tajemniczo gdzieś w przestrzeni powietrznej Azji lub Oceanu Indyjskiego w dniu 8.III.2014 roku. I tak:
Teoria nr 1. ZŁOWROGA AKCJA PILOTÓW
ZA: Dlaczego podejrzewamy pilotów? Transponder samolotu przestał nadawać sygnał do kontroli lotów i innych maszyn będących w powietrzu w najbardziej dogodnym momencie: przełączenia się z łączności z kontrolą lotów w Malezji na kontrolę lotów w Wietnamie.
PRZECIW: Pomysł, że piloci użyli samolotu do zabicia siebie oraz załogi i pasażerów jest nie do przyjęcia, stanowiłby pewne tabu dla lotnictwa, ale nie można go wykluczyć.


Teoria nr 2. – PORWANIE/UPROWADZENIE PRZEZ TERRORYSTÓW
ZA: Teoria ta była najbardziej popularna, kiedy okazało się, że na pokładzie było dwóch Irakijczyków – jeden 18-letni, drugi 28-letni, którzy podróżowali na skradzionych paszportach.
PRZECIW: Jak dotąd żadne z ugrupowań terrorystycznych nie przyznało się do porwania tego samolotu, zaś służby specjalne nie zaobserwowały żadnej aktywności w kręgach terrorystów związanej z porwaniem tego samolotu.


Teoria nr 3. – NAGŁA KATASTROFA
ZA: Specjaliści od lotnictwa i katastrof lotniczych najpierw zasugerowali, że stało się coś nagłego i strasznego, np. wybuch bomby na pokładzie, albo awaria silników lub konstrukcji maszyny.
PRZECIW: Gdyby tak było, to znaleziono by szczątki samolotu w pobliżu punktu, w którym został wyłączony transponder.


Teoria nr 4. – POZAR NA POKŁADZIE
ZA: Pożar instalacji elektrycznej, albo pożar łatwopalnego ładunku byłby w stanie wyłączyć urządzenia łączności i uniemożliwić załodze i pasażerom wezwanie pomocy.
PRZECIW: Oczywiście jest to możliwe, ale załoga i pasażerowie mieliby czas na dostanie się do kokpitu i odzyskać kontrole nad samolotem.


Teoria nr 5. – DEKOMPRESJA
ZA: Powolna lub szybka dekompresja powodująca utratę tlenu byłaby w stanie zabić każdego na pokładzie.
PRZECIW: Ale nawet w takim przypadku – jak twierdzą to eksperci lotniczy – gdyby anoksja zabiła wszystkich na pokładzie, to autopilot dalej prowadziłby samolot do Pekinu i byłby on widziany na radarze.


Teoria nr 6. – UKRYCIE SAMOLOTU
ZA: Istnieje możliwość, że ktoś jednak wylądował samolotem w jakimś odległym porcie lotniczym i ukrył go przed światem.  
PRZECIW: Ale po co zadawał sobie tyle trudu, by ukraść samolot pasażerski? Samolot transportowy byłoby mu o wiele łatwiej…


Teoria nr 7. – PRZYPADKOWE ZESTRZELENIE
ZA: Cywilny samolot mógł być zestrzelony przez pomyłkę przez wojsko.
PRZECIW: Nie ma żadnych dowodów na to, że lot MH-370 został zestrzelony przez wojsko.Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©