poniedziałek, 22 września 2014

Kalifornia zakazuje użycia plastykowych toreb!Aaron Mendelson


Sacramento, CA, 30.VIII.2014 rok (Reuters) – Legislatura stanu Kalifornia zabroniła posługiwania się plastykowymi torbami w handlu w piątek (29.VIII), pod koniec niemal dwuletniej sesji, a które to prawo sygnowano wreszcie i tym samym stało się ono pierwszym tego rodzaju w Ameryce.

Znaczna liczba miast i hrabstw w Kalifornii i innych stanach USA – w tym hrabstwo Maui, HI, – zdelegalizowało pakowanie zakupów w plastykowe opakowania. Ale na poziomie państwowym, opozycja wobec wytwórców plastykowych toreb jest jeszcze słaba.


Senat stanu Kalifornia przegłosował stosunkiem 22 : 15 ustawę, która musi być sygnowana do dnia 30.IX przez demokratę gubernatora Jerry Browna, który jeszcze nie zasygnalizował swego stanowiska w tej sprawie.
Zwyczajne użycie plastykowych opakowań nie tylko zaśmieca nasze plaże, ale także nasze góry, nasze pustynie, nasze rzeki, strumienie i jeziora – powiedział senator Alex Padilla, który sponsoruje tą ustawę.

Padilla poparł podobną ustawę w ubiegłym roku, ale przepadła w trzech głosowaniach. Losy tej ustawy były nieoczywiste, po tym jak przepadła w trzecim głosowaniu w stanowym Zgromadzeniu w poniedziałek.


Ale po otrzymaniu wsparcia ze strony United Food and Commercial Workers Union, ustawa przeszła w drugim głosowaniu.

Ustawa zakazuje sklepom spożywczym wydawania klientom plastykowych toreb jednorazówek, a jednocześnie daje pieniądze lokalnym producentom plastikowych toreb na przekształcenie ich produkcji na produkcję cięższych toreb wielokrotnego użytku, które mogłyby być sprzedawane klientom.


Obrońcy środowiska byli za zabronieniem produkcji plastykowych toreb, które są tańsze i zalecić supermarketom używanie papierowych toreb, co by spowodowało zniknięcie gór trudnych do utylizowania i recyklingu śmieci. W Kalifornii jest już szczególny stosunek do plastykowych toreb, które zmiecione do oceanu mogą zaszkodzić tamecznemu życiu. Po klęsce jego wcześniejszej ustawy, Padilla zyskał poparcie niektórych producentów toreb w Kalifornii, w tym finansowanie przestrojenia produkcji. Ale w ostatnich miesiącach, poza stanowi producenci wszczęli kampanię przeciwko projektowi ustawy, nawet produkcji reklam telewizyjnych skierowanych przeciwko Padilli, który jest przewidywany na stanowisko sekretarza stanu.


Generalna dyrektorka firmy Crown PolyCathy Browne – produkująca plastykowe torby w Huntington Park, CA, powiedziała, że ustawa ta może doprowadzić do upadku takie firmy jak jej własnej.
Ponad 10 mld plastykowych toreb używanych w Kalifornii każdego roku – jak mówią szacunki Californians Against Waste – grupy adwokatów popierających tą ustawę.  
Zdjęcia:
“The Huffington Post”
Ocean Defender
Ocean Conservancy

Marine Conservation Society

Przekład z j. angielskiego - Robert K. Leśniakiewicz ©