środa, 6 sierpnia 2014

Epidemia EVD: Ebola w Afryce (2)Epidemia – aktualizacja, 4.VIII.2014 r.


Kontynuacja tematu ze strony - http://wszechocean.blogspot.com/2014/06/najgorsza-epidemia-eboli-poza-wszelka.html
WHO wraz z ministerstwami zdrowia w Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii ogłosiły, że na terytorium tych krajów jest 1603 zachorowań na Ebolę (EVD) oraz 887 przypadków śmierci – na dzień 1.VIII.2014 r. Na 1603 przypadki kliniczne, 1009 przypadków zostało potwierdzonych jako EVD.

Strefy skażenia wirusem EVD w Afryce Zachodniej

W Gwinei mamy 485 przypadków infekcji w tym 358 zgonów i 340 potwierdzeń laboratoryjnych EVD – o czym powiadomiło ministerstwo zdrowia Gwinei i WHO na dzień 1.VIII.2014 r. Aktywne badania mają miejsce w Konakry oraz okręgach Guéckédou, Boffa, Pita, Siguiri, i Kourourssa.

W Sierra Leone WHO i ministerstwo zdrowia raportują o 646 wykrytych i potwierdzonych zachorowaniach EVD na dzień 1.VIII.2014 r. Z tych 646 zachorowań – 540 przypadków zostało potwierdzonych laboratoryjnie, a 273 osoby zmarły. Zachorowania mają miejsce w okręgach Kailahun, Kenema, Kambia, Port Loko, Bo oraz Western Area, do czego wlicza się także stolica kraju – Freetown. Ostatnio także okręgi Tonkolili, Bambali, Moyamba, Bonthe, and Punjehun także doniosły o stwierdzeniu potwierdzonych laboratoryjnie przypadków EVD. Badania ludności trwają w całym kraju.

Tablice informacyjne o objawach zakażenia wirusem EVD

W dniu 1.VIII.2014 r., ministerstwo zdrowia Liberii i WHO doniosły o 468 klinicznych przypadkach EVD, w tym 129 potwierdzonych laboratoryjnie i 225 zejściach śmiertelnych. Podejrzane i potwierdzone przypadki miały miejsce w hrabstwach Lofa, Montserado, Margibi, Bomi, Bong, Nimba, RiverCess, Grand Cape Mount, i Grand Bassa. Testy laboratoryjne są robione w Monrovii.

EVD - epidemie i strefa zagrożenia

W Nigerii WHO i nigeryjskie ministerstwo zdrowia doniosły o 1 możliwym śmiertelnym zejściu i 4 podejrzanych przypadkach na dzień 1.VIII.2014 roku.
Amerykańskie CDC w Atlancie, GA, jest w stałym kontakcie z WHO, MSF ministerstwami zdrowia i innymi organizacjami walczącymi z epidemią. Aktualnie CDC ma swój personel we wszystkich 4 krajach towarzysząc pracownikom ministerstw zdrowia i WHO, które jest odpowiedzialne za zwalczanie epidemii Eboli.

Na podstawie raportów z ministerstwa zdrowia Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii oraz WHO na dzień 4.VIII.2014 r.    Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©