niedziela, 10 listopada 2013

Satelita „GOCE” wkrótce spadnie na Ziemię

Położenie satelity GOCE na dzień 10.XI.2013, g. 08:00 CET (ESA)


Clas Svahn


Satelita spadnie w ciągu najbliższych 30 godzin. Jednotonowy satelita wkrótce spadnie na Ziemię. Będzie to satelita GOCE, który spadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek. W tej chwili już ostro wytraca on prędkości i wysokość. GOCE to satelita geofizyczny, który od roku 2009 dostarczał naukowcom informacji na temat zależności pomiędzy powierzchnią Ziemi (skorupą ziemską) a jej płaszczem, w tym m.in. rozprzestrzeniania się fal dźwiękowych po ogromnym trzęsieniu ziemi w Japonii w dniu 11.III.2011 roku.


Ale teraz paliwo się wyczerpało i satelita zbliża się coraz bardziej do Ziemi. według najnowszych danych, spadnie on w nocy z niedzieli na poniedziałek  - 10/11.XI. Każdy, kto był świadkiem takiego widowiska jakim jest powrót sztucznego satelity do atmosfery wie, że jest to piękny spektakl świetlny.


Gdzie GOCE spadnie można się dowiedzieć z blogu ESA. Kontrolę nad GOCE utracono na wysokości 170 km i inżynierowie spodziewają się, że GOCE rozpocznie wejście w atmosferę na wysokości 80 km.


Satelita zostanie zniszczony ze względu na jego bardzo dużą prędkość wynoszącą 25.000 km/h (~6,95 km/s), co sprawi, że jego wejście w atmosferę będzie bardzo brutalne.


Chociaż satelita waży tonę, to do Ziemi może dolecieć 20% jego masy, i wpadnie albo w morze, albo w bezludne miejsce, gdzie nie będzie szkód spowodowanych jego impaktem.    
- Zagrożenie dla ludzi jest minimalne, istnieje 250.000 razy większa szansa na wygranie głównej nagrody w niemieckim Lotto, niż ryzyko trafienia fragmentem satelity GOCE – mówi prof. Heiner Klinkrad, szef Urzędu ds. Odpadów Kosmicznych ESA w Darmstad, Niemcy, na swym blogu.


Satelita działał na panele słoneczne, a że paliwa do jego silników korekcyjnych już zabrakło, to nie ma ryzyka, że miejsce jego impaktu będzie skażone chemicznie. Każdy, kto chce obserwować ruch GOCE w kierunku Ziemi może kliknąć na link ESA:  http://download.esa.int/multimedia/esagadgets/esa_goce_reentry.html

Satelita GOCE - wizja artysty (ESA)


Moje 3 grosze


W dniu wczorajszym ogłoszono w Łomży stan zagrożenia spadkiem tego satelity. To jest o tyle śmieszne, że w przypadku spadku tego kosmozłomu na nasz kraj nie mamy nawet możliwości by go fragmentować w atmosferze i tym samym uniknąć kosmicznego bombardowania. Ale przynajmniej media mają atrakcję… Satelita ten może spaść lecąc nad wschodnią granicą naszego kraju, co wynika z nachylenia jego orbity względem równika, co widać  z załączonej mapki. Tak czy owak, możemy zobaczyć niezwykłe widowisko niebieskie, więc patrzmy w niebo tej nocy!


Źródło – „DN”, 10.XI.2013 r.

Przekład z j. szwedzkiego – Robert K. Leśniakiewicz ©

Uwaga:

Clas Svahn podaje, że satelita GOCE spadł do Oceanu Atlantyckiego w rejonie Falklandów w nocy pomiędzy godziną 23:50 a 01:50 GMT.