czwartek, 18 września 2014

Siedem tajemniczych skarbów świataSylvan Lane


Czas by obudzić twego wewnętrznego Jacka Sparrowa. Zakopane skarby nie są tylko pirackim mitem. I wciąż jest kilka legendarnych pirackich depozytów, o których wciąż krążą podania i ich cenne przedmioty wciąż czekają na szczęśliwego znalazcę. Od skradzionego złota Azteków do Europejskich dzieł sztuki, przedstawiamy tutaj 7 dawnych skarbów dotąd nie znalezionych na całym świecie.

Mapka tajemniczych skarbów świata


1. Skarb z Noche Triste


Lokalizacja: Gdzieś pod miastem Meksyk, Meksyk
Pod koniec czerwca 1520 roku, Aztekowie mieli wreszcie dosyć rządów Hernana Cortesa i jego hiszpańskich konkwistadorów. Kiedy zbliżająca się indiańska armia wyciągnęła hiszpańskich najeźdźców ze stołecznego miasta Tenochitlan, Cortes rozkazał swym podkomendnym zabrać tyle złota, ile tylko byli w stanie wpakować w swe pancerze i załadować na ich statki. 
Pojawiły się dwa duże problemy: Tenochitlan znajdował się na środku jeziora, a złoto jest naprawdę ciężkie. To właśnie pomogło Aztekom zrzucić Hiszpanów z grobli i mostów, którzy tonęli potem z powodu ciężaru zbroi obciążonych złotem.
Wydarzenia tej La Noche Triste (dosł. smutna noc) pogrążyło ogromną ilość azteckiego złota w wodach wokół Tenochitlanu, zaś Mexico City zostało zbudowane na wierzchu osuszonego basenu jeziornego.


2. Skarb Limy


Lokalizacja: Wyspa Kokosowa, Costa Rica
W 1820 roku, angielski kapitan William Thompson miał główne zadanie: Zabrać cenny skarb z Limu w Peru i dostarczyć go nienaruszony do Meksyku. Ładunek nigdy tam nie dotarł, choć – jak się wydaje – Thompson pozostawił go gdzieś na brzegach Wyspy Kokosowej, która znajduje się 350 mn/648 km na zachód od wybrzeży Kostaryki.
Poszukiwacze skarbów polują na ten skarb od stuleci – nawet prezydent USA Franklin Delano Roosevelt szukał go wraz z przyjaciółmi w 1910 roku.
Zbiór złotych monet, rzeźb, klejnotów i mieczy wysadzanych szlachetnymi kamieniami, korony i sztaby złota i srebra są szacowane na 269 mln USD (dzisiejszych).

Mapka Wyspy Kokosowej z dwoma skarbami: Skarbem Limy i skarbem Benito Bonito


3. Łup pułkownika Johna Singletona Mosby’ego


Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Haymarket, VA
Wraz ze swymi partyzantami, konfederat płk John Singleton Mosby wykonał ryzykowny rajd na siły Unii pod Fairfax Courthouse, w dniu 9.III.1863 roku. Nie tylko wziął do niewoli 42 jankeskich żołnierzy, ale także ograbił kwaterę unijnego generała Edwina H. Stoughtona.
Poza tym znalazł on tam wiele pamiątek swych rodzin w Wirginii, które Stoughton i jego siły tam zrabowały.
Ale kiedy płk Mosby i jego kompani wracali, to napotkali duży oddział unionistów z zachodu od Haymarket, VA. Mosby przekazał skarb swoim najbardziej zaufanym ludziom, by zakopali go bo nie można było tego zrobić w czasie bitwy. Skarbu do dziś dnia nie odnaleziono.


4.  Zagubiony ładunek Nuestra Señora de Atocha


Lokalizacja: Okolice Florida Keys
Część tego bajecznego skarbu została znaleziona, ale to nie znaczy, że może ci wpaść w ręce jego mały ułamek…
W dniu 6.IX.1622 roku, hiszpański złoty galeon – La Nuestra Señora de Atocha (Nasza Pani z Atocha) został złapany przez huragan w okolicach Florida Keys na trasie do Hiszpanii. Statek osiadł na płyciźnie rafy koralowej w odległości ok. 35 mn/~65 km od archipelagu, niemal cała załoga zginęła, zaś cała fortuna znalazła sie na dnie na głębokości 55 ft/~18 m.
Część skarbu została znaleziona w dniu 20.VII.1985 roku przez amerykańskiego łowcę skarbów Mela Fishera. On stwierdził, że są tam kosztowności z utraconego ładunku warte 500 mln USD, ale 17 ton sztab srebra, 128.000 monet, 27 kg szmaragdów i ok. 35 skrzyń kościelnego złota wciąż znajduje się na dnie, zgodnie z statkowym manifestem ładunkowym.
Dzisiaj Fisher prowadzi całe przedsiębiorstwo eksploatacji skarbów. Nurkowie często znajdują monety, ale żaden z nich nie znalazł całości ukrytego gdzieś skarbu…


5. Skarb z dna jeziora Guatavita


Lokalizacja: Jezioro Guatavita, Kolumbia
Kiedy złoto wpada do wody, to zazwyczaj wskutek wypadku czy katastrofy. Ale jak głosi legenda, plemię Indian tam zamieszkujące pokrywało swych kapłanów złotym pyłem i wrzucało ich do jeziora Guatavita na ofiarę bogu wody.
Podjęto kilka prób zdrenowania jeziora i kopanie dna w poszukiwaniu złota, ale rząd kolumbijski zakazał tego procederu.
[Nawiasem mówiąc to właśnie tam miała się znajdować legendarna kraina El Dorado czy Eldorado, tak intensywnie poszukiwana przez konkwistadorów w Ameryce Południowej – uwaga tłum.]


6. Europejskie skarby skradzione przez Niemców


Lokalizacja: Jezioro Töplitz, Austria
Kiedy nazisci terroryzowali część Europy w latach 30. i 40. XX wieku, oni często plądrowali domy w poszukiwaniu dzieł sztuki i innych cennych obiektów.
Kiedy losy II Wojny Światowej odwróciły się przeciwko nim, wielu nazistów zaczęło niszczyć i ukrywać to, co zrabowali. Oni zatopili ogromną ilość tych dóbr w austriackim jeziorze Töplitz. Austriacy czasami pozwalają komuś prowadzić poszukiwania na dnie jeziora.


7.  Utracone złoto konfederatów


Lokalizacja: Okolice Washington, GA
Konfederacja zaczęła sie kruszyć w połowie 1865 roku, i Południe zaczęło przygotowania do poddania się. Rząd Konfederacji postanowił, co zrobić z pozostałością jego skarbu. To długa i skomplikowana historia o tym, jak konfederackie banki zostały zlikwidowane, ale pewna część złota została zakopana gdzieś w okolicach miasta Washington w Georgii, a warte było ono 140.000 $ USA (ówczesnych).
Czy macie coś do dodania do tych historii? Jeżeli tak, to podzielcie sie z nami.


---oooOooo---


Wychodząc naprzeciw życzeniu autora, do tej kolekcji od siebie dorzucam jeszcze cztery tajemnicze skarby, a mianowicie:


8. Skarby Dolnego Śląska


Lokalizacja: Dolny Śląsk, Polska
Podobnie jak w przypadku austriackiego jeziora Töplitz, także w wielu miejscach Dolnego Śląska znajdują się skrytki ze zrabowanym złotem, kosztownościami, dziełami sztuki i… najróżniejszego rodzaju dokumentacją naukowo-techniczną sporządzona przez niemieckich uczonych, którzy opracowali rewelacyjne jak na owe czasy, technologie i rozwiązania techniczne począwszy od rakiet i samolotów odrzutowych aż po broń atomową i wodorową, a także komputery służące do dekryptażu – i wykradania amerykańskich i radzieckich tajemnica atomowych... – jak twierdzi to Bogusław Wołoszański i wielu badaczy tajemnic Dolnego Śląska.
Ma tam się znajdować legendarny Skarb Wrocławia – Złoty Pociąg i inne, niemniej interesujące. Jak dotąd znaleziono zaledwie nikły procent dóbr tam ukrytych. Poszukiwania koncentrują się szczególnie w górach wzdłuż południowej granicy, gdzie hitlerowcy prowadzili swą wrogą działalność jeszcze długo po wojnie. Wygląda na to, że to nie Alpy, ale właśnie góry Dolnego Śląska były prawdziwą Twierdzą Alpejską, w której znajdowały się sejfy ze skarbami i cudownymi broniami III Rzeszy…   


9. Skarb Inków nad Dunajcem


Lokalizacja: Zamek Dunajec, Niedzica, Polska
Historia tego skarbu jest długa, dramatyczna i awanturnicza. Legenda głosi, że został on przywieziony do Polski przez Sebastiana Berzeviczego – polsko-węgierskiego szlachcica, który rezydował na Zamku Dunajec w Niedzicy. Skarb ten należał do dziedziców tronu inkaskiego Tupaca Amaru II vel Jose Gabriela de Condorcanqui i jego żony Uminy, która była córką Sebastiana Berzevicego, a która została zamordowana przez hiszpańskiego agenta, który przeniknął do zamku Dunajecz. Tym niemniej skarbu tego nie odnaleziono, pomimo intensywnych poszukiwań, zaś niektórzy badacze sądzą, że albo go w ogóle nie było, albo został po prostu wydany na utrzymanie i wyedukowanie potomka/ów królewskiego rodu.
I ta wersja chyba jest najbliższa prawdy, ale ludzie wciąż szukają tej bajecznej fortuny, a poszukiwania rozszerzyły się także na północną część Słowacji…


10. Skarb Krwawego Barona


Lokalizacja: Pustynia Gobi, Mongolia
Oczywiście chodzi tutaj o szalonego dowódcę Azjatyckiej Dywizji Konnej, generała barona Romana Fryderyka Nicolausa Fiodorowicza  Ungerna von Sternberga (1886-1921) watażki z Mongolii, przyjaciela „Żywego Boga” z Urgi i Dalajlamy z Lhassy, porywczego i nawiedzonego, mistyka i zbrodniarza w jednym. Barwna to i krwawa postać. Z Polaków zetknął się z nim prof. Ferdynand Antoni Ossendowski – znany podróżnik, uczony i pisarz oraz Kamil Giżycki – również znany pisarz i podróżnik. To właśnie m.in. im zawdzięczamy relację o wielkim skarbie zgromadzonym przez barona Ungerna w czasie wojny domowej w Rosji i Mongolii.
Skarb ten ponoć wciąż znajduje się gdzieś w Mongolii na obrzeżach Pustyni Gobi. Znany czeski pisarz i podróżnik dr Ludvik Souček wprost umieszcza go w jakimś zapadłym klasztorze buddyjskim w Pustym Kraju. Inny Czech inż. Ivan Mackerle poszukiwał skarbu na Gobi, ale go nie znalazł, a zatem wciąż czeka on na swego odkrywcę…
Osobiście jestem jednak zdania, że został on ukryty nie na Gobi, ale albo w okolicy klasztornego kompleksu Erdeni-dzu, albo – co jest jeszcze bardziej prawdopodobne – gdzieś nad rzeką Chałchyn-goł, gdzie mogli go znaleźć Japończycy lub Rosjanie, którzy tam starli się dwukrotnie. Tak czy owak – sprawa pozostaje otwarta.


Skarb Templariuszy


Lokalizacja: ???
Ten najbardziej tajemniczy ze wszystkich skarbów jest poszukiwany już od 1307 roku, odkąd wskutek spisku króla Francji Ludwika IV Pięknego, papieża Klemensa V, i dwóch zauszników królewskich: Gillaume de Nogareta i Enguerranda de Marigny’ego. Już po aresztowaniu wszystkich francuskich Templariuszy z otoczenia Wielkiego Mistrza i samego Jacquesa de Molaya – co miało miejsce w piątek, 13.X.1307 roku – zaczęto bezlitosne śledztwo w sprawie m.in. tegoż skarbu, który rozwiał się jak kamfora…
Mimo tortur, mimo uporczywych poszukiwań – wszak król potrzebował złota jak skazaniec łaski – skarbu nie znaleziono. A szukano, gdzie się tylko dało. Wszak w jego skład wchodził przecież święty Graal – kubek z krwią Jezusa Chrystusa – najcenniejsza relikwia chrześcijaństwa!
Osobiście jestem przekonany, że ten skarb został już dawno znaleziony i spieniężony, zaś szczęśliwym znalazcą był mag i alchemik wszech czasów Nicolas Flamel, co starałem się udowodnić w jednym z moich artykułów - http://wszechocean.blogspot.com/2013/02/nicolas-flamel-tworca-kamienia.html oraz w referacie na sympozjum naukowe pt. „Zakon Templariuszy w Europie, w kontekście historycznego rozwoju Żylińskiego Kraju”, Bytča 13.III.2013 roku - http://wszechocean.blogspot.com/2013/03/wedrowki-swietego-graala.html.  Ale nie mam na to twardych dowodów, więc sprawa jest nadal otwarta… I wcale bym się nie zdziwił, gdyby znaleziono go na Słowacji czy Węgrzech, albo… w południowej Małopolsce!  
     


Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©