wtorek, 12 sierpnia 2014

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W POZYTYWNYCH DZIAŁANIACH W EKOCENTRUM ICPPCCzęsto ktoś mówi, że trzeba zmienić świat, Polskę, społeczeństwo. Zadbać o klimat, o przyrodę, o zdrowe jedzenie. Wiele osób ma pomysły na duże zmiany. Tyle, że wielkie zmiany, jeśli chcesz je wprowadzić odgórnie, są bardzo turdne, a często niemożliwe.

Świat potrzebuje lawiny zmian. Tak jak w górach, jeden mały kamyczek oderwany od zbocza porusza inne drobne kamyczki. Te odrywają kolejne i kolejne... I lawiny nie da się zatrzymać.

Weźmy dowolny przykład: uważasz, że trzeba zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, żeby powstrzymać proces ocieplenia klimatu? Świetnie. Rządy i organizacje międzynarodowe organizują wielkie spotkania i konferencje, robiąc dużo szumu i wydając na nie mnóstwo pieniędzy. I póki co, niewiele to zmienia.

A co może zrobić przysłowiowy Jan Kowalski, już dziś, żeby spowolnić globalne ocieplenie?
Całkiem sporo:
v zacząć kupować lokalne produkty, które nie musiały przemierzyć połowy świata, żeby trafić do sklepu,
v zasadzić drzewo,
v uprawiać w ogródku własne warzywa,
v oszczędzać energię,
v produkować mniej śmieci,
v ograniczyć jazdę samochodem, na rzecz komunikacji pieszej, rowerowej lub publicznej.
Pomysłów może być o wiele więcej. Ale nie chodzi o to, żeby publikować tu kompletny katalog. Chodzi o modę na proekologiczne zachowania. O to, żeby marnotrawstwo energii, żywności czy śmiecenie zaczęło być obciachem.

EKOCENTRUM ICPPC stara się proekologiczną modę kreować, rozszerzać i wspierać. Tym, którzy poszukują wartościowej wiedzy z tego zakresu proponujemy:
Warsztaty "Budowanie z gliny i słomy" w sobotę 23 sierpnia 2014.
Szkolenie "Od Konsumenta do Prosumenta - jak zacząć produkować własną energię kupując elektrownię słoneczną z dotacji" - 24 sierpnia 2014
Z dużą radością anonsujemy nasz wrześniowy hit - warsztaty "BUDUJ SWOJĄ ARKĘ. Gdzie szukać dobrego jedzenia i jak budować niezależność energetyczną w skali mikro?" w dniach 20 - 21 września 2014
Po szczegóły warsztatów, informacje o darmowych noclegach i innych gratisach przygotowanych dla uczestników warsztatów zapraszamy na stronę:
Do zobaczenia,
Zespół EKOCENTRUM ICPPC


Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 biuro@icppc.pl www.icppc.pl  www.gmo.icppc.pl  www.eko-cel.pl