niedziela, 29 września 2013

O KOSMICZNEJ OBRONIE ANTYSATELITARNEJ I ANTYASTEROIDALNEJ
Statek kosmiczny X-37

Dziewiczy lot X-37B miał miejsce w dniu 22.IV.2010 r. - według ppłk George Tromba z 20. Space Control Squadron używającego systemu Space Fence, który pomógł krążownikowi rakietowemu USS Lake Eyre zestrzelić satelitę, który zszedł z orbity.[1] Także Chińczycy pokazali swe możliwości zestrzeliwania obiektów orbitalnych niszcząc jednego ze swoich sztucznych satelitów Ziemi.[2]

Bill Sweetman twierdzi, że podobny do farby materiał napylony na satelitę może spowodować jego przegrzanie i złe działanie. Także zwykłe uderzenie w panele baterii słonecznych może zaszkodzić satelicie. Rosyjska Agencja Kosmiczna oskarża USA o rozmyślne uszkodzenie rosyjskiego próbnika Fobos Grunt wystrzelonego w kierunku Marsa w dniu 11.XI.2011 r. Supersekretny pojazd USAF – X-37B został wystrzelony w marcu 2011 r. i miał pozostać w przestrzeni kosmicznej przez 9 miesięcy, ale ten czas wydłużył się do roku i trzech dni. Jego misja kosmiczna pozostaje tajną dla szerokiej publiczności. Jeżeli rosyjskie oskarżenia są słuszne, to oznacza, że USA nie dopuściły do tego, by rosyjski próbnik osiągnął Marsa. Ten wielki satelita[3] nie został odzyskany, tak więc nie wiadomo, czy są jakieś dowody sabotażu.

Być może toczy się wojna w kosmosie, której celem jest zatrzymywanie próbników lecących na Marsa, a które mogłyby odkryć istniejące tam życie. W przeszłości, radzieckie sondy marsjańskie dostarczyły obrazy, na których widać dowody na istnienie tam podziemnych miast i UFO należących do Marsjan, które zostały opublikowane w mediach.[4] Zob. także: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2112146/Mystery-U-S-X-37B-space-plane-orbit-year.html#ixzz2fUMReO72.Zamknięto Space Fence

Amerykański Air Force Space Survelliance System zwany popularnie jako Space Fence był rządowym, multistatycznym systemem radiolokacyjnym zbudowanym w celu wykrywania obiektów orbitalnych nadlatujących i przelatujących nad Stanami Zjednoczonymi. Jest to część US Space Surveillance Network i ponoć dzięki niemu można było, wykryć obiekty o wielkości 4 cali/10 cm, w odległości 15.000 mn/27.780 km od Ziemi! System ten zamknięto we wrześniu 2013 roku. Stanowisko dowodzenia znajduje się w Dahlgren, VA, zaś stacje radiolokacyjne rozmieszczone są w USA wzdłuż 33°N.

Strata AFSSS nie stanowi znaczącego osłabienie możliwości obronnych USA i śledzenia średnich i dużych obiektów kosmicznych na orbicie. Budżet państwa ze wskazaniem na AFSPC, ma pokryć koszt nowego Space Fence pracującego w paśmie S.Dlaczego obrona planetarna jest tak ważna?

To oczywiste – Ziemia znajduje sie na kosmicznej strzelnicy, gdzie wciąż zagrażają nam asteroidy. Odkąd Ziemia została ostatecznie uformowana, stanowi cel dla milionów asteroidów, komet orbitujących wokół Słońca i zbliżających się do orbity naszej planety, a także mniejszych meteoroidów.  Wiele z nich objętych terminem Near Earth Orbits - NEO zostało ściągniętych przez Ziemią i rozbiło się o jej powierzchnię przez tysiąclecia. Większe obiekty uderzały w Ziemię z dewastującą siłą często formując wielkie kratery poimpaktowe – astroblem, które do dziś dnia wpisane są w krajobrazy naszej planety.

Błyski na niebie. Chociaż nasza planeta wymiotła wiele z obiektów NEO przez tysiąclecia, wiele z nich wciąż zagraża Ziemi. każdego dnia, małe orbitujące skałki (do 10 m średnicy) nazywane meteoroidami, wchodzą w ziemską atmosferę pozostawiając świetlisty ślad zanim spłoną w niej.  Większe z nich, zwane bolidami, mogą spłonąć w widowiskowej eksplozji zapalając nocne niebo i powodując wiele panicznych telefonów do instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Niebezpieczeństwo ze strony asteroidów. Obiekty NEO te najbardziej zbliżone do Ziemi stanowią potencjalnie zagrażające asteroidy – PHAs[5] - których orbity krzyżują się z orbitą naszej planety i mają wysokie energie uderzenia w przypadku kolizji. Zniszczenia te będą zależały od ich wielkości i prędkości ruchu, oraz kata uderzenia w powierzchnię Ziemi, a zniszczenia te mogą być od wielkości dużego miasta, mogą powodować ogromne, wielkoskalowe tsunami i wreszcie niemal zniszczyć życie na Ziemi!

Obrona planety. Obrona planetarna to wykrywanie PHA, przewidywanie ich przyszłych lokalizacji i ostrzeganie przed przyszłymi zderzeniami z Ziemią. Włącza się w to także misje spychania asteroidów z ich dotychczasowych orbit oraz przygotowania, ratowania i likwidacji skutków możliwych impaktów.  Tekst i ilustracje - George A. Filer III – MUFON
Przekład z j. angielskiego – Robert K. Leśniakiewicz ©[1] Chodzi o satelitę USA-193/NROL-21, którego zestrzelono w dniu 21.II.2008 r. o g. 03:26 GMT pociskiem rakietowym SM-3 BLOCK A-1, który trafił satelitę na wysokości 247 km nad Ziemią – zob. http://wszechocean.blogspot.com/2011/10/powrot-satelity-uars.html. Była to w zasadzie powtórka amerykańskiego testu broni ASAT z dnia 13.IX.1985 r., kiedy to satelita Solwind P-78-1 został zestrzelony pociskiem typu ASM-135 ASAT wyniesionego przez samolot F-15A. Satelita został trafiony na wysokości 580 km nad Ziemią i zniszczony.
[2] Chodzi o zestrzelenie satelity Fengyun 1C/1999-025A/25730 w dniu 11.I.2007 r., który został uderzonym czołowo przez pocisk rakietowy typu DF-21/KT-2 wystrzelony z Centrum Lotów Kosmicznych  w Xichang. Była to powtórka z amerykańskiego eksperymentu HOE z dnia 10.VI.1984 r., kiedy to z bazy Vandenberg III wystrzelono ICBM Minuteman, który nad Pacyfikiem został zniszczony przez przeciwpocisk przechwytujący wystrzelony z atolu Kwajalein w czołowym zderzeniu.   
[3] Winno być: statek kosmiczny.
[4] Autorowi najprawdopodobniej chodzi o zdjęcia tzw. Miasta Inków (Angustus Lanirynthus) i innych formacji na Marsie, które zostały odkryte na zdjęciach z Marinera 9 i Vikinga 1 – zob. http://www.saeti.org/index6.htm.
[5] Od słów: Potentially Hazardous Asteroids